خانه / زمینه ساز ظهور / زندگینامه ی آیت الله حسین انصاریان – قسمت اول

زندگینامه ی آیت الله حسین انصاریان – قسمت اول

همسنگر دیروز ما، فرمانده ی عرمان ، دین و عشق امرور ماست

شیخ حسین انضاریان، مردی از تبار نور و از دیار الهی که راه بهشت را به ما نشان می دهد و چگونه انسان بودن را به ما می آموزاند

قرنهاست که شهرستان خوانسار چهره هاى بزرگ علمى و ادبى و هنرى و چهره هایى بس ماندگار را به جامعه بشرى تحویل داده است .
چهره هاى عالم و ملکوتى مانند مرحوم آیه الله العظمى آقا حسین خوانسارى (رحمه الله) ، مرحوم آیه الله العظمى آقا جمال خوانسارى (رحمه الله) ، مرحوم آیه الله العظمى سید محمد تقى خوانسارى (رحمه الله) ، مرحوم آیه الله العظمى سید احمد خوانسارى (رحمه الله) و هزاران عالم دیگر همگى برخاسته از این قطعه ایران اسلامى مى باشند .
دانشمند معظم ، استاد حسین انصاریان در۱۸ آبان ماه سال ۱۳۲۳ در این شهر عالم پرور متولد شد .
پدر او از خاندان حاج شیخ مى باشد . این خاندان از خانواده هاى شناخته شده و خدمتگذار به دین بوده اند و عالمان باعظمتى در این خاندان بزرگ به چشم مى خورد . مرحوم آیه الله العظمى شیخ موسى انصاریان ( خوانسارى ) (رحمه الله) که شخصیت علمى و دینى او بر اهل فن پوشیده نیست نیز از همین خانواده بود .
مرحوم امام خمینى رضوان الله تعالى علیه مى فرمودند : بهترین کتاب صلاه در فقه شیعه ، کتاب مرحوم آیه الله انصاریان مى باشد . او دهها اثر علمى از خود بجا گذاشت که منیه الطالب که تقریرات درس مرحوم نائینى است از آثار علمى آن بزرگوار مى باشد .
در شهر نجف قاطبه علما به مرجعیت آن مرحوم ـ بعد از آیه الله العظمى اصفهانى ـ اعتقاد داشتند ، اما عمر او کفاف نداد و قبل از مرحوم سید از دار دنیا رفت .
خانواده مادرى استاد ، از سادات مصطفوى آن شهر مى باشند که جد مادرى استاد از چهره هاى شناخته شده و امین آن شهر بوده و بارها اتفاق مى افتاد که علماى زیادى که از نجف و قم به خوانسار مى آمدند به منزل او وارد مى شدند .
استاد در سن ۳ سالگى خاطره اى در این مورد بیان مى کنند :
« روزى آیه الله العظمى محمد تقى خوانسارى (رحمه الله) به منزل جد ما آمده بود . من در سنین کودکى در اتاق را باز کردم و مستقیم به طرف آیه الله خوانسارى رفتم و در آغوش او نشستم . پدربزرگم جلو آمد که من را به اندرون ببرد . آیه الله خوانسارى جلوى او را گرفت و مرا نوازش کرد و از من پرسید : مى خواهى در آینده چکاره شوى؟ جواب دادم : مى خواهم مثل شما بشوم . ایشان در حق من دعا کرد .
هر گاه شبح آن خاطره از ذهنم مى گذرد ، و یاد آن چهره ملکوتى و دعاى آن بزرگوار که مى افتم ، یکى از شیرین ترین خاطرات عمرم در ذهنم تداعى مى شود » .
استاد انصاریان در سومین بهار زندگى بود که دست تقدیر ، خانواده او را منتقل به تهران کرد ، و در یکى از محله هاى مذهبى آن شهر ـ خیابان خراسان ـ سکونت گزیدند .
محور علمى آن منطقه در آن زمان مرحوم آیه الله حاج شیخ على اکبر برهان (رحمه الله) بود . استاد در همان اوان کودکى از محضر پرفیض آن استاد الهى بهرمند شد . معظم له بارها به این نکته اذعان مى کند که : « تاکنون مانند و همتاى او را در میان چهره هاى روحانى ندیده ام » .
آیه الله برهان که عالمى تحصیل کرده و مجتهدى وارسته بود ، در آن روزها امامت جماعت مسجد لُر زاده را عهده دار بود . آن عالم آگاه مسجد را به نحوى اداره مى کرد که خردسال و جوان و پیر مجذوب آن کانون الهى بودند . همچنین آن مرحوم مدرسه اى را در آن منطقه بنا گذاشت که شاگردان از کلاس اول تحت تربیت مستقیم آن مرحوم قرار گرفته بودند .
