خانه / زمینه ساز ظهور / زندگینامه ی آیت الله حسین انصاریان – قسمت سوم

زندگینامه ی آیت الله حسین انصاریان – قسمت سوم

۱- ترجمه قرآن کریم‏

استاد حسین انصاریان، خط: میرزا احمد نیریزى، قم، انتشارات دارالعرفان، چاپ اول، ۱۳۸۷، ۱۲۱۶ صفحه، وزیرى.

ترجمه حاضر، حاصل تلاش چهار سال مستمر و با استفاده از منابع علمى و ارزشمندى چون: اعراب القرآن، مفردات راغب، المنجد، فروق اللغات، العین، مصباح المنیر، فرهنگ معین، مجمع البحرین و تفاسیرى مانند: الصافى، الکشاف، مجمع البیان، المیزان، ایسرالتفاسیر، نورالثقلین، روض الجنان و … نگاشته شده است. متن ترجمه پس از سه بار باز نویسى و دوبار بازخوانى به وسیله دو ویرایشگر بزرگوار پیش از چاپ به متخصصانى از گروه بررسى تخصصى ترجمه ها که نقد و انتقادشان مورد توجه محافل‏ علمى است سپرده شد و اساتید و کارشناسان‏خبره دارالترجمه قرآن کریم نیز نسبت به این اثر ارزشمند آورده اند که «این ترجمه از نظر نگارش ساده و روان و قابل فهم همگان است و در مواردى توضیحاتى برآن افزوده شده، ایشان دربخش دیگرى آورده اند که از ترجمه پیداست که در کار آن دقت به عمل آمده و از بسیارى از کاستى ها و لغزش هایى که براى مترجمان پیش آمده دور است» در این ترجمه سعى شده تا مطالب بگونه اى باشد که خالى از ابهام و پیچیدگى بیان شده و تا حدى نزدیک به مقاصد و معانى آیات باشد.

لازم به ذکر است این ترجمه پیش از این نیز توسط انتشارات اسوه و به خط عثمان طه واستاد نیریزى منتشرگردیده است.

۲- ترجمه نهج البلاغه: خطبه‏ ها، نامه‏ ها و حکمت ‏هاى حضرت امیر مؤمنان على (ع)

شریف الرضى، محمد بن حسین، ترجمه‏ى: استاد حسین انصاریان، ویراسته: حسین استاد ولى، تهران، انتشارات پیام آزادى، چاپ اول، ۱۳۷۸، ۹۱۲ صفحه، وزیرى.

یکى از بهترین شیوه هاى آشنا ساختن مسلمانان- به ویژه نسل جوان- با آموزه هاى بلند وآسمانى اسلام، عرضه متون دینى و درصورت نیاز با ترجمه اى روان وشیوا و قابل فهم براى عموم است. یکى از این متون، نهج البلاغه- در بردارنده ى وخطبه ها، نامه ها و کلمات قصار- امیر مؤمنان است؛ همو که انسانى کامل و آگاه از وحى و داراى تجربه هاى زندگى پر فراز ونشیب بود. امام على علیه السلام دراثر جاوید خود، ازمسائل گوناگون زندگى بشر سخن گفته، نیاز علمى وعملى جامعه را برآورده است. گرچه نهج البلاغه تاکنون ترجمه هاى گوناگونى داشته، ولى از آن رو که این دریاى حکمت وفروغ اندیشه ى علوى موجب سعادت دنیا وآخرت مى باشد وطرح مکرّر آن، ضرورى است، لذا به ترجمه ى دوباره ى آن اقدام شد. گفتنى است نهج البلاغه از نظر ادبى و به کارگیرى واژه ها وعبارات بدیع، در سطحى فراتراز سطح دیگر متون است؛ به ویژه آن که سید رضى ازمیان سخنان و نامه هاى آن حضرت آنچه را که آموزنده ى فصاحت وبلاغت است برگزیده، از این رو ترجمه ى آن مشکل تر و احتمال لغزش در آن بیش تراست. براین اساس پس از درخواست ناشر، استاد با دقت نظر در جملات نهج البلاغه و مراجعه به لغت، شروح مختلف- از جمله شرح ابن ابى الحدید و ابن میثم وخویى وملاصالح قزوینى- را ملاحظه کرده، به ترجمه ى زیر نویسى، بانگارشى روان و به دور از پیچیدگى هاى انشایى همّت گماشته است. شیوه مترجم بدین گونه است که تنها به ترجمه الفاظ اکتفا نکرده، و مفاهیم هر جمله را در قالب جمله‏اى رسا به فارسى در آورده است. مترجم گرچه اذعان دارد ترجمه هاى حاضر کافى است، ولى به انگیزه ى در اختیار گذاشتن ترجمه اى مختصر که به آسانى بتواند مفاهیم فرمایش هاى امام على علیه السلام را انعکاس دهد، دعوت ناشر را پذیرفته است. این اثر توسط آقاى حسین استاد ولى ویرایش شده است. کتاب داراى سه باب: خطبه ها وسخنان بلند، نامه ها و حکمت ها وسخنان کوتاه است. در پایان کتاب، جدول مقایسه اى شماره ى عناوین شروح صبحى صالح، فیض الاسلام، ابن میثم و ابن ابى الحدید به منظور بازیابى سریع مباحث آورده شده است.

