خانه / بینش و رویا / آموزه ها / سخنرانی استادِ صالح حضرت آیت الله حسین انصاریان در رمضان ۹۵ (قسمت سی و یکم و سی و دوم)

سخنرانی استادِ صالح حضرت آیت الله حسین انصاریان در رمضان ۹۵ (قسمت سی و یکم و سی و دوم)

قسمت سی و یکم

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین صلاه و السلام علی سید الانبیاء و المرسلین حبیب الهنا و طبیب نفوسنا ابوالقاسم محمد صلی الله علیه و علی اهل بیته الطیبین الطاهرین المعصومین المکرمین.
مهمترین روایات باب دعا بعد از آیات کتاب خدا در جلد دوم اصول کافی است، و بعد از کتاب شریف کافی در جلدهای پایانی بحار الانوار است.
یکی از آیات دعا این آیه است که پروردگار می‌فرماید اگر دعا کردن‌هایتان نبود من هیچ اعتنایی به شما نمی‌کردم، علتش هم روشن است آنی که دعا نمی‌کند می‌خواهد بگوید من نیازی به تو ندارم این خیلی توهین است خیلی بی‌احترامی به حریم پروردگاراست، کی نیاز به خدا ندارد؟ کی در این دنیا در بین کل موجودات استقلال دارد استغناءدارد کی؟
دعاکننده فقط ما نیستیم فرشتگان هم اهل دعا هستند، آیات هفتم هشتم نهم سوره مومن دعای فرشتگان را نقل می‌کند. تمام انبیاء اهل دعا بودند یعنی اعلام می‌کردند که ما نیازمند به تو هستیم، ما خودمان به تنهایی قدرت حل مشکل خودمان را نداریم و نداشتند.
کاربرد عجیبی هم دارد دعا، ارزیابان جنگ بدر به پیغمبر گفتند این اولین جنگ ماست، شکست ما هم قطعی است، خیلی‌هایمان کشته می‌شوند خیلی‌ها اسیر می‌شوند چون نفرات دشمن سه برابر ماست اسلحه‌شان هم بیش از سه برابر اسلحه ماست پیغمبر هم به این حرف اصلا محل نگذاشتند، فقط رو به پیشگاه خدا کردند گفتند اگر ما شکست بخوریم دیگرکسی در کره زمین اهل توحید نخواهد بود، پیروز شدند. ما که امشب تعداد ما حالا دیگران هم دیگرانند اگر اهل توحید هستیم به دعای آن شب پیغمبر هستیم.
امام مجتبی می‌فرماید شبی نبود که ما بچه بودیم بیدار نشویم ببینیم مادرمان در حال دعا نباشد، یک روایت جالب اصول کافی این است الدعا سلاح المومن دعا اسلحه مومن است یعنی همه موانع را برطرف می‌کند اسلحه رد می‌کند دیگر، یکی اسلحه می‌کشد می‌گوید از راه من برو کنار می‌ترسد می‌رود کنار، اسلحه موانع را رد می‌کند صدای آدم را به پروردگار برای قبول شدن می‌رساند.
اولین شب جمعه‌ای که کمیل در آن تاریکی شب چون حضرت یک دانه کمیل را در روشنایی نخواندند معلوم می‌شود اصرار امیرالمومنین به اینکه این دعا در تاریکی کامل خوانده بشود یک حکمتی دارد، یک مصلحتی در آن است، اگر نه که حضرت می‌آمد زیر همان چراغ قدیمی‌ها می‌نشست می‌خواند مفاتیح هم که نمی‌خواست تمام دعاهای عالم در قلبش است، خب می‌آمد در روشنایی می‌خواند می‌آمد یک شب دیگر می‌خواند چرا شب جمعه؟ چرا؟
این ده تا پسر یعقوب به پدرشان گفتند ما برادرمان را کتک زدیم در چاه انداختیم، چهل سال هم تو را به فراقش مبتلا کردیم، حالا پشیمان هستیم بد کردیم برای ما استغفار می‌کنی؟ از خدا می‌خواهی این گناه سنگین ما را ببخشد این درخواست برای وسط هفته بود، یعقوب گفت سوف استغفر لکم، من آینده برای شما طلب مغفرت می‌کنم خب پیغمبر خدا در خانه رحمت خدا که در هفته هم بسته نبود، همانجا می‌گفتی خدایا بچه‌های من را بیامرز، چرا وعده آینده دادی؟ امام باقر می‌فرماید صبر کرد یعقوب پیغمبر معصوم تا شب جمعه بیاید سحر دعا کند برای بچه‌هایش چون یعقوب می‌دانست شب جمعه دعا ردخور ندارد هر کسی برود دعا کند. هرکسی.
