خانه / آموزش / آموزش تخصصی فتوشاپ – قسمت اول

آموزش تخصصی فتوشاپ – قسمت اول

فتو شاپ یکی از پر کاربردترین نرم افزارهای گرافیکی ست که نیاز است تمامی کاربران کامپیوتر آن را بیاموزند.

متاسفانه کسانی هم که فتو شاپ را یاد گرفته اند بصورت تجربی بوده و بیش از ۹۰% کاربرد آن را نمی دانند.

شرکت دانش پژوهان طلیعه ایرانیان تصمیم دارد تا فتو شاپ را بصورت گام به گام و کامل،  آموزش بدهد.

امید است با پیگیری تمام قسمت های ارایه شده، فتو شاپ را در حد یک متخصص حرفه ای بیاموزید.

آموزش فتوشاپ قسمت اول

آشنایی با محیط کاربری

در این بخش به بررسی قسمت‌های مختلف کاری نرم‌افزار Photoshop خواهیم پرداخت.

نوار ابزار یا Tool Bar در سمت چپ صفحه قرار دارد، که از ابزارهای موجود در آن برای ویرایش تصاویر استفاده می‌شود.

در بالای آن پنل کنترل قرار دارد که شامل تنظیمات مربوطه به ابزار انتخاب شده می‌باشد.

در سمت راست بخش مربوط به پنل‌ها قرار دارد. این پنل‌ها دارای گزینه‌های مربوطه به ویرایش تصاویر می‌باشند.

در بالای صفحه، نوار منو قرار دارد که شامل منو‌های برنامه می‌باشد. برخی از دستورات موجود در این منوها نیز در داخل پنل‌ها نیز وجود دارد.

این قسمت نوار Application نام دارد و شامل ابزاهای کنترلی می‌باشد.

از طریق گزینه‌های موجود در منوی Arrange documents، می‌توانید چندین فایل را به طور هم‌زمان کنترل کنید. از طریق منوی بازشوی Screen mode نیز می‌توانید حالت نمایش فایل را تغییر دهید.

با استفاده از منوی بازشوی View Extras، امکان فعال‌سازی قابلیت‌های Guid، Grid و Ruler برقرار می‌باشد. از این منو، روی گزینه‌ی Show Ruler کلیک نمایید.

به طور پیش‌فرض، واحد سانتی‌متر برای خط‌کش در نظر گرفته می‌شود. در هنگام کار با Web Document، واحد پیکسل به عنوان واحد پیش‌فرض در نظر گرفته می‌شود، برای تغییر واحد پیش‌فرض می‌توانید روی خط‌کش راست کلیک نموده و واحد مورد نظر خود را برگزینید.

مجداً در منوی View Extras روی Show Ruler کلیک نمایید تا خط‌کش غیر فعال شود.

به این ترتیب در این بخش با اجزای رابط کاربری فتوشاپ آشنا شدید.

کار بر روی فایل‌ها

در این بخش با قابلیت Tab Document آشنا خواهید شد،‌ با استفاده از این قابلیت می‌توانید روی چندین فایل به طور هم‌زمان کار کنید.

ابتدا از منوی File بر روی Open کلیک نمایید،

فایل مورد نظر را از پوشه تمرینات برگزیده و بر روی Open کلیک کنید. می توانید چندین فایل را بطور همزمان انتخاب و باز کنید. ولی بخاطر داشته باشید که این اقدام مقدار زیادی از رم کامپیوتر را پر می کند.

مجدداً بر روی Open کلیک نموده و فایل دیگری را باز کنید، به همین ترتیب می‌توانید فایل‌های دیگری را در برنامه باز کنید، در صورتی که به تازگی از فایلی استفاده نموده باشید و بخواهید مجدداً آن را باز کنید، از منوی File بر روی Open Recent کلیک نموده و فایل مورد نظر را برگزینید،

هر یک از فایل‌های باز شده دارای یک سربرگ می‌باشد، با کلیک بر روی هر یک از این سربرگ‌ها می‌توانید به فایل مورد نظر دسترسی داشته باشید به این منظور می‌توانید از کلیدهای ~+Ctrl نیز استفاده کنید،

با فشردن و نگه‌داشتن کلید Shift و فشردن کلیدهای ~+Ctrl انتخاب سربرگ‌ها در جهت مخالف انجام می‌شود.