استاد حسین انصاریان، ویرایش: حسین استاد ولى، تهران، انتشارات پیام آزادى، چاپ سیزدهم، ۱۳۸۲، ۲۴۸ صفحه، وزیرى.

کتاب صحیفه سجادیه، مجموعه ‏اى از دعاها و مناجات امام چهارم شیعیان، زین العابدین على بن الحسین (ع) است. این کتاب به «انجیل اهل بیت» و «زبور آل محمد» و «اخت القرآن» معروف است. این کتاب اگرچه در موضوع دعا و نیایش است، ولى شامل بسیارى از حقایق علوم و معارف اسلامى و عرفانى، و قوانین و احکام شرعى و مسائل حساس سیاسى و اجتماعى و تربیتى و اخلاقى است که در شکل و قالب دعا بیان شده است. و در بردارنده ۵۴ دعا مى ‏باشد. اهمیت صحیفه سجادیه و مفاهیم والاى آن که در قالب مناجات‏نامه و دعا مى باشد عالمان و اندیشمندان شیعى را برآن داشت تا هر یک به نوبه خود به محافظت و نگهبانى از این اثر ماندگار بکوشند. مترجمان و اندیشمندان فارسى زبان در این بین بى ‏شک نقشى کمتر از شیعیان عرب زبان نداشته ‏اند. این موضوع سبب شده تا از زمان گردآورى این مجموعه تاکنون ترجمه‏ هاى بسیارى از اثرگرانقدر امام‏سجاد (ع) به نگارش درآید که بسیارى از آنها همراه با شرح و توضیحاتى نیز بوده‏ اند. یکى از تازه‏ ترین ترجمه‏ هاى چاپ‏شده از صحیفه سجادیه ترجمه استاد حسین انصاریان است که اثرى زیبا و کم نظیر مى باشد و به خوبى محتوا و معانى عمیق و دقیق دعاها و مناجات هاى امام زین العابدین (ع) را در قالب کلام فارسى بیان کرده است.

۴- ترجمه مفاتیح الجنان‏

ثقه الاسلام شیخ عباس قمى، ترجمه: استاد حسین انصاریان، خط: سید حسین چاوشى؛ محمد گلزار، قم، انتشارات دارالعرفان، چاپ اول، ۱۳۸۶، ۱۱۱۶ صفحه، وزیرى.

