خانه / اختراعات و افتخارات / اختراعات ما / اختراع پنجاه و سوم – فرآیند ساخت فیلتری جدید جهت هدایت آب در سیستم زهکشی

اختراع پنجاه و سوم – فرآیند ساخت فیلتری جدید جهت هدایت آب در سیستم زهکشی

ek53

نام مخترعین: فرزین نجفی پور و پرفسور حیدرعلی کشکولی
شماره ثبت اختراع: ۶۷۹۳۸ تاریخ ثبت اختراع: ۲۳/۹/۱۳۸۹ مدت تحقیق: ۴۶ ماه – هزینه تحقیق: ۱۶۷۰۰۰۰۰۰۰ ریال

فرآیند ساخت فیلتر هدایت آب در سیستم زهکشی با استفاده از مصالح شنی و ماسه ای به همراه برگ و ساقه درخت خرما
انگیزه ساخت و روند آزمایشات: کنترل حرکت آب و هدایت آن به سمت مسیر مورد نظر، یکی از امور مهندسی و تکنیکی در صنعت آب است.
در مجاورت سازه های آبی ، زهکش های زیر زمینی و بسیاری از سازه هایی که بنا به شرایط ساختشان با جریان آب در ارتباط باشند، در خطر صدمه دیدن و یا تخریب قرار می گیرند.
امور مهندسی آب بدین منظور و به جهت کنترل حرکت جریان آب در بخش های یاد شده و همچنین هدایت آب های زیرزمینی به سمت زهکش های تعبیه شده از فیلترهای مختلف از جمله پشم شیشه، بافت های مصنوعی و یا شن و ماسه در سایزهای مختلف استفاده می کنند.
تمامی فیلترهایی که تا کنون در امور صنعت آب زیرزمینی استفاده شده است پس از مدتی دچار انباشته شدن املاح زیرزمینی شده و کارایی خود را از دست داده و روند تخریب سازه را فراهم می کند.

به منظور رفع این مشکل یک پژوهش کاربردی در این زمینه صورت گرفته و پس از ماهها تلاش و آزمایش محصول، به یک نتیجه ی بسیار اصولی جهت ساخت فیلتر که بتواند املاح را نیز در مسیر هدایت آب قرار داده و باعث انباشتع شدن آنها نگردد، دست یافتیم.
ترکیب شن و ماسه با برگ و ساقه ی درخت خرما در اندازه های تعیین شده توانسته است تا مشکل موجود در مسیر فرایند هدایت آب زیرزمینی را برطرف نماید.

فرزین نجفی پور: مسئول سایت ماکزیمم تکنیک

درباره ی فرزین نجفی پور

پژوهشگر برتر کشور در چند سال متوالی - مخترع برتر کشور - ثبت 61 اختراع کاربردی در زمینه های کشاورزی، آبیاری، الکترونیک، رباتیک و هوا فضا - دارای مدرک کارشناسی ارشد - ارایه بیش از 100 مقاله علمی - دریافت دهها تندیس ویژه علمی - دریافت بیش از 150 تقدیر نامه از وزارت خانه ها و مراکز علمی و پژوهشی - برپایی بیش از 150 نمایشگاه تخصصی اختراعات - پیشگام در دفاع سایبری عملی از حریم جمهوری اسلامی ایران

همچنین ببینید

نگاهی علمی تخصصی به اختراع درختان بدون خاک و ریشه (قسمت چهارم)

فصل چهارم : جمع بندی نتیجه و بحث: انجام این پژوهش توانست تا ویژگی‌های حاصل ...