استاد انصاریان یکى از خاطرات خود را در مورد مرحوم برهان چنین بیان مى کند :
« بارها از آن مرحوم در منبر و کلاس شنیده بودم که علاقه اى نداشت در تهران از دنیا برود و در تهران دفن شود ، و این مسأله به عنوان دعایى در آمده بود که آن مرحوم با اشک چشم در لیالى احیا به محضر پروردگار عرضه مى کرد . عاقبت آن بزرگوار در سال ۱۳۳۸ زمانى که من ۱۴ سال بیشتر نداشتم در سفر حج در حریم امن پروردگار از دنیا رفت و پیکر پاک او در شهر جده نزدیک به مدفن حضرت حوا دفن گردید » .
دیدن چهره ملکوتى آن استاد اخلاق ، و منش و روش زندگانى او در استاد اثر عمیق بخشید ، به نحوى که استاد جاى خالى آن معلم الهى را تا هم اکنون نیز در وجود خود حس مى کند .
استاد انصاریان از کودکى با چهره هاى الهى مأنوس بود . چهره هایى مانند مرحوم آیه الله سید محمد تقى غضنفرى (رحمه الله) از علمای بزرگ شهر خوانسار  ـ که باز هم خاطره اى از آن مرحوم از زبان استاد بیانگر این انس و الفت روحانى و معنوى معظم له با بزرگان و فرزانگان است :
« سال اولى که به سلک محصلان دینیّه در آمده بودم ، و خبر آن به مرحوم غضنفرى رسید ، در منزل خود به مناسبت طلبگى من مهمانى خاطره انگیزى را ترتیب داد و در آن مهمانى از بستگان پدرى و عده اى از اهالى محل را دعوت نمود .
این مهمانى از آن عالم وارسته آن هم به مناسبت اینکه من قدم در وادى علم گذاشته بودم آن هم در سنین جوانى ، اثر تشویقى بسزایى در من داشت . مرحوم غضنفرى عالمى وارسته و ساده زیست بود و سالها در شهر خوانسار در زمان طاغوت نماز جمعه را اقامه مى نمود » .
یکى دیگر از آن چهره هاى ملکوتى ، مرحوم آیه الله سید حسین علوى خوانسارى (رحمه الله)بود . مرحوم علوى از مجتهدان سرشناس خوانسارى بود و درمحله بالاى خوانسار ـ محله مادرى استاد ـ اقامه جماعت و تدریس داشته و صدها محصل علوم دینى از محضر او استفاده ها بردند . ایشان در حالى از نجف اشرف به خوانسار آمده بودند که استادان آن بزرگوار اجتهاد او را مکتوباً تصریح نموده بودند .
باز هم پاى صحبت استاد مى نشینیم و خاطره اى از آن مرحوم مى شنویم :
« سال اولى بود که ملبس به لباس روحانیت شده بودم و براى دیدن جد مادرى مرحوم سید محمد باقر مصطفوى (رحمه الله) و جده ام و اقوام به خوانسار رفته بودم . یکى از آشنایان مرا در خیابان دید و گفت : حاضرى ده شب در مسجد آقا اسد الله منبر بروى ؟ گفتم : حاضرم . روز اولى که به مسجد رفتم دیدم آن عالم بزرگوار ـ مرحوم آیه الله علوى ـ در جمع مستمعان نشسته است . تعجب کردم که آن عالم و مجتهد بزرگوار به چه مناسبت پاى منبر جوان نوپایى چون من آمده بود ، پیش خود گفتم : شاید با بانى مجلس رابطه اى دارد ، اما با کمال تعجب دیدم تمام این ده روز در مجلس شرکت کرد و شرکت او هم بخاطر تشویق من بوده است » .
یکى دیگر از آن چهره ها آیه الله حاج سید محمد على ابن الرضا خوانسارى دامت برکاته است که استاد از کودکى به مناسبت نسبت فامیلى که به ایشان داشتند ، با ایشان حشر و نشر داشته اند . استاد در خصوص ارتباط با این عالم متخلق چنین مى فرماید :
« از همان ایام کودکى یک نکته اساسى و زیبا از حضرت آقاى ابن الرضا دامت برکاته ـ که داراى موقعیت علمى و شخصیت اجتماعى ممتاز و صفاى باطن هستند ـ در ذهنم نقش بسته بود که : در هر شب جمعه بعد از نماز عشاء ، زیارت حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) ( وارث ) را ایستاده و با شور و حال براى عموم مردم قرائت مى کردند که ارتباط این عالم بزرگوار به این کیفیت با حضرت سیدالشهداء (علیه السلام) اثرات مثبتى در روحیه من داشت » .