بعد که دعا تمام شددر آن تاریکی که بعضی از دوستان‌مان آن هفته محبت کردند مراعات کردند چراغ همراهشان را روشن نکردند، به حال بغل دستی‌هایشان ضرر نزدند من را از چهارچوب دعا بیرون نیاوردند، امیرالمومنین بهش فرمود کمیل این دعا چهار تا خاصیت دارد ترزق تو را به رزق حلال خدا وصل می‌کند، تنصر، تو را در مشکلات به یاری خدا وصل می‌کند، که خدا به دادت برسد تغفر دعایت که تمام شد تمام گناهان بین خودت و خدا بخشیده می‌شود می‌ماند گناه بین خودت و مردم آن هم گناه مالی است آن هم جمعه برو حسابت را با مردم تسویه کن گناه مالی را خدا گفته به من ربطی ندارد آمرزشش دست من نیست طلبکارت بایدتو را ببخشد پولش را بده اگرنرفتی مال مردم را بدهی قیامت با آن طلبکار روبرویت می‌کنم خودت می‌دانی و او، اما هر چی گناه بین خودت و پروردگار است بخشیده می‌شود این یقینی است.
چون بعد هر دعای کمیلی آدم حس می‌کند روی زمین نیست دارد بلند می‌شود اینقدر سبک شده ریخته دیگر بارهای سنگین. چهارم هم ترحم خدا بهت رحم می‌کند با این دعا، خدا که از رحم مادر بهت رحم کرده اما این رحمش رحم ویژه است، این است داستان دعا. دعای امشب هم که وصل به ساعت‌های احیای اول دارد می‌شود، دعایی است که در ظرف شب آخر عمر امیرالمومنین دارد خوانده می‌شود، مثل اینکه دعای امشب باید کاربردش خیلی سنگین باشد. قوی باشد.

 

قسمت سی و دوم

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین صلاه و السلام علی سید الانبیاء و المرسلین حبیب الهنا و طبیب نفوسنا ابوالقاسم محمد صلی الله علیه و علی اهل بیته الطیبین الطاهرین المعصومین المکرمین.
خداوند مهربان پر پرواز فکر و اندیشه و عقل امیرالمومنین را به گونه‌ای ساخته بود و بنا کرده بود و آفریده بود که با این پر قوی به تمام ملکوت و ملک و غیب و شهود راه داشت.
این سخن را درباره همای فکر و اندیشه امیرالمومنین بی‌دلیل نمی‌گویم، یک بخش از خطبه اول نهج البلاغه را ببینید کسی مانند اودر گذشته عالم و بعد از خودش تا الان خدا را معرفی نکرده است، عرفان به پروردگار در وجود مقدس رسول خدا اقیانوس‌وار موج می‌زد اما مردم زمانش در حدی نبودند که این اقیانوس را در الفاظ بریزد و به مردم انتقال بدهد. بیست و سه سال زحمت کشید تا حدی عقل مردم قابلیت پیدا کرد بیست و پنج سال بعد از درگذشتش فضا به شدت تاریک و آلوده شد بعد از اینکه نوبت کارگردانی برای امیرالمومنین فراهم شد با توجه به عقولی که اندکی پخته شده بود آن اقیانوس معرفت به حق را در غالب الفاظ ریخت و این معرفی که از پروردگار عالم کرده اوج معجزه فکری وجود مقدس اوست، این که عرض کردم قبل از او و بعد از او نتوانستند و آینده هم نمی‌توانند عرفان به حق را ارائه بدهند دلیلش قرآن مجید است.