همچنین با کلیک و درگ می‌توانید سربرگ‌ها را جابجا کنید. به عنوان مثال این فایل را بین فایل‌های دیگر قرار می‌دهیم،

با استفاده کلیدهای ~+Ctrl متوجه می‌شوید که جابجایی در سربرگ‌ها بر اساس ترتیب اولیه انجام می‌شود.

با استفاده از دو روش می‌توانید فایل مورد نظر را از بخش سربرگ‌ها انتخاب و مجزا کنید، روش اول کلیک بر روی سربرگ اول و درگ می‌باشد.

در روش دوم می‌توانید با انتخاب فایل مورد نظر در منوی Windows گزینه Arange و سپس Float in Window را انتخاب نمایید.

برای بازگرداندن به حالت قبل می‌توانید از منوی Window گزینه Arange و سپس Consolidate All to Tabs را برگزینید.

همچنین می‌توانید بر روی فایل مورد نظر کلیک کرده و آن را تا لبه نوار Option درگ کنید، در نهایت با مشاهده خط آبی رنگ کلید ماوس را رها کنید.

با انتخاب گزینه Float All in Windows از منوی Windows گزینه Arange تمام سربرگ‌ها به صورت شناور درمی‌آیند، به این ترتیب می‌توانید آن‌ها را در صفحه جا‌بجا کنید،

برای بازگشت به حالت قبل نیز از گزینه‌‌ی Consolidate All to Tabs استفاده کنید.

می‌‌توانید چند سربرگ را در خارج از پنجره اصلی برنامه با یکدیگر ادغام کنید. به این منظور با کلیک و درگ یکی از فایل‌ها را به وسط صفحه انتقال دهید و به این صورت آن را شناور کنید.

فایل دیگری را با کلیک رو درگ بر روی فایل اول قرار دهید، با مشاهده کادر آبی‌رنگ کلید ماوس را رها کنید.

پس از این کار دو سربرگ را در پنجره خواهیم داشت.

مجدداً می‌توانید با کلیک و درگ فایل‌ها را از یکدیگر جدا کنید، برای جلوگیری از ادغام مجدداً سربرگ‌ها در هنگام ادغام دو سربرگ باید کلید Ctrl را فشرده نگه‌دارید، در صورت تمایل می‌توانید، قابلیت Tab Document را از بخش Prefrences غیر فعال کنید،‌به این منظور ابتدا از منوی Edit گزینه Prefrences وسپس گزینه Interface را انتخاب نمایید،

در قسمت Panels&Document با غیرفعال کردن این دو گزینه می‌توانید قابلیت Tab Document را غیر فعال نمایید. بر روی Cancel کلیک کنید.

مجدداً‌ فایل‌ها را با کلیک رو درگ به محل اولیه خود بازگردانید.

در فتوشاپ می‌توانید به طور هم‌زمان به چند فایل دسترسی داشته باشید. به این منظور ابتدا بر روی منوی Arange document در نوار Application کلیک کنید، در این قسمت امکان انتخاب حالت‌های نمایش مختلف در دسترس می‌باشد، برای مثال گزینه ۴up را انتخاب می‌نماییم.

مشاهده می‌کنید که فایل‌ها در چهار قسمت نمایش داده می‌شود.

این بار درمنوی بازشو حالت دیگری از ۴up را برمی‌گزینیم.

به این صورت می‌توانید فایل‌ها با یکدیگر مقایسه کرده و یا لایه‌ای را از فایلی به فایل دیگر انتقال دهید.

برای بازگشت به حالت اولیه از منوی Arange Documents گزینه Consolidate All to Tabs را انتخاب نمایید.

برای بستن فایل مورد نظر می‌توانید بر روی علامت ضرب‌در در کنار فایل مربوطه کلیک نمایید،

همچنین به منظور بستن تمامی فایل‌ها می‌توانید از منوی File گزینه Close All را برگزینید.

به این ترتیب با استفاده از قابلیت Tab to Document امکان کنترل بهتری بر روی فایل‌ها فراهم می‌شود.

استفاده کاربردی از ابزارها

در این بخش با نوار ابزار فتوشاپ آشنا خواهید شد، ابزارهای فتوشاپ در نوار موجود در سمت چپ و در نوار ابزار قرار دارند. به طور پیش‌فرض این نوار دارای یک ستون .