از جمله افرادى که استاد با آن چهره ها ارتباط داشته اند مى توان از مرحوم الهى قمشه اى (رحمه الله) نام برد که استاد در جلسه اخلاق آن مرحوم استفاده ها برده است .
مجموعه این عوامل ـ عامل خانواده و مربّى اخلاق ـ باعث شد که استاد پس از تکمیل دروس دبیرستانى ، راه طلبگى را در پیش بگیرد و پس از مشورت با مرحوم الهى قمشه اى (رحمه الله) دروس طلبگى را آغاز کند .
تحصیلات استاد در دو حوزه علمى تهران و قم بوده است . در تهران ادبیات را آغاز مى کند و پس از اتمام ادبیات به محضر عالم ربانى حضرت آیه الله میرزا على فلسفى دامت برکاته ـ که آن روزگار بعد از مرحوم برهان در مسجد لُر زاده اقامه جماعت داشته اند ـ مى رسد و از ایشان تقاضا مى کند کتاب معالم الاصول را به صورت خصوصى براى ایشان تدریس فرماید . آن عالم کم نظیر ـ که جزء معدود کسانى هستند که مرحوم آیه الله العظمى خوئى (رحمه الله) کتباً به اجتهاد او تصریح داشته ـ تقاضاى استاد را مى پذیرد و پس از اتمام لمعتین و معالم از محضر آیه الله فلسفى کسب اجازه مى نماید تا به حوزه علمیه قم مهاجرت نماید . آیه الله فلسفى استاد را تشویق نموده و ایشان را با مهربانى در آغوش مى گیرد و زمانى که استاد تقاضاى نصیحتى مى کند که ره توشه راه او باشد ، آیه الله فلسفى حدیثى را از پیامبر بعنوان هدیه و زاد به او مى فرماید که : « مَن کَانَ لِلَّهِ کانَ اللّهُ لَه » . استاد انصاریان مى فرماید : « از آن روز تا به امروز سعى کردم به سفارش ایشان عمل کنم و دست عنایت خداوند را هم در زندگی خود دیدم . آرى ، هرکس که با او باشد خدا نیز با او خواهد بود » .
استاد در حوزه علمیه قم نیز مانند تهران سعى مى نماید با چهره هاى الهى مأنوس باشد . لذا به محضر مرحوم آیه الله حاج شیخ عباس طهرانى (رحمه الله) مى رسد و از محضر پربرکت او بهره ها مى برد .
همچنین در جلسات اخلاقى مرحوم حاج آقا حسین فاطمى (رحمه الله) شرکت مى نماید و در این زمینه مى فرماید :
« غالب سخنرانى هاى اخلاقى آیه الله فاطمى همراه با اشک چشم و شور و حال از جانب خود آن مرحوم و شاگردان بود » .
سرانجام بدست مبارک مرحوم آیه الله حاج شیخ عباس طهرانى (رحمه الله) ملبس به لباس روحانیت مى گردد و تحصیلات خود را اینگونه ادامه مى دهد :
رسائل و مکاسب و کفایه را نزد علماى گرانقدرى مانند آیه الله اعتمادى ، آیه الله العظمى فاضل لنکرانى ، آیه الله صالحى نجف آبادى و آیه الله صانعى فرا مى گیرد .
پس از اتمام سطوح عالیه وارد مرحله استنباطى فقه و اصول ـ درس خارج ـ مى گردد . در این قسمت هم از محضر فقهاى عظام : مرحوم آیه الله سید محمد محقق داماد (رحمه الله) ، مرحوم آیه الله منتظرى(رحمه الله) ، مرحوم آیه الله حاج شیخ ابوالفضل نجفى خوانسارى (رحمه الله) و بالاخص سالیانى از محضر مرحوم آیه الله العظمى حاج میرزا هاشم آملى (رحمه الله) استفاده ها مى نماید ، که حاصل این برهه از ایام تحصیلى استاد ، تقریرات گرانمایه فقه و اصول درس مرحوم آیه الله حاج میرزا هاشم آملى (رحمه الله) است که ایشان به رشته تحریر در آورده اند ، که این اثر بصورت مخطوط می باشد و مباحث حکمت را از حضور آیه الله گیلانى معانی و بیان و بدیع را از محضر حجه الاسلام و المسلمین جوادی در تهران استفاده نمودند .