پروردگار می‌فرماید آنچه که به آن من را وصف می‌کنند هر کسی وصف‌کننده است، حکیم فیلسوف، عارف، دانشمند، استاد، سبحان الله عما یصفون خدا از تمام وصفی که برای او ارائه می‌دهند منزه است من آنی نیستم که می‌گویند، نمی‌دانم دارید دقت می‌فرمایید عنایت می‌کنیددل می‌دهید به این مطلب این متن قرآن است به آنچه که فلاسفه حکما، علما، قلم‌داران، نویسندگان، شاعران، در گذشته عالم من را وصف کردند و به آنچه که آینده وصف می‌کنند من آن نیستم که می‌گویند، یا وصفشان باطل است یا ناقص است یا اشتباه است، من آنی نیستم که زبان عالمان علوم متعدده می‌گوید پس من کی هستم؟ الا عباد مخلصین، من همانی هستم که بندگان مخلص من درباره من می‌گویند نه بندگان مخلِصم، مخلِصین هم پایشان برای تعریف و وصف من لنگ است آنها هم نمی‌توانند من را توصیف کنند و آنگونه که من هستم من را به شما معرفی بکنند.
کی می‌تواند دقیقا من را معرفی بکند و به شما آنی را که می‌گوید واقعا من همان هستم بنده مخلَص من نه مخلِص من، فرق بین مخلِص و مخلَص یک یک زیر و زبر است فقط، اما با همین تفاوت زیر و زبر مخلِص کجا مخلَص کجا، مخلِص روی زمین زندگی می‌کند مخلَص بدنش روی زمین است خودش در ملکوت عالم پرواز می‌کند بنابراین بندگان من در توصیف من گوشتان بدهکار به فلاسفه به حکما، به انیشتین‌ها به سقراط‌ها به افلاطون‌ها، به ارسطوها، به کندی‌ها، به ابو نصر فارابی‌ها به ابن سیناها نباشد، من آنی نیستم که آنها می‌گویند من آنی هستم که علی می‌گوید.
علی در کدام مدرسه درس خوانده بود؟ علی اگر مدرسه‌ای بود که مثل من و شما بود حالا یک خرده بیشتر زحمت می‌کشید، بیشتر می‌نوشت، بیشتر دقت می‌کرد، یک خرده از من و شما بالاتر بود، این حرفها برای مدرسه نیست، مدرسه را اگر می‌خواهید ببینید چیست شیخ بهائی یک عمری مدرسه بوده می‌گوید نزاع مدرسه جز قیل و قال چیزی نیست، مدرسه میدان جنگ الفاظ و افکار است هیچی دیگر نیست. امروز می‌آیم مدرسه طب درجه یک می‌گوید تخم مرغ نخور چربی خونت می‌رود بالا فردا می‌روم یک مدرسه دیگر می‌گویند معلم‌های پیش ازما اشتباه کردند تخم مرغ بخور برای بدنت واجب است، مدرسه محل جنگ افکار است بگو نگو در رشته‌هاست اینی که من می‌گویم درست است آن می‌گوید اینی که من می‌گویم درست است، آن می‌گوید من آزمایش کردم این می‌گوید من هم آزمایش کردم، آن می‌گوید در مسیر آزمایشت خطا وجود دارد یا دستگاهت خطا دارد، آن می‌گوید در مسیر آزمایش من خطا وجود ندارد آن می‌گوید نه من قبول ندارم از زمان آدم تا الان کل عالمان در جنگ افکار هستند ولی فکر علی در صلح و آرامش کامل است و هم آورد ندارد که باهاش بگو مگو بکند.
خدا می‌گوید وصفی که علی از من می‌کند من همان هستم الا المخلصون، سبحان الله عما یصفون مگر مخلصون، علی مدرسه‌ای نیست برادران خواهران اهل مملکت، اهل دنیا، مدرسه علی خداست، مدرسه علی فیوضات بی‌نهایت پروردگار است، علی با معلمی سروکار داشته که خودش می‌گوید پیغمبر لحظات آخرش بود نفس داشت تمام می‌شد به شماره افتاده بود، سرش روی دامن من بود مرگش حتمی بود، به من گفت گوشت را بیاور کنار لب من من گوشم را گذاشتم برداشتم، یک لحظه بعد از دفن پیغمبر گفتند در گوشت چی گفت؟ فرمود یک میلیون در علم به رویم باز کرد. مگر می‌شود.