به دلیل فضای کم در نوار ابزار، بعضی از ابزارها به صورت گروهی در این نوار قرار دارند. ابزارهایی که در کنار آن‌ها یک مثلث کوچک قرار دارد.

به این ترتیب با کلیک بر روی این ابزار و فشرده نگه داشتن دکمه‌ی ماوس، چندین ابزار دیگر نیز نمایش داده می‌شود. برای انتخاب ابزار مورد نظر کافی است که نشان‌گر ماوس را روی آن قرار داده و دکمه‌ی ماوس را رها کنید.

برای استفاده از هر ابزار ابتدا باید آن را انتخاب نمایید، به غیر از نوار ابزار از کلیدهای میانبر نیز می‌توانید به این منظور استفاده کنید.

با بردن نشان‌گر موس بر روی هر یک از ابزارها نام هر ابزار به همراه کلید مبانبر آن نمایش داده می‌شود، به عنوان مثال کلید میانبر ابزار Move که برای جابه‌جایی تصویر به کار می‌رود کلید V می‌باشد.

با انتخاب هر یک از ابزارها گزینه‌های مربوط به آن در نوار Option نمایش داده می‌شود.

با انتخاب یک ابزار دیگر مثل ابزار تایپ مشاهده می‌کنید که گزینه‌های موجود در نوار Option تغییر می‌نماید،

به این ترتیب گزینه‌های مربوط به تایپ مانند نوع فونت، اندازه فونت و غیزه نمایش داده می‌شود، تغییراتی که در گزینه‌های موجود در این پنل انجام می‌شود به عنوان مقدار پیش‌فرض در نظر گرفته می‌شود.

به عنوان مثال ابتدا ابزار Crop را انتخاب نمایید سپس در فیلد Width مقدار ۶in و در فیلد Height مقدار ۴in را انتخاب نمایید،

با کلیک و درگ بر روی تصویر و انتخاب بخشی از تصویر و فشردن Enter تصویر برش داده می‌شود،

در نوار Option مشاهده می‌نمایید که مقادیر وارد شده هم‌چنان باقی مانده‌اند،

با کلیک راست بر روی آیکن Crop در سمت چپ نوار Option دو گزینه برای بازگرداندن مقادیر به حالت اولیه در دسترس می‌باشد، گزینه Reset tool این کار را برای ابزار جاری و گزینه Reset All Tools این کار را برای تمام ابزارهای فتوشاپ انجام می‌دهد.

گزینه Reset All Tools را انتخاب نموده و در کادر باز شده گزینه Ok را انتخاب نمایید.

مشاهده می‌نمایید که مقادیر وارد شده در فیلدهای Width و Height حذف شده است.

مدیریت پنل‌ها

در این بخش با پنل‌ها در فتوشاپ آشنا خواهید شد، بسیاری از قابلیت‌ها و امکانات فتوشاپ در پنل‌ها قرار دارد، همان‌طور که گفته شد بخش مربوط به پنل‌ها در سمت راست صفحه قرار دارد، مشاهده می‌کنید که بخشی از پنل‌ها به صورت گروهی در این بخش قرار دارند.

برای انتخاب پنل مورد نظر تنها کافی است که بر روی سربرگ پنل‌ها کلیک نمایید.

هر یک از پنل‌ها دارای یک منو می‌باشند، برای بستن پنل‌ها می‌توانید بر روی این منو کلیک نموده و گزینه Close را انتخاب کنید،

‌همچنین با انتخاب گزینه Close Tap Group تمام پنل‌های موجود در پنجره جاری بسته می‌شوند، با انتخاب این گزینه مشاهده می‌کنید که گروه پنل مورد نظر بسته می‌شود.

برای باز کردن سایز پنل‌ها می‌توانید از منوی Window بر روی نام پنل مورد نظر کلیک کنید، به عنوان مثال بر روی navigator کلیک کنید،

به این ترتیب پنل Navigator در یک ستون جدید باز می‌شود،

یک آیکن کوچک در بالا سمت راست منوی باز شده است که اگر روی آن کلیک کنیم منو کوچک و اگر دوباره کلیک کنیم منو باز می شود

برای نمایش نام ستون‌ها نیز در ستون دوم بر روی حاشیه آن کلیک و آن را به سمت چپ درگ نمایید.