لازم بذکر است که در پس این تلاش چشم گیر ، معظم له از بزرگان آیات و مراجع تقلید مانند : مرحوم آیه الله العظمى میلانى (رحمه الله) و مرحوم آیه الله العظمى آخوند همدانى (رحمه الله)و مرحوم آیه الله کمره اى (رحمه الله) و مرحوم آیه الله العظمى گلپایگانى (رحمه الله) و مرحوم آیه الله العظمى حاج سید احمد خوانسارى (رحمه الله) و مرحوم آیه الله العظمى مرعشى نجفى (رحمه الله) و مرحوم آیه الله العظمى امام خمینى (رحمه الله) صاحب اجازات علمیه و روائیّه مى باشند .
استاد بعد از تحصیل علوم دینى و اتمام مدارج عالیه حوزوى و استفاده از محضر بزرگان و اساتید حوزه علمیه براى رسیدن به هدف اصلى خود ـ که مهمترین مسئله براى یک محصل علوم دینى محسوب مى شود ـ که همان تحقیق و تألیف و تبلیغ علوم اسلامى مى باشد ،  از حوزه علمیه قم به تهران مراجعت مى نماید و تاکنون بیش ازچهل سال است که علاوه بر  حدود سی هزار ساعت سخنرانی در داخل وخارج کشور مشغول خدمت در انجام وظائف الهى مى باشند .
شش هزار نوار سخنرانى بى تکرار و بیش از هشتاد عنوان کتاب درقالب ۱۲۸ جلد ـ از محصولات اقامت اجبارى معظم له در تهران مى باشد .
فهرست تألیفات  فارسی:
۱ ـ ترجمه قرآن کریم .
۲ ـ ترجمه نهج البلاغه .
۳ ـ ترجمه صحیفه سجادیه .
۴ ـ ترجمه و بازنویسى مفاتیح الجنان .
۵ ـ شرح دعاى کمیل جلد ۱و۲٫ چاپ جدید
۶ ـ اهل بیت (علیهم السلام) عرشیان فرش نشین
۷ ـ معاشرت .
۸- جلوه های رحمت الهی
۹- فرهنگ مهرورزی
۱۰- عبرت آموز
۱۱- زیباییهای اخلاق
۱۲- توبه آغوش رحمت
۱۳- بربال اندیشه (جلد ۱)
۱۴- بر بال اندیشه (جلد ۲)- در دست چاپ
۱۵- با کاروان نور
۱۶- سیمای نماز
۱۷- لقمان حکیم
۱۸- فروغی از تربیت اسلامی
۱۹- رسائل حج
۲۰- دیوان مسکین (مجموعه اشعار عرفانی)
۲۱- پرسشها و پاسخها- ۵ مجلد (در دست چاپ)
۲۲- نظام خانواده در اسلام
۲۳- مونس جان
۲۴- عرفان اسلامى ( شرح مصباح الشریعه ) ۱۵ مجلد . چاپ جدید
۲۵- دیار عاشقان (تفسیرو شرح صحیفه سجادیه ) ۱۵ مجلد . (چاپ جدید)
۲۶- سیری در معارف اسلامی جلد ۱(عقل کلید گنج سعادت)
۲۷- سیری د رمعارف اسلامی جلد۲(عقل محرم راز ملکوت)
۲۸- سیری د رمعارف اسلامی جلد۳(حدیث عقل و نفس)
۲۹- مجموعه سخنرانیهای موضوعی(۲۲ عنوان) قطع پالتویی.
۳۰- اسلام و کار و کوشش .
۳۱- اسلام و علم و دانش .
۳۲- امام حسن بن على (علیه السلام) را بهتر بشناسیم .
۳۳- معنویت ، اساسى ترین نیاز عصر ما .
۳۴ ـ بسوى قرآن و اسلام .
۳۵ ـ مرز روشنایى (  اشعار ) .
۳۶ ـ مناجات عارفان (  اشعار ) .
۳۷ ـ چشمه سار عشق ( اشعار ) .
۳۸ ـ گلزار محبت ( اشعار ) .
۳۹ ـ عبرتهاى روزگار .
۴۰ ـ نسیم رحمت .
۴۱ ـ اخلاق خوبان .
۴۲ ـ در بارگاه نور .
۴۳ ـ چهل حدیث حج .
۴۴ ـ حج وادى امن .
۴۵ ـ چهره هاى محبوب و منفور قرآن .
۴۶ ـ ادب و آداب زائر
۴۷ ـ راهى بسوى اخلاق اسلامى .
۴۸ ـ ولایت و رهبرى از دیدگاه نهج البلاغه .
۴۹ ـ مجموعه مقالات .
۵۱ ـ عبودیت .
۵۲ ـ شفا در قرآن .
۵۳ ـ نفس .