دعا واقعیتى است که در تمام شئون ذره ذره اجسام و عناصر و موجودات عالم طبیعت و کشور غیب و شهود حکومت دارد و از این راه تمام موجودات هستى، از مبدأ آفرینش در دو مرحله مادى و معنوى به دریافت فیوضات در حد نیاز خود نائل مى شوند. اگر دعا نبود ادامه حیات مهمانان هستى امکان نداشت، که موجودیت تمام موجودات و ظهور همه کائنات و وجود تمام عالمیان از برکت دعا است. دعا، عامل باعظمتى براى رساندن فیض از منبع لطف به تمام جهانیان است. شیوه تربیتى ائمه اطهار علیهم السلام در این امر بوده است که دوستان و یاران و اصحاب خود را با دعا و طریقه ارتباط با حضرت‏ حق آشنا نموده و در قالب عالى ترین مضامین با کلمات به جملات نورانى خود، طریقه ارتباط عبد و مولا را تعلیم فرموده اند و علاوه بر آن عالى ترین مفاهیم عرشى و تربیتى را براى جامعه بشرى ترسیم مى نمودند و عالمان ربانى با گردآورى ادعیه در این رسالت عظیم سهم بسزایى را ایفا نموده اند. در این میان کتاب با عظمت مفاتیح الجنان تألیف عالم خبیر ثقه المحدثین مرحوم حاج شیخ عباس قمى اعلى الله مقامه الشریف جایگاه ویژه اى را در میان مؤمنان پیدا نموده و خلوص نیت آن عالم ربانى موجب گشته که این اثر ارزشمند، عامل اتصال بسیارى از محبان با محبوب حقیقى شود. اندیشمند محقق حضرت استاد حسین انصاریان جهت ارائه هرچه بهتر این اثر در راستاى ترویج فرهنگ اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام، اقدام به ترجمه این اثرگرانمایه نمود. معظمه له در خلال ترجمه به این‏ نتیجه رسیدند که براى سهولت فهم همگان اقدام به بازنویسى متن فارسى مفاتیح نمایند. اثر حاضر ترجمه فارسى و بازنویسى مناسب و جدیدى از اثر ماندگار فرهنگ شیعه، کتاب مفاتیح الجنان است. همه ادعیه، مناسبت‏ها، اعمال و اذکار به تفکیک و با اعراب‏گذارى صحیح، به طرزى روان ترجمه شده است. ترجمه دقیق، کارآمد کردن متن فارسى با تغییر شیوه نگارش، تقدیم فضایل سوره‏ ها بر متن آن ها، توضیح اعلام و اسامى، تنظیم ادعیه و اعمال شب‏هاى ماه رمضان به ترتیب زمان، ذکر نشانى آیات و ذکر ارجاعات و نسخه بدل‏ها از ویژگى ‏هاى این چاپ است.

۵- منتخب جدید مفاتیح الجنان (نگارش آسان)

ثقه الاسلام شیخ عباس قمى، ترجمه: استاد حسین انصاریان، خط و طراحى: ابوالحسن مظفرى، قم، دارالعرفان، چاپ اول، ۱۳۸۸، ۳۵۲ صفحه، جیبى.

کتاب شریف مفاتیح الجنان، تألیف ثقه الاسلام شیخ عباس قمى از آثار حدیثى تأثیرگذارى است که به دلیل جامعیت و گستردگى و تنظیم مناسب همواره مورد مراجعه مردم بوده است. اندیشمند محقق حضرت استاد حسین انصاریان جهت ارائه هرچه بهتر این اثر در راستاى ترویج فرهنگ اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام، اقدام به ترجمه این اثرگرانمایه نمود. معظمه له در خلال ترجمه به این نتیجه رسیدند که براى سهولت فهم همگان اقدام به بازنویسى متن فارسى مفاتیح نمایند. اثر حاضر حاوى منتخبى جدید از کلیات مفاتیح الجنان با ترجمه ایشان مى باشد و شامل سوره هاى قرآن، تعقیبات نماز، ادعیه، زیارات واعمال ماه مبارک رمضان مى باشد.

۶- تفسیر حکیم‏

(جلد ۱) قسمت اول‏

استاد حسین انصاریان، قم، انتشارات دارالعرفان.

شرح و تفسیر سوره فاتحه الکتاب و هفت آیه ابتدایى سوره بقره و بیان مفاد اخلاقى، اعتقادى و عرفانى این سوره مبارکه است. در این مجموعه تفسیرى که کتاب حاضر اولین مجلّد از آن است، سعى شده است با رویکردى اخلاقى و اعتقادى به تفسیرآیات قرآن پرداخته شده و پیام هاى مختلف آیات شریف آن استخراج گردد. نگارنده براى تفسیرآیات از سایر دیدگاه هاى تفسیرى مفسران شیعه و هم چنین روایات معصومین (ع) بهره فراوانى برده و داستان هاى عبرت آموز متعددى را براى تبیین هرچه بهتر تفسیر قرآن نقل مى نماید. در این مجلّد وى ابتدا به تفسیر «بسم الله» پرداخته و به شرح معناى رحمان و رحیم و لزوم آغاز کارها با نام خداوند متعال مى پردازد. آنگاه به تفسیر معناى حمد پرداخته و ابعاد حمد وشکر خداوند را بررسى مى نماید و روایات و داستان‏هایى در این باره نقل مى کند و انواع نعمت هاى مادى و معنوى خداوند را از این منظر بر مى ‏شمارد و لزوم حمد و کیفیت به جا آوردن حمدواقعى را بیان مى‏نماید. در ادامه نگارنده به تفسیر آیه «مالک یوم الدین» پرداخته و معناى مالکیت روز جزا توسط خداوند را بیان کرده و ابعاد حکومت و سیطره خداوند متعال در روز قیامت و حتى دنیا را به تصویر کشیده و برخى از اوصاف قیامت را ذکر مى‏کند.