در صورت لزوم می‌توانید پنل‌ها را با هم ترکیب کرده و یک گروه جدید ایجاد نمایید، برای مثال ابتدا پنل Layers را انتخاب کرده و با کلیک و درگ آن را وسط صفحه انتقال دهید، سپس بر روی این آیکنی که با فلش مشخص شده است کلیک کرده تا این گروه پنل بسته شود.

در ادامه قصد داریم پنل Navigator را نیز به وسط صفحه انتقال دهیم، به این منظور ابتدا پنل مربوطه را باز کرده و با کلیک و درگ آن رابه وسط صفحه انتقال دهید.

این گروه پنل را بسته و با کلیک روی سربرک پنل Navigator آن را به پایین پنل Layers درگ کنید، به محض مشاهده خطوط آبی‌رنگ کلید موس را رها کنید. اکنون با کلیک بر روی نوار بالای این ستون می‌توانید این دو پنل را جابجا نمایید،

با کلیک بر روی این آیکنی که با فلش مشخص شده است تنها نام و آیکن پنل‌ها نمایش داده می‌شود،

در این حالت نیز می‌توانید با کلیک و درگ گروه پنل را جابجا کنید، در مواقعی که به پنل‌ها نیازی ندارید می‌توانید به طور موقت آنها را پنهان نمایید.

به این منظور از کلیدهای Shift +Tab استفاده می‌شود، برای نمایش پنل‌ها نیز مجدداً کلیدهای Shift+Tab را فشار دهید.

در صورت لزوم می‌توانید علاوه بر این پنل‌ها نوار Option و نوار ابزار را نیز پنهان کنید، به این منظور باید کلید Tab را بفشارید، با فشردن مجدد این کلید همه اجزای این صفحه نمایان می‌شوند،

سفارشی نمودن کلیدهای میانبر

دراین بخش با نحوه‌ی استفاده از کلیدهای میانبر در فتوشاپ آشنا خواهید شد. با استفاده از کلیدهای میانبر می‌توانید دستورات را سریع‌تر و کارآمدتر انجام دهید. به این منظور می‌توانید برای اعمال دستوارت مخلتف،‌ کلیدهای مورد نظر را بفشارید. به عنوان مثال در منوی Image گزینه‌ی Duplicate، فاقد کلید میانبر می‌باشد.

برای تعیین کلید میانبر برای این گزینه، ابتدا از منوی Edit، گزینه‌‌ی Keyboard shortcut را برگزینید،

در این کادر محاوره‌ای، تمام کلیدهای میانبر دستورات فتوشاپ لیست شده است. برای ایجاد یک لیست از کلیدهای میانبر، در قسمت Set بر روی این آیکن کلیک کنید.

در پنجره باز شده تنظیمات پیش‌فرض را تغییر نداده و بر روی Save کلیک کنید.

سپس در این لیست بر روی Image کلیک کنید تا گزینه‌های موجود در منوی Image نمایش داده شود،

همان‌طور که مشاهده می‌نمایید کلید میانبری برای گزینه‌ی Duplicate تعیین نشده است.

برای تعیین میانبر بر روی قسمت Shortcut کلیک کنید، برای مثال کلیدهای Ctrl+D را بفشارید. به دلیل این‌که این کلید میانبر مربوطه به یکی دیگر از دستورات فتوشاپ می‌باشد، پیغامی مبنی بر این موضوع نمایش داده می‌شود.

بر روی دکمه‌ی Undo Changes کلیک نمایید تا تغییرات انجام شده به حالت اولیه باز گردد.

این بار کلیدهای Ctrl+Shift+C را بفشارید، مجدداً این پیغام نمایش داده می‌شود، با کلیک بر روی دکمه‌ی Accept، کلید مورد نظر به عنوان کلید میانبر برای گزینه‌ی مورد نظر اعمال می‌شود. در پایان بر روی دکمه‌ی OK کلیک نمایید.

با کلیک بر روی منوی Image مشاهده می‌کنید که کلید میانبر مورد نظر در کنار گزینه‌ی Duplicate نمایش داده می‌شود.

