خانه / آموزش / لینوکس و نرم افزار های معادل آن

لینوکس و نرم افزار های معادل آن

خلاصه متن

یکی از نگرانی های افرادی که از سیستم عامل ویندوز به لینوکس مهاجرت می‌کنند، یافتن معادل برای برنامه‌هایی است که به‌ طور معمول از آن‌ها استفاده می‌کنند. در این مقاله سعی خواهیم کرد تا با معرفی برخی برنامه های پرکاربرد لینوکس تا حدی به رفع این نگرانی کمک کنیم . شاید یکی از دلایلی که از لینوکس کمتر استفاده می شود همین مشکل آشنا نبودن با نرم افزار های معادل آن است برای رفع این مشکل راه حلی که بتواند آن را حل کند معرفی نرم افزار های معادل لینوکس است. از برنامه های موجود در سیستم عامل لینوکس می توان به برنامه ها کار با فایل، شبکه و اینترنت، زبان های برنامه نویسی اشاره کرد.ما سعی می کنیم این سوال را هم جواب دهیم چرا ویندوز چرا لینوکس.

کلمات کلیدی : نسخه های لینوکس، مزایای لینوکس، نرم افزار معادل، عدم استفاده

مقدمه

لینوکس، یکی از بهترین برنامه های منبع باز، در سال ۱۹۹۱ به وجود آمده است.برنامه های منبع باز به برنامه هایی گفته میشود کهSource Codeآنها در دسترس عموم گذاشته میشود. بنابر این هر کسی که مایل باشد میتواند آنها را خوانده، تغییر دهد و نرم افزار جدید به وجود آمده را در اختیار عموم قرار دهد.

لینوکس سیستم عاملی شبیه یونیکس می باشد. مولفه ی مشخص کننده ی لینوکس، هسته ی لینوکس می باشد. هسته ی سیستم عامل برای اولین بار در سال ۱۹۹۱ توسط Linus Torvalds منتشر شد. Torvalds در زمان پیاده سازی این برنامه اینگونه صحبت کرد: “من فقط درحال پیاده سازی یک سیستم عامل رایگان هستم و این کار را به عنوان یک سرگرمی انجام می دهم. بنابراین این سیستم عامل مانند GNU حرفه ی نخواهد بود”. اما Torvalds به طور ناخودآگاه کار فوق العاده ای انجام داد. بعدها سیستم عامل او به یکی از بهترین و موفق ترین برنامه های منبع باز تبدیل شد.

این سیستم عامل، سرآمد سیستم عامل ها بر روی سرورها و سیستم های بزرگتر مانند mainframeها و ابرکامپیوتر ها می باشد. لینوکس همچنین روی سیستم های دیگر از قبیل تلفن های همراه، تبلتها، روترهای شبکه، تلویزیون ها و کنسول های بازی نیز اجرا می شود. آندروید که به صورت گسترده در تلفن های همراه استفاده می شود نیز برروی هسته ی لینوکس به وجود آمده است.

بدون شک یکی از رقابت های کشورهای پیشرفته، در زمینه کامپیوتر است و مــــــا هر روز شاهد پیشرفت این تکنولوژی عظیم هستیم. سیستم عامل ها و نرم افزارهای کامپیوتری نیز همزمان با این تحولات به پیش می روند.
سیستم عامل یکی از مهمترین اجزاء نرم افزاری یک کامپیوتراست. سیستم عــــــــامل رابط بین نرم افزارها و عملکرد سخت افزار ها می باشد و نقش مدیریتی دارد. دراینجا ما به سیستم عامل شگفت انگیز لینوکس می پردازیم.لینوکس یک سیستم عامل رایگان، کدباز(Open Source)، بسیار انعطـــــاف پذیر و با قابلیت های بالاست و روی هر کامپیوتری قابل نصب است. اولین نسخه آن Linux 0.01 بود کــــه در همین سال در شبکه اینترنت قرار گرفت و نسخه های بعدی آن که رفع عیب می شدند، پیاپی می آمدند. یعنی خالق لینوکس، شخص لینوکس بود امـــــــا روز به روز توسط برنامه نویسان گمنامی از سراسر جهـــــان تکمیل می شود و به برنامه های کاربردی آن افزوده می شود و این سیر هنوز هم ادامه دارد. تااینکه محیط های گرافیکی لینوکس (XWindows) بوجود آمدند که سیل کاربران کامپیوتر به این سیستم عــــامل رو آوردند و امروزه هم تعداد کاربران لینوکس از مرز ۱۵ میلیون نفر گذشته و روز به روز در حال افزایش است. نسخه های مختلفی از لینوکس موجود است مثل: RedHat, … .
در ضمن شمـا می توانید لینوکس را روی یک پارتیشن جدا نصب کنید یعنی براحتی لینوکس و ویندوز را با هم روی کامپیوتر داشته باشید.
پس اگر کاربری از انحصار و یکنواختی خسته شده است و می خواهد سیستم عاملی قابل تغییر داشته باشد، لینوکس را بر روی کامپیوتر خود نصب کرده و وارد دنیای جدید فناوری شود.