در بخش دیگرى از تفسیر سوره حمد به انحصار عبادت براى خداوند و انحصار طلب استعانت از ذات اقدس الهى اشاره کرده و به این امر تأکید مى کند که طلب یارى از اولیاى الهى مانند پیامبراسلام (ص) و اهل بیت (ع) آن حضرت نیز در واقع کمک جستن از خداوند است و این مطلب به هیچ وجه سر از شرک درنمى آورد. در تفسیر آیه «اهدنا الصراط المستقیم» و آیات پس از آن نگارنده باب ولایت ائمه معصومین (ع) را باز مى نماید و ابعاد ولایت ایشان و انحصار هدایت در مسیر حرکت آنان را مورد تجزیه و تحلیل قرار مى دهد. وى ابعاد ولایت و امامت امامان شیعه به ویژه حضرت على (ع) را بررسى نموده و آیات و روایات متعددى را در این زمینه مورد بحث قرار مى دهد و مصداق واقعى صراط مستقیم را این ذوات مقدسه دانسته و انحراف از این مسیر را انحراف از مسیر توحید و هدایت ارزیابى مى کند و مصداق مغضوب علهیم و ضالین را کسانى مى داند که از مسیر ولایت اهل بیت (ع) منحرف شده اند. در همین راستا

نگارنده ابعاد ایمان به خداوند واعتقاد به اولیاى الهى را بیان کرده و براین مطلب تأکید مى نماید. در آیات ابتدایى سوره بقره نیز مطالبى در مورد قرآن کریم و اتقان این کتاب الهى، ایمان به غیبت و متعلقات آن، مفهوم اقامه نماز و حقیقت انفاق و ایمان بر پیامبران گذشته ارائه شده است.

یاد آور مى گردد مرجع فقید آیت‏ الله ‏العظمى فاضل‏ لنکرانى در تاریخ ۴/ ۹/ ۸۵ در تقریظى بر تفسیر حکیم استاد انصاریان مرقوم فرمودند: «قسمتى از تفسیر شریف حکیم که به قلم خطیب توانا، عالم ربانى حجت الاسلام و المسلمین انصاریان نگارش یافته را ملاحظه کردم، انصاف آن است که با توجه به وسعت اطلاع وى از معارف و احاطه بسیار خوبى که به مضامین آیات و روایات دارند نکات جالب و بدیعى را در این تفسیر از خود به جاى گذاشته‏ اند. امید آن است که مورد

استفاده فضلاى و اهل دانش و نیز عموم مردم قرار گیرد خداوند ایشان و ما و همه را با قرآن در دنیا و آخرت محشور فرماید. انشاءالله.»

۷- تفسیر حکیم (جلد ۱) قسمت دوم‏

استاد حسین انصاریان، قم، انتشارات دارالعرفان.

