خانه / اختراعات و افتخارات / اختراعات ما / توضیح مختصر در خصوص اختراع پنجاه و هفتم (دستگاه الکترونیکی قطع کننده ارتباط کلیه دستگاه ها با ریموت کنترل مربوطه)

توضیح مختصر در خصوص اختراع پنجاه و هفتم (دستگاه الکترونیکی قطع کننده ارتباط کلیه دستگاه ها با ریموت کنترل مربوطه)

یکی از علومی که در صنعت الکترونیک کاربردی وسیع یافته است ، کنترل ابزارها از راه دور است.

ساده ترین مثالی که در این خصوص میتوان زد، کنترل اسباب بازی ها توسط ریموت کنترل و یا کنترل تلوزیون توسط ریموت کنترل می باشد.

ارتباط ریموت کنترل با دستگاه مربوطه می تواند از طریق اشعه مادون قرمز، اینفرارد، وای فای و کدهای ارتباطی انجام پذیرد و پیچیده ترین این ارتباط توسط کدهای ارتباطی صورت می گیرد.

در حال حاضر تمامی دستگاه های پیشرفته ی نظامی و غیر نظامی که توسط ماهواره کنترل می گردد، توسط کدهای ارتباطی به ریموت کنترل متصل شده و به سادگی از اتاق کنترل می توان آن را هدایت کرد.

البته ناگفته نماند از آنجا که ماهواره های انتقال کد، از آنجا که قابل شناسایی و انهدام هستند لذا صنعت نظامی جدید، مرکز انتقال کدهای ارتباطی را توسط دیگر وسایل سیار از جمله هواپیماها انجام می دهند. این امر فواید و مضراتی دارد که جای بیان آن در این بخش نیست.

واحد الکترونیک شرکت دانش پژوهان طلیعه ایرانیان با آشنایی با تمامی علوم ارتباطات، اقدام به طراحی دستگاهی نمود تا بتواند ارتباط بین دستگاه مورد نظر با ریموت کنترل مربوطه، در هر جای جهان را قطع نماید. در ابتدای مراحل کارگاهی، دستگاه در حال ساخت، به سادگی ارتباط دستگاه با ریموت کنترلی که توسط اشعه مادون قرمز ،اینفرارد و وای فای هدایت می شدند قطع نمود ولی به هنگام کار بر روی کدهای ارتباطی با مشکلی بزرگ مواجه شدیم.

استفاده از کدهای پیچیده که گاها در زمان مشخص شده، تغییر می نمودند، یکی از بزرگترین چالش های این واحد بود لذا از این بخش به بعد واحد سایبری شرکت دانش پژوهان طلیعه ایرانیان ، در روند ادامه ی ساخت اختراع مشارکت نمود و پس از دو سال تلاش شبانه روزی نهایتا موفق به تکمیل دستگاه مربوطه و ثبت آن در اداره ی ثبت اختراع کشور شدند.

این دستگاه به تناسب علوم روز قابل تغییر و بروز رسانی بوده و غیر از آنکه می تواند ارتباط بین دستگاه مربوطه با ریموت کنترل را قطع نماید، قادر است کد ارتباطی را شناسایی در در زمان کمتر از سی ثانیه، کد را تغییر داده و دستگاه مربوطه را در اختیار خود قرار دهد.

 

فرزین نجفی پور: مدیرعامل شرکت دانش پژوهان طلیعه ایرانیان

 

 

 

درباره ی فرزین نجفی پور

پژوهشگر برتر کشور در چند سال متوالی - مخترع برتر کشور - ثبت 61 اختراع کاربردی در زمینه های کشاورزی، آبیاری، الکترونیک، رباتیک و هوا فضا - دارای مدرک کارشناسی ارشد - ارایه بیش از 100 مقاله علمی - دریافت دهها تندیس ویژه علمی - دریافت بیش از 150 تقدیر نامه از وزارت خانه ها و مراکز علمی و پژوهشی - برپایی بیش از 150 نمایشگاه تخصصی اختراعات - پیشگام در دفاع سایبری عملی از حریم جمهوری اسلامی ایران

همچنین ببینید

نگاهی علمی تخصصی به اختراع درختان بدون خاک و ریشه (قسمت چهارم)

فصل چهارم : جمع بندی نتیجه و بحث: انجام این پژوهش توانست تا ویژگی‌های حاصل ...