اما یکی از مشکلاتی که باعث می شود کاربران به دنیای لینوکس مهاجرت نکنند عدم آشنایی با نرم افزار های معادل لینوکس است که اگر این آشنایی صورت گیرد می تواند به رشد نفوذ این سیستم عامل کمک زیادی کند.

لینوکس

تا به حال به فکر امتحان کردن سیستم عامل دیگری افتاده اید؟ یک سیستم عامل با کارایی بیشتر، یک سیستم عامل امن، چند منظوره، قابل اعتماد و کاربردی به معنای واقعی کلمه، البته مقصود تولیدات شرکت انحصارطلب مایکروسافت یا سیستم عامل صنعتی یونیکس (Unix) و یا سیستم گرانقیمت اپل مکینتاش (Apple Macintosh) نیست. ما می خواهیم از سیستم عامل دیگری صحبت کنیم: سیستم عامل آزاد لینوکسLinux.

امروزه توزیع‌های فراوانی از لینوکس و جود دارد که از هسته و نرم افزار های آزاد (Free Software) همراه هسته تشکیل می‌شوند. همه‌ی این توزیع ها از یک هسته ی واحد به ‌نام لینوکس استفاده می‌کنند.
اگر بخواهیم دقیق ‌تر توضیح بدهیم، لینوکس یک سری کد است و ارتباط بین سخت افزار‌ها و نرم افزار‌ها را برقرار می‌کند (به‌عنوان هسته‌ یا کرنل) و یک توزیع لینوکس (که در زبان عام به ان لینوکس می‌گویند) شامل هسته و تعداد زیادی نرم باز متن است، مانند توزیع‌های ردهت (Redhat)، دبین ( Debian)، اسلکویر(Slackware) و جنتو (Gentoo)و …..

می توان لینوکس را سیستم عامل قرن ۲۱ دانست همان‌طور که در ابتدای مقاله هم اشاره کردیم لینوکس یک سیستم‌عامل متنباز است. باز متن بودنلینوکس باعث شده تا عده یفراوانیازسرتاسر جهان توسط اینترنت گردهم آمده و بر روی این سیستم عامل کار کنند ، نتیجه یاین کار سیستم‌عاملی قدرتمند با ویژگی‌هایی منحصر به ‌فرد شده که علاوه بر رایگان و باز متن بودن ویژگی‌های بسیار دیگری نیز دارد. این ویژگی‌ها باعث شده تا لینوکس که در ابتدا در محیط‌های دانشگاهی و آکادمیک بزرگ شده حالا دیگر پا به عرصهیتجارتودولتبگذاردتاجاییکهدولت‌های بزرگ اروپا مانند آلمان و اسپانیا سیستم‌عامل ملی خود را لینوکس اعلام کنند و البته نه تنها دولت‌ها بلکه نهاد‌ها و وزارت‌خانه‌های بسیاری سیستم‌عامل نهاد یا وزارت‌خانهیخودرابهلینوکستبدیلکرده‌اندمانندوزارتدفاع آمریکا،‌ ادارهیپستآمریکا،‌نیروهایمسلحترکیه‌یاحتیدرایالت کالیفرنیای امریکا نیز برای ادارهیامورازاینسیستم‌عاملاستفادهمی‌شود.شاید برای شما این پرسش مطرح شده باشد که این ویژگی‌های لینوکس چیست که این گونه همگان را به سوی خود جذب کرده؟

ویژگی های لینوکس

۱٫هزینه

لینوکس یک سیستم عامل رایگان است ، البته توزیع‌هایی هم وجود دارد که به صورت تجاری ارائه می‌شوند اما قیمت آن‌ها همواره کمتر از سیستم‌عامل های تجاری مانند مایکروسافت ویندوز یاUNIXاست. البته این نکته نیز گفتنی است که اغلب توزیع‌های تجاری لینوکس را نیز می‌توان به صورت رایگان از اینترنت دریافت (Download) کرد و حتی برای دوستانتان نیز می‌توانید کپی کنید اما این نسخه‌هایی که بابت آنها پولی پرداخت نشده، دارای خدمات پشتیبانی یا کتاب چه ی راهنما نیستند. (هرچند که همواره هزاران صفحه اطلاعات رایگان در اینترنت در باره ‌ی توزیع‌ های مختلف لینوکس وجود دارد).
پایین بودن هزینه‌های سیستم عامل لینوکس یکی از عواملی است که دولت‌های بسیار و شرکت‌های بزرگ را واداشته تا این سیستم‌عامل را سیستم‌عامل رسمی خود اعلام کنند.