من الان هشتاد جلد کتابهایم روی یک سی دی است حالا بیست سی تا دیگرش بعدا نوشته شده هشتاد جلد کتاب کتاب شش هزار صفحه، هفت هزار صفحه، پانصد صفحه، چهارصد صفحه، روی یک دانه سی دی است این سی دی را می‌گذارم در دستگاه سی دی جمادی، سی دی ساخته شده از مواد، سی دی یک مثقالی، می‌گذارند در یک دستگاه یک سی دی خالی هم می‌گذارند در یک دستگاه دکمه هر دو را می‌زنند چند ثانیه کل هشتاد جلد کتاب از این سی دی می‌رود در آن سی دی، این را باور داری که دو تا شیء ساخت دست مسیحی‌ها و یهودی‌ها می‌تواند هشتاد جلد کتاب را که میلیون‌ها کلمه است چند لحظه منتقل به یک سی دی دیگر کند این را قبول نداری که یک موجود زنده‌ای مثل پیغمبر که فوق زندگان است، تمام داشته‌هایش را در یک چشم به هم زدن به امیرالمومنین انتقال بدهد چرا قبول نداری؟ مگر پیغمبر و علی از دو تا سی دی محدودتر هستند؟
این فضای پرواز اندیشه علی، تا کجا رفته؟ تا آنجایی که خودش می‌گوید و لکن بمشاهده القلوب با چشم دل خدا را آنگونه که هست دیدم حالا آمده در بخشی از خطبه اول خدایی را که دیده تعریف کرده. و من با یقین بهتان بگویم هنوز این خطبه امیرالمومنین قسمت توحیدش برای میلیون‌ها آخوند شیعه نوردار شناخته نشده آخوندهای غیرشیعه که نوری ندارند که بتوانند چیزی را ببینند کورکورانه دست می‌مالند روی الفاظ آخوندهای نوردار شیعه لنگ هستند در مقابل فهم همین نصف خطبه.
این همای اندیشه علی است که تا مشاهده خدا با چشم دل رفته و دیده را دارد می‌گوید، ملاصدرا از ندیده حرف می‌زند، انیشتین از ندیده حرف می‌زند اینها همه درباره خدا نظر دادند نیوتون ندیده حرف می‌زند، ارسطو و افلاطون ندیده حرف می‌زنند ما نمی‌توانیم تکیه کنیم به حرفشان چون تیر به تاریکی انداختند ولی خیلی زحمت کشیدند برای فهم توحید اما عقلشان قد نداده، این کار مخلَصین است.
و اما همای اندیشه امیرالمومنین به تمام جهان راه داشته با دلیل این حرف را می‌زنم، شما آخرین کتاب‌های علمی و مجلات علمی و سایت‌های علمی را درباره کلی خلقت جهان ببینید، کتابها را، از زمان گالیله، از زمان کوپرنیک، از زمان لاپلاس، از زمان اواخر قرن نوزدهم، و کتابهای الان را، اقلا هفت هزار هشت هزار کتاب را روی هم بگذارید جزئیات نه، کلی نظر این دانشمندان را درباره پدیده خلقت و تکون خلقت و این که قبل از این اوضاع چی بوده و زمانی که می‌خواسته جهان ساخته شود ماده اولیه چی بوده، و بعد چی شده که از آن ماده اولیه که گاز سدیم اسمش است هفت آسمان و زمین و موجودات زنده ساخته شده همه را ببینید، نصف دیگر خطبه اول نهج البلاغه را هم ببینید به جان امیرالمومنین اینها از زمان گالیله تا حالا سیصد چهارصد سال است درباره بنای خلقت اضافه‌تر از علی حرف نزدند، با داشتن تلسکوپ، با داشتن ابزار علمی. اضافه حرف نزدند.
