خانه / آموزش / خودتان شارژر خورشیدی بسازید

خودتان شارژر خورشیدی بسازید

با این دستگاه می توانید در هر کجایی که نور خورشید در دسترس دارید، لوازمی همانند موبایل را فقط با استفاده از نور خورشید شارژ کنید و یا روشنایی کوچکی ایجاد نمایید.

در ساخت این شارژر از یک پاوربانک USB هم استفاده می‌شود که امکان شارژ گجت‌ها در شب را هم فراهم می‌کند. در واقع این پاور بانک مثل مخزن عمل می‌کند که در طول روز شارژ می‌شود. پر شدن پاور بانک شارژر خورشیدی ۴۰ تا ۱۲۰ دقیقه طول می‌کشد و مدت زمان آن به شدت نور آفتاب بستگی دارد.

مهمترین قطعاتی که برای ساخت این شارژر خورشیدی نیاز دارید، یک پنل خورشیدی ۱۰ Volt 3W (که بهتر است ضد آب و مقاوم در برابر ضربه باشد) و یک پاور بانک ۲۸۰۰ mAh (خروجی پاور بانک باید متناسب با گجت‌هایی باشد که قصد دارید آنها را شارژ کنید).

وسایل و ابزار موردنیاز

106

  • یک پنل خورشیدی

  • پاور بانک USB

  • هاب USB با چهار پورت

  • تراشه تنظیم کننده ۷۸۰۵

  • کابل USB میکرو

  • انبردست، سیم چین، سیم لخت کن و …

  • کمی‌سیم معمولی

  • چسب قطره ای

توصیه می‌کنیم پنل خورشیدی که انتخاب می‌کنید بین ۳ تا ۱۰ وات در ۶ تا ۱۰ ولت باشد. این مقیاس باعث کاهش زمان موردنیاز برای شارژ پاوربانک می‌شود. انتخاب پاوربانک هم بسته به هزینه و نوع دستگاه‌هایی است که قصد دارید با شارژر خورشیدی آنها را شارژ کنید. اگر هم یک پاور بانک دارید می‌توانید از همان استفاده کنید.

تراشه را لحیم کنید

107 108 109

پنل خورشیدی که ما استفاده کرده ایم ۱۰ ولت برق تولید می‌کند اما پاور بانک باید با ۵ ولت تغذیه شود. بخاطر این اختلاف باید از یک رگولاتور یا تنظیم کننده استفاده کنیم تا پاور بانک شارژ شود. اگر از تنظیم کننده ۷۸۰۵ استفاده نکنیم ممکن است قطعات داخلی پاور بانک بخاطر ولتاژ بیش از حد آسیب ببینند.

در گالری بالا یک دیاگرام ساده شده قرار داده ایم که باید قبل از شروع کار آن را با دقت بخوانید.

ابتدا کابل USB میکرو را به تنظیم کننده لحیم کنید.

سپس دو سیم به تنظیم کننده لحیم کنید تا به پنل خورشیدی وصل شوند (+ و -).

با چند قطره چسب کوچک تنظیم کننده را به ترمینال پنل خورشیدی بچسبانید.

اکر لازم بود هیت سینکی که روی تراشه تنظیم کننده قرار دارد را کمی‌کوچکتر کنید.

دو سیمی‌که در آغاز به تنظیم کننده لحیم کردید با به پنل خورشیدی وصل کنید (حواستان به قطب‌ها هم باشد).

اگر دوست دارید کارایی شارژر خورشیدی تان بیشتر شود از رگولاتور سوئیچینگ استفاده کنید. این نوع رگولاتور می‌تواند انرژی بیشتری از پنل خورشیدی دریافت کند. تنظیم کننده ۷۸۰۵ محدود به یک آمپر است و شما می‌توانید از یک رگولاتور سوئیچینگ ۵ ولتی استفاده کنید.

در ضمن در همین مرحله می‌توانید بدون اضافه کردن پاور بانک به شارژر، گجت‌هایتان را مستقیماً از پنل خورشیدی شارژ کنید. تا همین جای کار هم یک شارژر خورشیدی جمع و جور دارید.

پاور بانک را وصل کنید

110

حالا باید پاور بانک و‌هاب USB را به پنل خورشیدی وصل کنید. بهترین ابزار برای وصل کردن پاور بانک یک چسب دو طرفه قوی است. اگر نمی‌خواهید هیچوقت پاور بانک و‌هاب را از پشت پنل خورشیدی باز کنید، بهتر است از چسب حرارتی یا اپوکسی استفاده کنید.

برای شروع کار پاور بانک را به پشت پنل خورشیدی وصل کنید.

کابل شارژ پنل خورشیدی را به ورودی شارژ پاور بانک وصل کنید.

پورت یا‌هاب USB را به خروجی پاور بانک وصل کنید.

حالا می‌توانید هر گجتی را با این شارژ خورشیدی ساده و البته کارآمد شارژ کنید.

شارژر خورشیدی آماده است

111

فرزین نجفی پور: مسئول سایت ماکزیمم تکنیک

درباره ی فرزین نجفی پور

پژوهشگر برتر کشور در چند سال متوالی - مخترع برتر کشور - ثبت 61 اختراع کاربردی در زمینه های کشاورزی، آبیاری، الکترونیک، رباتیک و هوا فضا - دارای مدرک کارشناسی ارشد - ارایه بیش از 100 مقاله علمی - دریافت دهها تندیس ویژه علمی - دریافت بیش از 150 تقدیر نامه از وزارت خانه ها و مراکز علمی و پژوهشی - برپایی بیش از 150 نمایشگاه تخصصی اختراعات - پیشگام در دفاع سایبری عملی از حریم جمهوری اسلامی ایران

همچنین ببینید

چگونه پوست صورت خود را زیبا کنیم؟

اسیدهای میوه کارکردهای بسیاری برای پوست دارند. آنها می توانند همه کاربرای زیبایی پوست انجام دهند؛ ...