خانه / آموزش / ابزارهای کاربردی آنلاین در اکسل

ابزارهای کاربردی آنلاین در اکسل

ابرارهای آنلاین برای مشاهده فایل های اکسل

زندگی ما روز به روز به فایل های اکسل بیشتر وابسته می شود . با استفاده از اکسل گزارش تهیه می کنیم ، نمودار های گرافیکی رسم می کنیم و حتی بودجه ماهانه خانوار خود را نیز با آن می توانیم کنترل کنیم . ولی آنچه که ممکن است دردسر ساز شود این است که فایل های اکسل تنها با تعداد محدودی از ابزار ها قابل مشاهده است ( مانند مایکروسافت آفیس و یا open office ) . این باعث می شود که استفاده از ابزار های آنلاین برای مشاهده فایل های اکسل افزایش یابد .

ابزار های آنلاین مشاهده فایل های اکسل به شما این امکان را می دهد که فایل های اکسل را باز کنید ، بخوانید و برخی تغییرات ساده را به صورت آنلاین بر روی آنها
انجام دهید . نکته خیلی مهم این است که شما می توانید فایل های اکسل را با هر
دستگاهی و در هر مکانی با اتصال به اینترنت فایل های اکسل خود را مشاهده نمایید .
در این پست به معرفی برخی از این ابزار های آنلاین می پردازیم

۱ – Google Docs
احتمالا شما از Google Docs استفاده کرده اید و یا لااقل در مورد آن شنیده اید .
Google Docs این امکان را به شما می دهد که فایل های اکسل را به صورت آنلاین مشاهده کنید . برای این کار کافیست به Google Docs وارد شوید ، سپس فایل اکسل خود را در آن آپلود کنید و در نهایت فایل را باز کنید . فایل در صفحه مرور گر شما باز خواهد شد .

به جز فایل های xls و xlsx شما می توانید فایل های دیگر برنامه ها با پسوند pdf ،
ppt ، pptx ، doc ، doc ، docx ، .odt ، .ods ، .psd و .xps نیز توسط گول داکس
پشتیبانی می شود .

۲ – Zoho Excel Viewer
Zoho Excel Viewer سرویس مشاهده آنلاین اکسل است که امکان باز کرده ، ویرایش کردن ، ذخیره ، به اشتراک گذاری و تبدیل فایل های اکسل را به شما می دهد . همچنین این وبسایت این قابلیت دارد که فایل اکسل را از روی کامپیوتر خود باز کنید و یا از طریق آدرس اینترنتی فایل مورد نظر شما آنرا باز کنید .
استفاده از Zoho بسیار آسان است کافیست فایلی را که می خواهید باز کنید را انتخاب کرده و سپس بر روی دکمه ‘View’ کلیک کنید . با این کار رابط کاربری Zoho با فایل اکسل شما که آماده برای مشاهده و ویرایش است به شما نشان خواهد داد .
این سرویس از فایل های با فرمت xls , xlsx , csv و .sxc پشتیبانی می کند .

۳ – Edit Grid Viewer
Edit Grid Viewer یکی دیگر از ابزار های آنلاین برای مشاهده و ویرایش فایل های
مایکروسافت اکسل می باشد . رابط کاربری این سرویس خیلی شبیه به رابط کاربری خود اکسل می باشد . مهمترین مزین این سرویس ویژگی مشارکتی آن است مانند این که چند نفر به طور همزمان می توانند بر روی یک سند کار کنند .

این ابزار انلاین از فرمت هایی مانند MS Excel ، OpenDocument ، OpenOffice.org 1.0 ، Lotus 1-2-3 و CSV پشتیبانی می کند . تنها نقطه ضعف این سرویس این است که از فرمت .xlsx پشتیبانی نمی کند و تنها می توان فایل های با پسوند .xls را مشاهده کرد .