به این ترتیب با فشردن کلیدهای Ctrl+Shift+C دستور Duplicate اجرا خواهد شد. با کلیک بر روی دکمه‌ی ok

به این ترتیب با استفاده از کادر محاوره‌ای Keyboard shortcuts، می‌توانید کلیدهای میانبر مورد استفاده در فتوشاپ را مدیریت نمایید.

ذخیره‌سازی Work space سفارشی

در هنگام کار در فتوشاپ برای مقاصد مختلف مانند طراحی وب و چاپ نیاز به تنظیمات متفاوتی برای رابط کاربری می‌باشد. از دو طریق می‌توانید این کار را انجام دهید. در روش اول این کار را می‌توانید از طریق حالت‌های پیش‌فرض فتوشاپ انجام دهید. در روش دوم می‌توانید تنظیمات مورد نظر را انجام داده و سپس آن را ذخیره کنید. در ابتدا به بررسی حالت‌های پیش‌فرض می‌پردازیم، برای دسترسی به حالت‌های پیش‌فرض از قسمت Work space در نوار Application استفاده می‌شود. در حال حاضر حالت ESSENTIALS انتخاب شده است

با کلیک بر روی این قسمت، سایر حالت‌ها نیز در دسترس می‌باشد. به عنوان مثال، Design، Painting و سایر موارد. Photography را انتخاب نمایید،

به این ترتیب،‌ پنل و سایر تنظیمات رابط کاربری بر اساس حالت انتخابی تنظیم می‌شوند.

در ادامه قصد داریم تغییراتی را اعمال کرده و آن را ذخیره نماییم. به این منظور ابتدا پنل Histogram را به وسط صفحه انتقال داده و سپس پنل Adjustment را به زیر آن درگ کنید.

پنل Layers را نیز به این ترتیب به زیر پنل Adjustment اضافه نمایید.

اکنون بر روی منوی Panel در ستون سمت راست کلیک کرده و سپس گزینه‌ی Close Group Tab را انتخاب نمایید برای دو گروه دیگر نیز این کار را انجام دهید.

بر روی گزینه‌ی Workspace کلیک نموده و گزینه‌ی New Workspace را برگزینید،

در فیلد Name، نام مورد نظر را وارد نموده و پس از فعال کردن گزینه keyboard shortcut، بر روی دکمه‌ی Save کلیک کنید.

به این ترتیب در قسمت Work space مشاهده می‌نمایید که نام مورد نظر برای حالت ذخیره شده نمایش داده می‌شود.

در صورتی که حالت دیگری مانند ESSENTIALS را انتخاب کرده و تغییری را بر روی پنل‌ها ایجاد نمایید، مجدداً با انتخاب حالت ایجاد شده، تغییرات به حالت اولیه باز می‌گردد.

مجدداً ESSENTIALS را انتخاب نموده تغییری در پنل‌ها ایجاد کرده و از منوی Work space بر روی گزینه‌ی Reset essentials کلیک کنید.

مشاهده خواهید کرد که تغییرات انجام شده به حالت اولیه باز می‌گردد.

به عنوان آخرین نکته، با کلیک و درگ این خط جداکننده می‌توانید فضای مربوطه به Work spaceها را افزایش و یا کاهش دهید،

برای حذف Work space ایجاد شده نیز کافی است از منوی Work space بر روی Delete Work space کلیک کنید.

حالا از منوی Work space حالت مورد نظر را برگزیده و بر روی Delete کلیک کنید،

در نهایت با کلیک بر روی Yes، این کار را تأیید نمایید، مشاهده می‌کنید که Work space مورد نظر حذف شده است.

تغییر حالت صفحه

دراین بخش به بررسی گزینه‌های موجود در Screen Mode خواهیم پرداخت، در نوار Application و در نوار بازشوی Screen Mode سه حالت نمایش وجود دارد، گزینه Standard Screen Mode حالت پیش‌فرض می‌باشد، با انتخاب دو گزینه دیگر تغییراتی در نحوه نمایش اجزای صفحه اعمال می‌شود.

در حال حاضر مشاهده می‌کنید که سه فایل در سربرگ باز بوده و با کلیک بر روی هر سربرگ فایل‌ها مشاهد می‌شوند.