۵۴ ـ تقریرات درس مرحوم آیت الله العظمى حاج میرزا هاشم آملى ( مخطوط ) .
۵۵ ـ تقریرات درس خارج مرحوم آیه الله  حاج شیخ ابوالفضل نجفى خوانسارى ( مخطوط ) .
۵۶-سیری درمعارف اسلامی(۱۸ جلد مجموعه سخمرانی های موضوعی)                                                                                                                           
همچنین کتابهاى استاد معظم که تا کنون به زبانهاى خارجى ترجمه  وچاپ شده عبارتند از :
۱ ـ با کاروان نور ( انگلیسى ) .
۲ ـ نظام خانواده در اسلام ( انگلیسى ) .
۳ ـ نظام خانواده در اسلام ( اردو ) .
۴ ـ نظام خانواده د ر اسلام ( روسى) .
۵ ـ نظام خانواده در اسلام ( ترکى استانبولى) .
۶ ـ نظام خانواده در اسلام ( عربى ) .
۷ ـ شرح دعاى کمیل ( عربى ) .
۸ ـ شرح دعاى کمیل ( اردو) .
۹ ـ شرح دعاى کمیل ( انگلیسى ) .
۱۰ ـ توبه آغوش رحمت ( عربى ) .
۱۱ ـ توبه آغوش رحمت ( انگلیسى ) .
۱۲ ـ توبه آغوش رحمت ( اسپانیولی) .
۱۳- توبه آغوش رحمت (اردو)
۱۴ ـ لقمان حکیم ( اردو ) .
۱۵- دیار عاشقان (انگلیسی) دوجلدی
۱۶- اهلب بیت (اردو)
۱۷- اهل بیت(عربی)
۱۸- اهل بیت(انگیسی)
۱۹- اهل بیت(روسی)         ۲۰- معاشرت  (عربی اردو انگلیسی)

نگاهی کوتاه به زندگی و شخصیت علمی استاد حسین انصاریان
 پاسدارى از مرزهاى اعتقادى و اخلاقى مکتب تشیع و تبلیغ و ترویج معارف اهل بیت علیهم السلام مرهون مجاهدت عالمانى است که با درک درست از توان و قابلیت‏هاى خداداى و تعریف جایگاه خود، بر اساس تکلیف در هر عصر و زمانى برگى از تاریخ تشیع را به خود اختصاص داده‏اند. در تورق تاریخ حوزه‏هاى تشیع به نام بزرگانى برمى‏خوریم که در یکى از عرصه‏هاى پژوهش، آموزش، و یا «تبلیغ» و یا همه‏ى آنان، چون ستارگانى تابناک مى‏درخشند. اندیشمند محقق حضرت علامه استاد حسین انصاریان «دام عزه الشریف» که امروز از برجستگان و نام‏آوران عرصه‏ى «تبلیغ»به شمار مى‏آیند در دو عرصه‏ى «پژوهش» و «آموزش» نیز براى قشر فرهیخته خواص جامعه عالمى شناخته شده است اما متأسفانه این دو بعد از زندگى علمى و معنوى ایشان در بین عامه‏ى مردم به دلیل گستردگى فعالیت‏هاى تبلیغى ناشناخته باقى مانده است، او که بر اساس احساس تکلیف و نیاز جامعه، به خاطرحرکت‏هاى ضد ارزش و ضد دینى رسانه‏هاى رژیم ستم شاهى، رسالت خود، بر دفاع از دین و ارزش هاى مکتب در جایگاه وعظ و خطابه ترسیم کرده بود، و به خاطر همین رویکرد، همواره مورد تشویق مراجع عظام تبلیغ و بزرگان دین قرار گرفت  هرگز در محافل پژوهشى و آموزشى‏ به معرفى خود نپرداخت. اگر از نقش استاد حسین انصاریان در عرصه‏ى «آموزش» تنها به الگوگیرى صدها طلبه جوان در زاویه‏ى دید و چگونگى ورود و خروج این استاد به مباحث دینى به ویژه در وعظ و خطابه و استفاده‏ى صدها تن از مبلغان و وعاظ و سخنرانان از صدها نوار و نوشتار ایشان براى مخاطبان خود در سطوح علمى گوناگون بسنده کنیم و قضاوت را به اهل این عرصه بسپاریم به جرأت مى‏توان گفت: این عالم فرزانه که بیش‏تر مردم او را تنها به منبرهاى عالمانه، صداى دلنشین و روضه‏هاى عارفانه مى‏شناسند؛ در عرصه‏ى پژوهش و نگارش، پژوهشگر و نویسنده‏اى گمنام به شمار مى‏آید، که حق و جایگاه او در این عرصه از سوى جامعه‏ى علمى ما ادا نشده است.استاد انصاریان که در ۱۸ آبان ماه سال ۱۳۲۳ ه. ش در شهر مذهبى و عالم‏پرور خوانسار  و در خانواده‏اى مذهبى و عالم‏پرور «انصاریان» دیده به جهان گشود،  از همان سنین کودکى با دیدن‏ چهره‏ى نورانى مرجع عالى‏قدر آیت‏الله العظمى سیدمحمدتقى خوانسارى تصمیم خود را براى پوشیدن رداى مقدس تبلیغ دین و معارف اهل بیت علیهم السلام را گرفت.  