۴ – View Docs Online
View Docs Online یکی از محبوب ترین ابزار های آنلاین است که شما را قادر می سازد اسناد (documents ) خود را به طور آنلاین ببینید . این ابزار از ویژگی های پیشرفته مانند ویرایش اسناد پشتیبانی نمی کند . این ابزار زمانی بسیار مفید است که شما به دنبال چیزی هستید که سریع فایل اکسل خود را باز کنید . همچنین این سرویس قابلیت تبدیل اسناد را دارد .

View Docs Online امکان پشتیبانی از محبوب ترین فرمت های اسناد مانند مایکروسافت ورد ، مایکروسافت اکسل ، مایکروسافت پاورپوینت ، ادوب پی دی اف و … را دارد .

لینک نمودن متن نمودار به سلول ها

وقتی شما یک نمودار را در اکسل ایجاد می کنید ممکن است بخواهید تعدادی از اجزای متنی نمودار به سلول ها لینک شوند. در این صورت وقتی شما متن سلول را تغییر می دهید
، عنصری از نمودار که با آن سلول لینک است نیز آپدیت می شود. شما همچنین می توانید اجزای متنی نمودار را با سلول های فرمولی نیز لینک کنید. برای مثال عنوان نمودار را به سلولی که دارای فرمولی است که تاریخ روز را بر می گرداند لینک دهید.

شما می توانید عنوان نمودار، عنوان نمودارها و نام هر یک از سری ها را به سلول ها
لینک دهید.
۱٫ عنصری از نمودار را که می خواهید به سلول لینک دهید، انتخاب کنید.
۲٫ نوار فرمول را کلیک کنید.
۳٫ علامت مساوی (=) را تایپ کنید.
۴٫ بر روی سلولی که می خواهید عنصر نمودار به آن لینک شود، کلیک کنید.
۵٫ کلید اینتر را فشار دهید.

متاسفانه اگر سلول دارای نام باشد این تکنیک کار نمی کند. در این حالت اکسل یک پیغام خطا را اعلام می کند. اگر می خواهید که یک عنصر متنی چارت را به یک سلول لینک دهید قبل از آدرس سلول نام شیت را به همراه علامت تعجب بیاورید. مثلا:
=Sheet1!A12
همچنین شما می توانید یک text box یا شکل لینک شده را به نمودار اضافه کنید.
۱٫ نمودار را انتخاب کنید.
۲٫ Insert➜Text➜Text Box یا Insert➜Illustrations➜Shapes را انتخاب کنید. (در
مورد شکل ، شکلی را انتخاب کنید که بتواند متن را ساپورت کند)
۳٫ درون نمودار را کلیک کنید تا بتوانید یک text box یا شکل خالی را به آن اضافه
کنید.
۴٫ نوار فرمول را کلیک کنید.
۵٫ علامت مساوی (=) را تایپ کنید.
۶٫ سلولی را که می خواهید به شی وارد شده لینک دهید را کلیک کنید

۷ کلید اینتر را بزنید

آموزش ها ادامه دارد
فرزین نجفی پور: مسئول بخش آموزش شرکت دانش پژوهان طلیعه ایرانیانexcel

درباره ی فرزین نجفی پور

پژوهشگر برتر کشور در چند سال متوالی - مخترع برتر کشور - ثبت 61 اختراع کاربردی در زمینه های کشاورزی، آبیاری، الکترونیک، رباتیک و هوا فضا - دارای مدرک کارشناسی ارشد - ارایه بیش از 100 مقاله علمی - دریافت دهها تندیس ویژه علمی - دریافت بیش از 150 تقدیر نامه از وزارت خانه ها و مراکز علمی و پژوهشی - برپایی بیش از 150 نمایشگاه تخصصی اختراعات - پیشگام در دفاع سایبری عملی از حریم جمهوری اسلامی ایران

همچنین ببینید

چگونه پوست صورت خود را زیبا کنیم؟

اسیدهای میوه کارکردهای بسیاری برای پوست دارند. آنها می توانند همه کاربرای زیبایی پوست انجام دهند؛ ...