تفسیر آیات هشتم تا بیست و نهم از سوره مبارکه بقره است. در این مجلّد از این مجموعه تفسیرى نیز ادامه تفسیرآیات سوره مبارکه بقره آمده است و نگارنده طبق معمول آیات مورد نظر خویش را ذکر نموده و پس از آن ترجمه آنها را بیان نموده و سپس به استخراج مفاهیم و پیام هاى مهم اخلاقى، تربیتى، عرفانى، عبادى و اجتماعى در این آیات مى پردازد. در ابتداى این مجلّد نگارنده به توصیف پدیده نفاق و اوصاف منافقان و انواع‏ خیانت هاى آنان را از منظرى قرآنى و روایى بازگو نموده و داستان هایى درباره منافقان و اعمال زشت آنان نقل مى نماید. وجود بیمارى و مرض در قلب منافقان، جهل و فساد عقیده آنان، حسد و کینه توزى منافقان، فسادگرى آنان در روى زمین، با ادعاى اصلاح گرى، ریاست طلبى منافقان، مسخره گرى مؤمنان توسط آنان، ضلالت و گمراهى منافقان و زیان سرشار دنیوى و اخروى آنان و وضعیت اسفبار منافقان در قیامت و مثال هایى که خداوند درباره آنان در قرآن کریم ذکر نموده است همه و همه از مطالبى است که نگارنده در مورد منافقان بیان مى نماید. در ادامه تفسیر آیات سوره بقره به بحث درباره ربوبیت خداوند متعال، خالقیت خداوند، عبادت و بندگى خدا و ابعاد آن، فلسفه و هدف عبادت، آیات خداوند در زمین، آسمان، باران، محصولات زمین اعم از میوه ها و سبزیجات، رزق و روزى بندگان، نفى شرک و مثل براى خداوند و نهایتاً مباحثى در مورد توحید و ایمان به خداوند متعال مى پردازد و آیات دیگرى از قرآن کریم و روایاتى از معصومین (ع) در این باره نقل نموده و آنها را شرح مى کند. در ادامه نگارنده به تحدى قرآن کریم نسبت به منکران خویش مبنى براینکه اگر قدرت دارند سوره مانند قرآن بیاورند اشاره نموده و ابعاد تحدى (مبارزه طلبى) قرآن را بررسى مى نماید و هشدارهاى قرآن کریم به معاندان و کافران را به تصویر مى کشد. در بخش دیگرى از تفسیر قرآن کریم نگارنده (مفسر) به توصیف بهشت و نعمت هاى بهشتى پرداخته و برخى از لذت ها و نعمت هاى بهشتى را وصف مى نماید و حقیقت کفر به خداوند و تبعات کفر را در ضمن مثالى که خداوند درباره کافران زده و آنها را به سان مگس پنداشته و براى آنان ارزش و اعتبارى قائل نشده است،

شرح مى کند. در پایان این مجلّد نیز مباحثى درباره خلقت آسمان ها و زمین و کیفیت خلقت آنها و اینکه خداوند همه جهان هستى را براى استفاده انسان ها خلق کرده است تا آنها به درستى از آن استفاده کرده و در مسیر انسانى و هدایت قدم بردارند را مورد بحث و بررسى قرار داده است. نگارنده از دیدگاه هاى تفسیرى برخى از مفسران شیعه و اهل سنت نیز براى تبیین مباحث خویش بهره گرفت و آدرس منابع مورد استفاده را نیز در پاورقى ذکر مى‏کند.

۸- تفسیر حکیم (جلد ۲)

استاد حسین انصاریان، قم، انتشارات دارالعرفان.

تفسیر آیات سى ام تا سى و نهم از سوره مبارکه بقره است. در این مجلّد از این مجموعه تفسیرى نیز ادامه تفسیر سوره بقره ارائه شده است و نگارنده (مفسر) طبق روش قبلى خویش ابتدا آیات مورد نظر را نقل مى نماید و سپس ترجمه آیات را بیان کرده و پس از آن نکات تفسیرى مندرج در آیات و پیام هاى اخلاقى، تربیتى، اجتماعى، اعتقادى و عبادى موجود در آنها را استخراج مى نماید. در تفسیرآیه سى ام از این سوره، نگارنده نخست مباحثى درباره فرشتگان، خلیفه خدا در روى زمین و مصادیق بارز خلفاى الهى اعم از پیامبران و ائمه (ع)، حقیقت تسبیح و تمجید خداوند متعال، عوارض و آثار منفى جنبه هاى مادى بشر، آگاه بودن خداوند از حقایق و اسرار وجودى آدم به عنوان خلیفه الهى و عدم آگاهى فرشتگان نسبت به مقام و منزلت خلیفه ابراز مى کند و آیاتى دیگر از قرآن کریم و روایاتى از معصومین (ع) در این زمینه نقل و شرح مى نماید. در ادامه نگارنده به استعداد و قدرت‏ آدم (ع) در تعلیم اسماء الهى و عرضه کردن این اسماء اشاره نموده و مراد از اسماء را ذوات مقدسه معصومین (ع) ارزیابى کرده و جریان سجده کردن فرشتگان بر آدم و عدم سجده ابلیس و فلسفه این کار را مورد تجزیه و تحلیل قرآنى و روایى قرار مى دهد. در همین زمینه نگارنده مطالبى در مورد ابلیس و تکبر ورزیدن او براى سجده نکردن، اغواى آدم و حوّا توسط ابلیس در بهشتى که آنها در آن ساکن بودند، اوصاف بهشتى که آدم و حوا در آن سکنى گزیدند، هبوط آدم و حوا به زمین مادى، اخراج ابلیس از بهشت، ارسال هدایت الهى همراه آدم و ذریه او به زمین و لزوم تبعیت از هدایت الهى براى نجات، مفهوم توبه آدم (ع) و کیفیت وقوع توبه او، مفهوم کلمات و حقیقت آنها که آدم براى توبه از خداوند دریافت کرد و مطالب مهم تربیتى و اخلاقى که در داستان آدم و حوا و شیطان قابل‏ 

