خانه / آموزش / انتخاب موثرترین سلول در اکسل

انتخاب موثرترین سلول در اکسل

انتخاب موثرتر سلول های اکسل

 

بیشتر کاربران اکسل بر این باورند که تنها را ه  انتخاب محدوده ای از سلول ها ی یک صفحه کاری در اکسل ، کلیک کردن و کشیدن ماوس (Drag & Drop) است . انتخاب کردن سلول ها با ماوس همیشه یکی از روش هاست ، اما به ندرت بهترین روش برای انجام دادن کار مورد نظر است . معمولا استفاده از صفحه کلید بهترین روش برای انتخاب سلول ها به شمار می رود  .

 

انتخاب سلول ها با استفاده از Shift و کلید های جهت دارساده ترین راه برای انتخاب یک محدوده از سلول ها فشردن و نگه داشتن Shift و سپس استفاده از کلید های جهت دار برای انتخاب سلول های مورد نظر می باشد .همچنین برای انتخاب های بزرگ تر، در حالی که کلید Shift را نگه داشته اید از کلید های Pg dn و Pg up استفاده کنید تا در محدوده ای بزرگتر از سلول ها حرکت کنید .

در صورتی که قصد دارید تمام محدوده مشخصی از سلول های یک سطر و یا ستون را انتخاب کنید می توانید از کلید End استفاده کنید . مثلا برای انتخاب محدوده مورد نظر (برای مثال) B3:B8 با استفاده از صفحه کلید ، ابتدا سلول B3 را انتخاب کنید و در حالی که کلید های Shift و ENDرا نتخاب کرده اید کلید جهتی پایین را بزنید . به طور مشابه برای انتخاب محدوده B3:D3 در حالی که کلید های Shift و Endرا با هم گرفته اید کلید جهتی راست را بزنید .

 

انتخاب کردن کل محدوده دارای داده  (current region)برای انتخاب  تمام سلول های صفحه کاری –  Work Sheet – از کلید های ترکیبی Ctrl + A استفاده می کنیم . اگر صفحه کاری دارای داده باشد Ctrl + A همان محدوده که دارای داده است (Current Region) را انتخاب می کند . اگر مجددا همین کلید های ترکیبی را

فشار دهید کل صفحه کاری انتخاب خواهد شد.

نکته : اگر شما دارای یک جدول باشید ( که با استفاده از  Insert➜Tables➜Table ایجاد شده است )   ، فشردن همزمان کلید های Ctrl + A تنها داده های جدول را انتخاب می کند . برای انتخاب ردیف  Headerجدول  برای بار دوم  باید از Ctrl + A استفاده کرد.

انتخاب یک محدوده با گرفتن Shift و کلیک کردن وقتی شما بخواهید محدوده بزرگی از صفحه کاری خود را انتخاب کنید استفاده از ماوس بهترین روش است ولی نیاز به کشیدن (Dragging) نیست . بالاترین سلول از سمت چپ ( بالاترین سلول از سمت راست در حالت ( Right-to-Left  را انتخاب کنید . سپس با اسکرول صفحه ، در حالی که کلید Shift را نگه داشته اید بر روی پایین ترین سلول سمت راستِ  (به طور مشابه  پایین ترین سلول از سمت چپ در حالت Right-to-Left   ) محدوده

مورد نظر کلیک کنید ، تا کل محدوده انتخاب شود .

انتخاب محدوده های غیر همجوار در صفحه کاری اکسل در بیشتر موارد که شما می خواهید داده هایی را انتخاب کنید ، معمولا محدوده ای مستطیلی و کنار هم است . اما در برخی موارد هم نیاز است تا چندین انتخاب داشته باشید  ( انتخاب هایی که شامل محدوده سلول هایِ غیر همجوار است ) . به عنوان مثال اگر هدف شما تغییر فرمت سلول هایی از صفحه کاری که در نقاط مختلف صفحه کاری باشد  ، با استفاده از انتخاب  محدوده های غیر همجوار  می توانید این کار را در یک مرحله

انجام دهید. تصویر زیر یک مثال از انتخاب چندین محدوده غیر همجوار است .

 

برای انتخاب سلول های غیر همجوار می توان از صفحه کلید یا ماوس استفاده کرد .

کلید Ctrl را نگه داشته و در همان حالت ماوس را بر سلول های مورد نظر خود بکشید تا همه محدوده مورد نظر غیر همجوار انتخاب شود.

برای استفاده از صفحه کلید نیز محدوده ای را مانند مراحلی که در بالا اشاره شد ( با استفاده از کلید Shift ) ، انتخاب کنید . سپس  کلید های Shift + F8 را فشار دهید .