مهاجرت خانواده‏ى استاد از خوانسار به تهران و سکونت وى در خیابان خراسان و در یکى از محله‏هاى مذهبى این شهر، فصل جدیدى را در زندگى او رقم زد، آشنایى استاد انصاریان در این منطقه با عالم ربانى و متخلق به اخلاق الهى آیه الله حاج شیخ على‏اکبر برهان «رحمه الله» و تحصیل در مدارس ابتدایى و راهنمائى و دبیرستان تحت پوشش اندیشه‏هاى این عالم، نقش محورى را در شکل‏گیرى شخصیت علمى و معنوى وى ایفا کرد، شخصیتى که هنوز استاد هم از او به یگانه دوران یاد مى‏کند.  جذابیت معنوى آیت‏الله العظمى محمدتقى خوانسارى «رحمه الله»، آیه الله حاج سیدمحمدعلى ابن الرضا خوانسارى در کودکى، سیره و سلوک آیه‏الله حاج شیخ على‏اکبر برهان و آیه‏الله سیدمحمدتقى غضنفرى و آیه‏الله سیدحسین علوى خوانسارى در ایام نوجوانى در کنار جذبه‏هاى معنوى و اخلاقى حکیم آیت الله الهى قمشه‏اى که در دوارن دبیرستان در درس اخلاق وى شرکت مى‏کرد موجب شد تا استاد انصاریان‏ پس از مشورت با حکیم آیه الله الهى قمشه‏اى «رحمه الله» دروس طلبگى را آغاز کند و با ورود به حوزه‏ى علمیه به آرزوى دیرینه خود جامه‏ى عمل بپوشاند. خبر طلبه شدن استاد براى برخى از روحانیون منطقه‏ى خوانسار به قدرى خوشایند بود که علماء آن منطقه ایشان را فوق العاده مورد تقدیر و تشویق قرار دادند  استاد انصاریان در حوزه‏ى علمیه تهران پس از گذراندن دروس ادبیات و اتمام معانى و بیان و بدیع نزد حجه الاسلام و المسلمین جوادى درس خصوصى معالم الاصول را نزد عالم ربانى حضرت آیه‏الله‏ میرزاعلى فلسفى «رحمه الله» به پایان برد  ، پس از اتمام این مقدمات حضرت استاد آماده هجرت به شهر جهاد و علم و اجتهاد بارگاه نورانى حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها شدند. استاد انصاریان در حوزه علمیه قم از دروس معنوى و عرفانى آیت الله حاج شیخ عباس طهرانى رحمه الله و حاج آقا حسین فاطمى بهره مند و به دست مبارک آیت الله حاج شیخ عباس طهرانى ملبس شد. در حوزه‏ى علمیه قم، رسائل، مکاسب و کفایه نزد آیات عظام فاضل لنکرانى (ره)، اعتمادى، صالحى نجف‏آبادى و صانعى فرا مى‏گیرد و پس از اتمام سطوح عالیه در درس خارج آیات عظام، سید محمد محقق داماد، حاج شیخ حسینعلى منتظرى، شیخ ابوالفضل نجفى خوانسارى، حاج میرزا هاشم آملى حاضر شد و مباحث حکمت را از محضر آیه الله انصارى شیرازى و مرحوم اشکورى آموخت. ثمره ى سال‏ها درس و بحث استاد انصاریان در حوزه‏ى قم در اجازه‏نامه‏هاى علمى و روایى از محضر بزرگانى چون آیه‏الله العظمى میلانى، آیه‏الله العظمى آخوند ملا على معصومى همدانى، آیه‏الله العظمى سیداحمد خوانسارى، آیه‏الله العظمى امام خمینى (ره)، آیه‏الله العظمى گلپایگانى، آیه‏الله العظمى مرعشى نجفى، آیه الله میرزا خلیل کمره اى، آیه‏الله العظمى فاضل لنکرانى خود را نشان مى‏دهد. اما میوه‏ى سال‏ها تلاش او در درس و بحث و زیارت بارگاه فاطمه معصومه سلام علیها و اساتید اخلاق و عرفان، زاویه‏ دید و معرفتى از قرآن و عترت بود که در خطابه‏ها و نوشتارهاى وى به ظهور رسید و عاشقان مکتب اهل‏بیت علیهم السلام را سیراب کرد. چندین هزار مجلس سخنرانى و تبیین معارف الهى بر پایه اصیل ترین منابع علمى شیعه که دستاورد آن بیش از نه هزار نوار سخنرانى بى‏تکرار است و بیش از یکصد جلد تألیف پژوهشى در حوزه هاى