استخراج است، بیان کرده و داستان هاى عبرت آموزى در این زمینه ها نقل مى نماید. در همین راستا نگارنده به حقیقت سجده، شناخت شیطان و ویژگى هاى شیاطین، اوصاف بهشت، حقایقى از عوالم ملکوتى، آثار منفى گناه در روح و نفس انسان، معناى هدایت حق تعالى و ایمان به او، یقین به آخرت و عذاب کسانى که نعمت ها و آیات خداوند را تکذیب مى نمایند اشاره نموده و با استفاده از آیات دیگر قرآن و روایات آیات مربوط به این مباحث را تفسیر مى کند.

۹- تفسیر حکیم (جلد ۳)

استاد حسین انصاریان، قم، انتشارات دارالعرفان.

تفسیر آیات چهل تا پنجاه از سوره مبارکه بقره همراه با شرح و بررسى تفصیلى آیات است. در این مجلّد از این‏ مجموعه تفسیرى نیز ادامه تفسیر آیات سوره بقره آمده است. نگارنده ابتدا آیات مورد نظر را ذکر نموده و سپس ترجمه آیات را بیان کرده و ضمن بیان نکات ادبى و نحوى الفاظ مهم در آیات به شرح و توضیح مفاد آیات مى پردازد. در این مجلّد از این مجموعه تفسیرى بیشترین حجم مباحث کتاب مربوط به سرنوشت بنى اسرائیل و عذاب ها و گرفتارى هاى آنان به صورت مبسوط بیان شده و انواع امتحانات الهى در مورد این قوم و نوع برخورد حضرت موسى (ع) با آنان شرح داده شده است. نگارنده همچنین به بحث درباره خصوصیات یهودیان به ویژه یهودیان عصر پیامبراسلام (ص) مى پردازد و کتمان حقایق نبوت پیامبر (ص) و مخلوط کردن واقعیات با امور غیرواقعى توسط یهودیان را مورد ارزیابى تفسیرى قرار مى دهد و حوادث مهم دوران پیامبر اسلام (ص) که مسبب اصلى آنها یهودیان اطراف مدینه بوده اند را شرح مى نماید و انواع بهانه جویى ها و گرایش به شرک و بت پرستى یهودیان و بنى اسرائیل در زمان حضرت موسى (ع) و آزاد و اذیت این پیامبر اولوالعزم را به تصویر مى کشد و داستان هاى متعددى در مورد آداب و رفتار آنان نقل مى نماید. شرح و توصیف عظمت قرآن کریم، بیان برخى از مسائل اخلاقى و اجتماعى متناسب با جامعه امروز و استفاده از شاهد مثال هایى از تکنولوژى امروزى و پیشرفت هاى علمى بشر و بیان برخى از موعظه هاى اخلاقى و تربیتى در قالب تمثیل و داستان، شرح اهمیت عبادات به ویژه نماز و برخى دیگر از مسائل متنوع دینى شالوده اصلى مباحث تفسیرى نگارنده را تشکیل مى دهد.

ادامه دارد

فرزین نجفی پور : ممسئول هیئت زمینه ساز ظهور حضرت مهدی عج

درباره ی فرزین نجفی پور

پژوهشگر برتر کشور در چند سال متوالی - مخترع برتر کشور - ثبت 61 اختراع کاربردی در زمینه های کشاورزی، آبیاری، الکترونیک، رباتیک و هوا فضا - دارای مدرک کارشناسی ارشد - ارایه بیش از 100 مقاله علمی - دریافت دهها تندیس ویژه علمی - دریافت بیش از 150 تقدیر نامه از وزارت خانه ها و مراکز علمی و پژوهشی - برپایی بیش از 150 نمایشگاه تخصصی اختراعات - پیشگام در دفاع سایبری عملی از حریم جمهوری اسلامی ایران

همچنین ببینید

فراخوان برای ساخت کلیپ مختص سایت ماکزیمم تکنیک با جایزه هر ماهه برای یک کلیپ

بدینوسیله فراخوان تهیه کلیپ ویژه سایت ماکزیمم تکنیک توسط تمامی کابران سایت اعلام میگردد. شرایط ساخت ...