حالا می توانید بدون اینکه محدوده یا سلول های قبلی از حالت انتخاب خارج شوند

محدوده ای جدید از سلول ها را انتخاب کنید . امکان انتخاب هر تعداد سلول یا محدوده غیر همجوار با این کار وجود دارد . بعد از پایان یافتن انتخاب سلول ها دوباره Shift + F8 را فشار دهید تا به حالت انخاب نرمال اکسل برگردید .

انتخاب تمام سلول های یک ردیفبرای انتخاب تمام سلول های یک ردیف ،بر روی عدد مشخصه ردیف مورد نظر کلیک کنید . و یا بر روی یکی از سلول های ردیف مورد نظر کلیک کرده و Shift + Spacebar را بزنید.

برای انتخاب چند ردیف همجوار بر روی عدد مشخصه ردیف کلیک کرده و بر روی عدد مشخصه ردیف های مجاور مورد نظر بکشید . یا می توانید یک سلول بر روی اولین ردیف ( یا آخرین ردیف ) کلیک کنید و Shift + Spacebar را فشار دهید تا ردیف مورد نظر انتخاب شود . سپس Shift و کلید جهت دار پایین  ( یا بالا ) را بزنید تا ردیف های پایینی ( یا بالایی ) انتخاب شوند .

برای ردیف های غیر همجوار کلید Ctrl را نگه داشته و بر روی شماره ردیف های مورد نظر  کلیک کنید .

انتخاب تمام سلول های یک ستون برای انتخاب تمام سلول های یک ستون ،بر روی حرف مشخصه ستون که بالای صفحه کاری قرار دارد کلیک کنید . و یا بر روی یکی از سلول های ستون مورد نظر کلیک کرده و Ctrl + Spacebar را بزنید.

برای انتخاب چند ستون همجوار بر روی حرف مشخصه بالای ستون کلیک کرده و بر روی حروف ستون های مجاور بکشید. یا می توانید یک سلول از اولین ستون ( یا آخرین ستون ) را انتخاب کرده و Ctrl + Spacebar را فشار دهید تا ستون مورد نظر انتخاب شود . سپس Shift و کلید جهت دار راست  ( یا چپ ) را بزنید تا ستون های سمت راست ( یا چپ ) هم انتخاب شوند. برای ستون های غیر همجوار کلید Ctrl را نگه داشته و بر روی حرف ستون های مورد نظر  کلیک کنید .

 

انتخاب یک محدوده مشابه در چند Worksheet از یک WorkBook علاوه بر محدوده های دو بعدی در یک صفحه کاری ، محدوده ها می توانند در چند صفحه کاری گسترش یابند و محدوده های سه بعدی ایجاد شود .

 

حال فرض کنید که شما قصد دارد ، یک فرمت برای تمام شیت ها ایجاد کنید . مثلا می خواهید عنوان هر ستون را Bold کنید و رنگ پس زمینه آن را عوض کنید .بهترین کار در این حالت استفاده از انتخاب محدوده های مشابه در همه شیت هاست . وقتی که محدوده ها انتخاب شدند فرمت بندی مورد نظر به همه شیت ها اعمال می شود .

در حالت کلی انتخاب محدوده های مشابه در همه شیت ها دارای دو گام ساده است .

۱ – انتخاب محدوده در یک شیت

۲ – انتخاب همه شیت هایی که شامل محدوده مشابه می باشد .

نکته : برای انتخاب گروهی از شیت های مجاور با نگه داشتن کلید Shift بر روی آخرین تب WorkBook که شامل محدوده مورد نظر است کلیک می کنیم . برای انتخاب شیت های مجزا کلید Ctrl را بگیرید و بر روی شیت های مورد نظر کلیک کنید . وقتی شیت های مورد نظر انتخاب شدند ، پس زمینه نام تمام شیت ها به رنگ سفید تغییر کرده و در نوار عنوان اکسل عبارت [Group] اضافه خواهد شد . پس از پایان کار بر روی تب عنوان یکی از شیت ها کلیک کنید

آموزش ها ادامه دارد

فرزین نجفی پور: مسئول بخش آموزش شرکت دانش پژوهان طلیعه ایرانیان

درباره ی فرزین نجفی پور

پژوهشگر برتر کشور در چند سال متوالی - مخترع برتر کشور - ثبت 61 اختراع کاربردی در زمینه های کشاورزی، آبیاری، الکترونیک، رباتیک و هوا فضا - دارای مدرک کارشناسی ارشد - ارایه بیش از 100 مقاله علمی - دریافت دهها تندیس ویژه علمی - دریافت بیش از 150 تقدیر نامه از وزارت خانه ها و مراکز علمی و پژوهشی - برپایی بیش از 150 نمایشگاه تخصصی اختراعات - پیشگام در دفاع سایبری عملی از حریم جمهوری اسلامی ایران

همچنین ببینید

چگونه پوست صورت خود را زیبا کنیم؟

اسیدهای میوه کارکردهای بسیاری برای پوست دارند. آنها می توانند همه کاربرای زیبایی پوست انجام دهند؛ ...