مختلف علوم دینى است. بر کسى پوشیده نیست، ترجمه تخصصى است، که هر کس را صلاحیت ورود به عرصه‏ى آن نیست، چرا که گذشته از ممحض بودن فرد در آن و تلاش براى تسلط بر دو زبان مبدء و مقصد، نیازمند احاطه کامل به موضوع و درک درست از واژگان و مفاهیمى است که مترجم بتواند با استخدام آنان امانت‏دار زبان مبدء و انتقال معانى و مفاهیم هم به مخاطب باشد. ترجمه‏ى «قرآن مجید»، «نهج‏البلاغه»، «صحیفه‏ى سجادیه» و «مفاتیح الجنان» از سوى استاد به گونه‏اى در جامعه‏ى علمى، ادبى خود را به منصه ظهور رسانده است که گویى استاد تمام عمر خود ممحض در حوزه‏ى ترجمه بوده است. تسلط استاد بر ادبیات عرب و ادبیات فارسى و درک درست از معانى و مفاهیم قرآن و کلام اهل بیت علیهم السلام موجب شده است تا استاد بهاءالدین خرمشاهى در کتاب «بررسى ترجمه‏هاى امروزین فارسى قرآن کریم» پس از نقد و بررسى این ترجمه در جمع‏بندى نهایى آن، قضاوت اندیشمندان و منتقدان و قرآن پژوهان و نیز برداشت خود را این گونه به پایان برد. «آن را ترجمه‏اى موفق و مفهوم و داراى کم‏ترین میزان لغزش و سهو علمى، ارزیابى مى‏کنند، چنان که ارزیابى ماهم همین است و این ترجمه را از بهترین ترجمه‏هاى عصر جدید مى‏دانیم»  همچنین استاد بهاءالدین خرمشاهى اضافى مى نماید: «شاید خوانندگان گرامى از این ارزیابى انتقادى که بیشتر محسنات و موفقیتهاى ترجمه و مترجم را بیان مى کند قدرى تعجب کنند که با مقاله هاى دیگر همین کتاب هم فرق دارد. پاسخش این است که نگارنده این سطور برگه دانى دارد که دهها مورد از لغزشگاه هاى ترجمه را در آنجا طبق نظم و ترتیب قرآنى سوره ها و آیه ها آورده است و در ارزیابى انتقادى هر ترجمه اى به آن مراجعه مى کند. حال این از حسن و میزان بالاى درجه دقت ترجمه ایشان استکه در اغلب مواردگرفتار لغزشها در ترجمه  نشده اند و نقد نیز فقط گفتن و بر شمردن و جست و جو کردن کژیها و کاستیها نیست و اخلاق و انصاف، پوشیده داشتن محسنات را روا نمى دارد» تسلط استاد بر معارف الهى و موضوعات دینى و برداشت‏هاى عالمانه و عارفانه ایشان از آیات و روایات و ادعیه‏ى مأثوره از اهل‏بیت علیهم السلام موجب شده است که کتب ایشان مورد استقبال تشنگان معارف وحیانى و اهل بیت علیهم السلام در خارج از کشور قرار گیرد. ترجمه‏ى دهها جلد از کتاب‏هاى استاد انصاریان به زبان‏هاى عربى، اردو، انگلیسى، ترکى استامبولى، نام این استاد ترجمه را نیز در فهرست اساتیدى قرار داده است که کتاب‏هایش به زبان‏هاى زنده‏ى دنیا هم ترجمه شده است. انس و الفت معنوى استاد انصاریان از دوران طفولیت با «قرآن»، «نهج‏البلاغه»، «صحیفه‏ى سجادیه» و «مفاتیح الجنان» که با گذشت زمان به تلاش براى ارتباط با معانى و مفاهیم این کتب الهى و نورانى انجامید به منبع‏ اصلى مباحث و سخنرانیها و نوشتارهاى ایشان تبدیل شد، تکرار واژه‏ها و مفاهیم نورانى و تحقیق و تتبع در کشف معانى برداشت‏هاى نوین از این کتب در طى سال‏هاى متمادى او را به سمت تفسیر و شرحى از آیات و روایات و نیز ادعیه‏ى مأثور از اهل‏بیت علیهم السلام رساند که از لطافت‏ها و ظرافت‏هاى خاص به خود برخوردار است تا جایى که مرجع فقید آیت‏الله العظمى فاضل لنکرانى در تاریخ ۴/ ۹/ ۱۳۸۵ پیرامون تفسیرحکیم استاد انصاریان مرقوم فرموده‏اند. انصاف آن است که توجه به وسعت اطلاع وى (استاد انصاریان) از معارف و احاطه بسیار خوبى که به مضامین آیات و روایات دارند نکات جالب و بدیعى را در این تفسیر از خود به جاى گذاشته‏اند».