روی منبر کوفه گفت به تمام جاده‌های آسمان‌ها واردتر از کوچه پس کوچه‌های کوفه هستم، اینها را می‌گویم که دلتان را خوش کنم خدا شما را هدایت به چه امامی کرده، که دلتان را خوش کنم دستتان را در دست علی گذاشته نه معاویه و یزید، نه هارون و مامون، دستتان را در دست علم گذاشته دستتان را در دست مخلَص گذاشته نه آنهایی که بعد از مرگ پیغمبر تا زمان به حکومت رسیدنش کارگردان بودند اینها را می‌گویم دلتان خوش باشد، اینها را می‌گویم که از قول امام صادق این آیه را برایتان تفسیر کنم این نهایت تفسیر آیه است نه اینکه آیه همین را داشته باشد نه، هر آیه‌ای پیغمبر می‌گوید با چهار هزار و نهصد معنا در ارتباط است گاهی این معانی هم نهایت ندارد حدود ندارد، این را می‌گویم دلتان خوش باشد به امام صادق گفت ربنا آتنا فی الدنیا حسنه و فی الآخره حسنه در این قرآن چیه؟ حسنه دنیا چیست؟ حسنه آخرت چیه؟ امام صادق بلد بود یکی دیگر را بگوید زبانش که بند نمی‌آمد می‌توانست یک نفر دیگر را بگوید بگوید یوسف، بگوید ابراهیم، بگوید یعقوب، بگوید خودم، امام صادق فرمود یک جا هم بغل حرفش قسم والله دارد والله حسنه دنیا علی است حسنه آخرت هم علی است. حسنه دنیا حسنه آخرت.
ربنا آتنا فی الدنیا حسنه یعنی خدایا در دنیا من را به علی وصل کن من اقتداکننده به علی بشوم دقت کنید محبت تنها کار نمی‌کند، پارسال یک مسیحی در لبنان در سن نود و چند سالگی مرد، پنج جلد کتاب درباره امیرالمومنین نوشته حضرت را با کل جهان مقایسه کرده و بعد می‌گوید این انسان در کل عالم خلقت تک نفر است هم وزن ندارد پنج جلد کتابش به عربی به فارسی، به انگلیسی به اردو به زبان‌های معروف دنیا ترجمه شده، همایش‌های مهمی این مسیحی را دعوت کردند بیا پشت بلندگو درباره علی سخن بگوید این مسیحی تا آخرین لحظه عمرش هم گوشت خوک می‌خورد هم عرق می‌خورد هم آبجو می‌خورد و بعد هم مرد و عاشق علی هم بود، محبت تنها نه.
قُلْ إِنْ کُنْتُمْ تُحِبُّونَ اَللّٰهَ فَاتَّبِعُونِی ﴿آل عمران ، ۳۱﴾، محبت را با اقتدا قاطی کنید شیعه علی رباخور نیست رباخور شیعه علی نیست، غاصب و دزد و رشوه‌بگیر شیعه علی نیست، اگر شیعه علی بود این‌گونه نبود، زناکار و چشم چران و رابطه‌دار نامشروع شیعه علی نیست، چرا در اینها دوستدار علی هست، خیلی‌هایشان علی را دوست دارند ولی علی این دوستی خالی را نمی‌خواهد، علی داد می‌زند اعینونی بورع و اجتهاد، با تقوا و با عمل کمک به من بدهید. ربنا آتنا فی الدنیا حسنه یعنی خدایا در دنیا دست من را در دست علی بگذار.
خب دستت در دنیا اگر در دست علی باشد یعنی اقتدا به علی داشته باشی در حد خودت در حد خودم، قیامت نگران نباش علی می‌آید دستت را می‌گیرد، دستت قیامت دردست علی می‌شود حسنه قیامت. اندیشه علی، فکر علی، خوب خدا را می‌شناخت، کامل جهان را می‌شناخت در جامعه‌شناسی علی در گذشته و آینده جهان نمونه ندارد برای اینکه جامعه‌شناسی او را بدانید که به حاکمانش می‌گوید در جامعه چه سیاستی را به اجرا بگذارید که ملت کل ازتان راضی باشند و عاشقتان باشندو حرفتان هم گوش بدهند و بارتان هم به منزل برسانند برای این دیدگاهش، در نهج البلاغه به عهدنامه مالک اشتر مراجعه بکنید.
یک استانداری را دارد می‌فرستد اول عهدنامه‌اش که بالای ده صفحه است منشور حکومت‌داری بهش می‌گوید مالک من تو را دارم می‌فرستم در مردم، استصلاح اهلها فرهنگ روشی مردم را مالک سر و سامان بده، ملت را با فرهنگ با ادب، با کرامت بار بیاور اما باید خودت یک جوری باشی گوش بدهند به حرفت، نه اینکه ملت را دعوت به خوبی کنی لب و لوچه آویزان کنند مسخره‌ات کنند بگویند برو خدا پدرت را بیامرزد خودت از کدام ادب برخورداری که من بشوم، مالک سالی که باران کم می‌آید آب کم می‌شود، نهایتا کشاورزها درآمد ندارند و کاسب‌ها هم درآمد ندارند چون باید کشاورزها جنس به مغازه‌دارها بدهند آنها هم جنس را به مردم بفروشندمالک آن سال مالیات از مردم نگیر، کمر مردم را نشکن.