با انتخاب گزینه دوم یعنی Full Scrren Mode in Menu Bar مشاهده می‌کنید که تنها یکی از فایل‌ها نمایش داده می‌شود،

در این حالت با فشردن کلید Tab بیش‌تر اجزای رابط کاربری پنهان شده و تنها محتویات فایل نمایش داده می‌شود.

با بردن اشاره‌گر موس به سمت چپ تصویر مشاهده می‌کنید که پنل‌ها نمایش داده می‌شوند،

با بردن اشاره‌گر موس به انتهای سمت چپ صفحه نوار ابزار نمایش داده می‌شود.

برای انتخاب حالت سوم به جای استفاده از منوی بازشوی Screen Mode می‌توانید از کلید میانبر F استفاده نمایید. با انجام این کار مشاهده می‌کنید که تنها محتویات فایل نمایش داده می‌شود،

با فشردن کلیدهای Ctrl+Tab به ترتیب دو فایل دیگر نیز نمایش داده می‌شود.

برای بازگشت به حالت قبل کلید F را بفشارید،

با فشردن کلید Tab نیز به حالت استاندارد بازخواهید گشت.

آشنایی با Adobe Bridge

نرم‌افزار Bridge مکمل سایر نرم‌افزارهای Adobe بوده و در هنگام نصب هریک از آن‌ها از جمله فتوشاپ، به طور خودکار نصب می‌شود. Bridge یک نرم‌افزار مدیریت فایل‌های چندرسانه‌ای بوده و امکان مدیریت و نمایش آن‌ها را فراهم می‌کند. در واقع خود نرم‌افزار Bridge حاوی اطلاعات خاصی نیست، و از آن تنها برای مدیریت و نمایش فایل‌های چندرسانه‌ای استفاده می‌شود. به دلیل این‌که این نرم‌افزار به صورت مستقل عمل می‌کند، برای اجرای آن نیازی به نرم‌افزار فتوشاپ نمی‌باشد.

در تصویر محیط کاری نرم‌افزار Bridge را مشاهده می‌کنید، که تصاویر مربوط به یکی از پوشه‌های هارددیسک را نمایش می‌دهد.

همان‌طور که می‌بینید، در این قسمت مسیر پوشه‌ی جاری مشاهده می‌شود، در صورتی که بر روی قسمتی از این مسیر کلیک کنید، به آن پوشه هدایت خواهید شد،

با دو بار کلیک بر روی هریک از این پوشه‌ها، محتویات آن نمایش داده می‌شود،

تصاویر موجود به صورت Thumbnail نمایش داده شده، برای باز کردن فایل مورد نظر در نرم‌افزار فتوشاپ، باید بر روی آن دو بار کلیک کنید.

ملاحظه می‌نمایید که این فایل در نرم‌افزار فتوشاپ باز می‌شود،

برای بازگشت به محیط Bridge می‌توانید از منوی File گزینه‌ی Brows in Bridge را انتخاب کرده و یا از کلید میانبر Alt+Ctrl+O استفاده کنید.

روش دیگر،‌کلیک بر روی آیکن Launch Bridge می‌باشد، با کلیک بر روی این آیکن مشاهده می‌کنید که به این نرم‌افزار باز می‌گردید،

برای بازگشت به فتوشاپ می‌توانید مجدداً بر روی فایل مورد نظر دو بار کلیک کرده و یا بر روی آیکن Return to adobe photoshop کلیک کنید.

فرزین نجفی پور: مدیرعامل شرکت دانش پژوهان طلیعه ایرانیان

درباره ی فرزین نجفی پور

پژوهشگر برتر کشور در چند سال متوالی - مخترع برتر کشور - ثبت 61 اختراع کاربردی در زمینه های کشاورزی، آبیاری، الکترونیک، رباتیک و هوا فضا - دارای مدرک کارشناسی ارشد - ارایه بیش از 100 مقاله علمی - دریافت دهها تندیس ویژه علمی - دریافت بیش از 150 تقدیر نامه از وزارت خانه ها و مراکز علمی و پژوهشی - برپایی بیش از 150 نمایشگاه تخصصی اختراعات - پیشگام در دفاع سایبری عملی از حریم جمهوری اسلامی ایران

همچنین ببینید

چگونه پوست صورت خود را زیبا کنیم؟

اسیدهای میوه کارکردهای بسیاری برای پوست دارند. آنها می توانند همه کاربرای زیبایی پوست انجام دهند؛ ...