در کنار شرح و تفسیر نهج‏البلاغه، و «مفاتیح الجنان» شرح و تفسیر صحیفه‏ى سجادیه در ۷ جلد که با ویرایش جدید در ۱۵ مجلد به چاپ مى‏رسد از جایگاه ویژه‏اى برخوردار است که مورد استقبال پژوهشگران و جستجوگران معارف اهل بیت علیهم السلام قرار گرفته است.
پژوهش و نگارش کتب مختلف در زمینه‏هاى «تاریخ و سیره»، «عرفان و حکمت»، «اخلاق و معارف اسلامى»، «اصول و عقاید»، «تربیتى و اجتماعى»، و شعر و ادبیات و …. استاد انصاریان را در فهرست پژوهشگران و نویسندگان پرتلاش در حوزه‏ى معارف اسلامى قرار داده است.
در میان ده‏ها عنوان کتاب برخى از نوشتارهاى استاد، از محبوبیت و لطافتى خاص برخوردار است که ریشه در نگاه عالمانه و عارفانه این استاد به برخى از موضوعات مطرح در جامعه دارد.
کتاب گرانسنگ «عرفان اسلامى» که تفسیر و شرحى علمى بر مصباح الشریعه امام صادق علیه السلام است. در ۱۵ مجلد که با مطالعه‏ى آن مى‏توان به تفاوت «عرفان ناب اسلامى» با عرفان‏هاى کاذب پى برد و در محضر قرآن و عترت از شاهراه هدایت جدا نشده از جمله کتبى است که خلاء فرهنگى را در جامعه کنونى پر کرده است.
استاد انصاریان که در صورت تبدیل نوارهاى سخنرانى‏هاى غیر تکرارى او در چهل سال اخیر به متن نگارشى تعداد مجلدات آن به ۲۰۰ جلد خواهد رسید، از طبعى لطیف و نثرى سلیس برخوردار است که در سراسر خطابه‏ها و نوشتارهاى وى مشهود و ملموس است.
در فهرست کتاب‏هاى استاد، «دیوان اشعار» و متون به نظم کشیده‏اى چون «مناجات عارفان»، «چشمه سار عشق» به چشم مى‏خورد، استاد همواره در بیان معارف اهل بیت علیهم السلام بر اساس استدلال و بر محور عقلانیت سخن مى‏گوید و بر این نکته تأکید داشته و دارد که نسخه‏ى نجات‏بخش بشریت تنها «قرآن» و « عترت» است و تنها با گشودن درب معارف این دو به روى انسان گمشده‏ى امروز مى‏توان طعم شیرین «عبودیت» واقعى را به جهانیان چشاند.

ادامه دارد

فرزین نجفی پور: مسئول هیئت زمینه ساز ظهور حضرت مهدی عج

درباره ی فرزین نجفی پور

پژوهشگر برتر کشور در چند سال متوالی - مخترع برتر کشور - ثبت 61 اختراع کاربردی در زمینه های کشاورزی، آبیاری، الکترونیک، رباتیک و هوا فضا - دارای مدرک کارشناسی ارشد - ارایه بیش از 100 مقاله علمی - دریافت دهها تندیس ویژه علمی - دریافت بیش از 150 تقدیر نامه از وزارت خانه ها و مراکز علمی و پژوهشی - برپایی بیش از 150 نمایشگاه تخصصی اختراعات - پیشگام در دفاع سایبری عملی از حریم جمهوری اسلامی ایران

همچنین ببینید

فراخوان برای ساخت کلیپ مختص سایت ماکزیمم تکنیک با جایزه هر ماهه برای یک کلیپ

بدینوسیله فراخوان تهیه کلیپ ویژه سایت ماکزیمم تکنیک توسط تمامی کابران سایت اعلام میگردد. شرایط ساخت ...