وقتی ندارند مردم، باید در صرفه‌جویی کامل قرار بگیری، دیدگاه شناخت ملت، شناخت جامعه، و این که چگونه حکومت‌داری باید کرد آن را به عهدنامه مراجعه کنید نیست در دنیا نگاه جامعه‌شناسی علی و نیست در کره زمین نگاه حکومت‌داری علی.
اما نگاهش به امور معنوی الله اکبر از این نگاهش، سراپای وجود علی فکر بوده، سراپای وجود علی عقل بوده، سراپای وجود علی تفکر بوده، اندیشه بوده، می‌خواهد یک آدم درست‌کار صحیح العمل، پاکدل، پاک‌جان، پاک قلبی را معرفی کند، کدام فکر قدرت معرفی چنین انسانی را داشته؟ اگر داشته چرا قبل از علی معرفی نکردند چرا بعد از علی دیگر کسی نتوانست به این شکل معرفی بکند برادران و خواهرانم همین امشب تقاضا می‌کنم از شما اگر نهج البلاغه دارید که مراجعه کنید اگر ندارید در این بساط کتاب‌فروشی بیرون اگر نهج البلاغه دارند بخرید ببرید خانه دیدگاه علی را نسبت به یک انسان معنوی که در عالم مقبول‌ترین انسان است نگاه بکنید در فهرست نهج البلاغه عنوانش خطبه متقین است.
آنجا اندیشه علی را نسبت به انسان و انسانیت و اخلاق و پاکی ببینید من چند تا کلمه‌اش را که مجلس نورانی‌تر شود تبرکا برایتان می‌گویم. فالمتقون هم فیها اهل الفضائل، همام اهل تقوا در این دنیا معدن همه ارزشها هستند، الفضائل یعنی کل الفضائل، ملبسهم الاقتصاد، اینها دنبال لباس میلیونی و لباسهای گران و لباسهای برند و لباسهای چرند نیستند، اینها برای بدنشان پوششی می‌خواهند یک پوشش معمولی است نه پوشش متکبران، نه لباس برندی‌ها، نه برای خرید دو دست لباس برای بچه پنج شش ساله‌اش، برای دختر شش ساله‌اش میلیونی بدهد برود کیش، برود قشم برود نمی‌دانم آلمان لباس برند بخرد یا برود ترکیه این بی‌عقلی و نفهمی است، خب یک لباس عادی خودت و زن و بچه‌ات بپوش مازادش را ببر بچه‌های نیمه عریان و بچه‌هایی که برای یک جفت دمپایی دارند گریه می‌کنند برای آنها بخر.
ملبسهم الاقتصاد، مشیهم التواضع، زندگیشان همام ابن شریح رفتارشان، رفتار خاکسارانه است، رفتار متواضعانه است، خودشان رابه حساب نمی‌آورند، اگر به حساب بیاورند که باد می‌کنند، اگر به حساب بیاورند که سینه سپر می‌کنند اگر به حساب بیاورند که قلمبه سلمبه حرف می‌زنند، اگر به حساب بیاورند که به دیگران محل نمی‌گذارند.
مشیهم التواضع مدائن جای کمی نبوده، مدائن جای سلطنت ساسانیان بوده، مدائن کاخ انوشیروان بوده کاخ خسروپرویز بوده، مدائن کاخ یزدگرد بوده مدائن از طاقش یک تاجی آویزان بود پنجاه مَن طلا و الماس و نقره و زمرد بهش کار گذاشته شده بود، وقتی پادشاه ایران از کاخ مدائن درمی‌آمد برود شکار دوازده هزار سقا آب را با گلاب قاطی می‌کردند در راه می‌پاشیدند که برای این یک دانه هیکل گرد و خاک بلند نشود، می‌دانید حقوق دوازده هزار نفر را این ملت بدبخت از مالیات می‌دادند، فقط برای یک روز که می‌خواهند بروند شکار، بقیش این دوازده هزار مفت‌خور بودند و بی‌کار.
حالا استاندار یک چنین مرکزی یک اهل تقوا شده، که مشی او فروتنی است اسم مبارکش سلمان است، در بازار یک مغازه بزرگ گرفته آنجا محل استانداری است که هر کسی درد دارد بتواند استاندار را ببیند، ببیند. میز خاتم‌کاری نگذاشته بود چراغ چند میلیونی بالای سرش روشن نبود شش تا دربان نداشت، مرکب میلیونی نداشت، با مردم زندگی می‌کرد، خب حالا بلند شده از محل حکومت آمده بیرون یا می‌خواهد برود خانه یا می‌خواهد برود مسجد، یک بازاری یک صندوق جنس خریده سنگین بود نمی‌توانست بردارد ببرد سلمان آمد عبور بکند نمی‌شناخت گفت بار ما را می‌آوری تا خانه‌مان؟ گفت بله، یک خرده خم شد گفت بارت را با یکی کمک کن بلند کن بگذار روی کول من، بار روی کولش است اینها شاگردهای علی هستند من شاگرد کی هستم؟ من شاگرد هوای نفسم هستم اوستا دارم، اما اینها شاگردعلی هستند، اوستای من من را خوب تربیت نکرده، اوستای من به من می‌گوید که تو خیلی آدم بزرگی هستی، اوستای من به من می‌گویداگر تو اینجوری نبودی این جمعیت را نداشتی این جمعیت برای خودت است، اوستای من خیلی دری وری می‌گوید خیلی خلاف‌گویی می‌کند، خیلی تملق‌های میمون‌وار می‌گوید به من.
در راه که دارد می‌رود هر کسی را این صاحب بار می‌بیند می‌بیند یک جوری به این حمال احترام می‌کند، این کیه، به یک کسی یواشکی گفت این کیه؟ گفت این نمی‌شناسی؟ گفت نه، گفت این استاندار مدائن است سلمان، آمد بار را بردارد گفت من به تو وعده دادم تا در خانه‌ات بیاورم، مومن باید به وعده‌اش عمل بکند دست به بار نگذار این نگاه علی به چهره‌های معنوی عالم، مشیهم التواضع غضوا به به به به الان به این نتیجه رسیدم بگویم خوش به حال آنهایی که کور مادرزاد هستند، غضوا ابصارهم عما حرم الله علیهم، پاکان عالم چشم به چهره‌هایی که خدا بر آنها حرام کرده و نامحرمند نمی‌دوزند کاری به آنها ندارند آنها زیباترین زیبایان را با قلبشان که خداست دیدند این زیبایی‌ها برایشان تفاله روی آب است. چیزی نیست.
غضوا ابصارهم اما حرم الله علیهم، می‌گوید می‌گوید تا به شب اینها می‌رسد وای که از شب اینها چه می‌گوید علی، که وقتی شب می‌شود اینها چه آرامشی پیدا می‌کنند می‌گویند وقت ملاقات با محبوب در این خلوت، در این تاریکی دیگربالاترین عشق‌بازی را ما داریم، علی اندیشه محض است، من درباره تفکر علی و اندیشه علی خدا بهم مهلت بدهد فردا هم برایتان مطالب نابی را از قول خودش درباره فکر نقل می‌کنم. درباره فهم یک مطالبی دارد غوغا کرده چون خودش فکر خالی است، عقل خالی است می‌داند چی بگوید.

فرزین نجفی پور : مسئول کلاس بینش و رویا

درباره ی فرزین نجفی پور

پژوهشگر برتر کشور در چند سال متوالی - مخترع برتر کشور - ثبت 61 اختراع کاربردی در زمینه های کشاورزی، آبیاری، الکترونیک، رباتیک و هوا فضا - دارای مدرک کارشناسی ارشد - ارایه بیش از 100 مقاله علمی - دریافت دهها تندیس ویژه علمی - دریافت بیش از 150 تقدیر نامه از وزارت خانه ها و مراکز علمی و پژوهشی - برپایی بیش از 150 نمایشگاه تخصصی اختراعات - پیشگام در دفاع سایبری عملی از حریم جمهوری اسلامی ایران

همچنین ببینید

اعلام برنده ی سازنده ی کلیپ اختصاصی مهر ماه و آبان ماه

بدینوسیله خانم دلارام حسینی بعنوان برنده ی کلیپ مختص سایت ماکزیمم تکنیک در مهر ماه و ...