امنیت و پایداری
لینوکس با توجه به ساختار خود سیستم‌عاملی است امن و پایدار است ، پایداری لینوکس را مدیون روش صحیح استفاده‌یآنازسخت‌افزاری هستیمکهاینخصلتراازUNIXبه ارث برده و امنیت آن را علاوه بر ساختار صحیح آن مدیون باز متنبودن آن هستیم. باز متن بودن باعث شده تا در صورت مشاهده‌یکوچکترین مشکل در هسته‌ یا نرم‌افزار های جانبی در چند ساعت یا حد اکثر چند روز توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان ضعف و مشکل را حل کرده و راه حل را در اختیار عموم کاربران قرار دهند. این گونه است که لینوکس در پایداری و امنیت به‌ یک افسانه تبدیل شده است و جزو ایمن‌ترین و پایدارترین سیستم‌عامل های جهان به‌شمار می‌رود.

نیاز های سخت‌افزاری اندک
لینوکس به دلیل ساختار هسته ی مناسب وتعدادتوزیع‌هامی‌تواندباحداقل امکانات سخت‌افزاری به‌خوبی کار کند تا جایی که حتی توزیع‌هایی وجود دارد که بدون وجود هارد دیسک بر روی سیستم و یا با حافظه(RAM) معادل ۱۶ مگابایت می‌تواند سیستم شما را راه‌اندازی کند.

تنظیم و شخصی‌سازی
لینوکس را می‌توان با رابط خط فرمان (Command Line Interface) همانند MS DOSالبته بسیار قوی‌تر از آن و یا با رابط گرافیکی مانند ویندوز مایکروسافت یاApple Mac اجرا و استفاده کرد. دردسر های معمول تنظیم و شخصی‌سازی میز کار با وجود محیط‌های گرافیکی مختلف مانند کی دی ای (KDE) یا گنوم (GNOME) از بین رفته و شما می‌توانید از ده‌ها محیط گرافیکی لینوکس حداکثر بهره را ببرید.
محیط‌های لینوکس با هدف رفع نیاز کاربران و به صورت بازمتن بوده و توسط گروه بزرگی از برنامه‌نویسان خلق شده و در حال توسعه هستند.شما می‌توانید با توجه به شرایط سخت‌افزاری و سلیقهیخودازهرکدام از این محیط‌های گرافیکی بهره برده و بر اساس نیازتان تنظیمش کنید.

آزادی
لینوکس یک سیستم‌عامل آزاد است. شما می‌توانید با در دست داشتن کدهای منبع آن که برنامه‌نویسان و خالقین لینوکس در اختیار شما قرار می دهند مطابق میل خود تغییر و توسعه دهید. کافیست شما به زبان های C و ++C و اسمبلی آشنا باشید، حالا می‌توانید توزیع خود را داشته و منتشر کنید. حتی برای کاربران غیر فنی که به این زبان‌ها آشنایی ندارند ابزارها و توزیع‌هایی معرفی می شود تا با حداقل دانش برنامه‌نویسی به انتشار توزیع مخصوص خود بپردازند.
این آزادی در تغییر و توزیع مجدد با در دست داشتن کد های منبع باعث رواج هر چه بیشتر لینوکس شده تا جایی که شما می‌توانید برای هر کاربردی یک لینوکس بیابید! برای نمونه لینوکسی فقط برای کار های وب وجود دارد و لینوکسی دیگر فقط برای پخش مولتی مدیا و یا لینوکسی برای شبکه.
البته آزاد بودن لینوکس باعث پیشرفت این سیستم عامل تا جایی است که دولت هایی مانند چین تصمیم به نوشتن توزیع مخصوص به خودشان گرفته‌اند که کاملا با ویژگی‌های زبان آن‌ها سازگاری دارد در صورتی که این موضوع در سیستم عامل‌های غیرآزاد (Non-Free) و غیر باز متن مسلما میسر نمی‌شود.

کاربرد‌های لینوکس
لینوکس را می‌توان از میز کار دانش آموزان دبستان در اسپانیا تا ماهواره‌های کوچک در فضا یافت! از آن جایی که لینوکس یک سیستم عامل ذاتاً چند‌کاربره (Multi User) و چند کاره (Multi Task) است (به این معنا که در یک لحظه بیش از یک کاربر می‌تواند با ان کار کند و بیش از یک برنامه را اجرا می‌کند.) و در کنار این دو مزیت سیستم عاملی پایدار و امن است می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای سرویس‌دهنده‌های شبکه باشد. در حال حاضر اغلب شبکه‌های بزرگ و معتبر از سیستم‌عامل لینوکس به عنوان سرویس‌دهنده یاصلی خود استفاده می‌کنند. حتی سرویس‌دهنده‌های سایتHotmailبعد از کرک‌های متناوب از سوی مهاجمین به جای ویندوز مایکروسافت از لینوکس برای مدتی استفاده کرد تا بتواند در مقابل کرک‌های مداوم مهاجمان دوام بیاورد. البته شرکت بزرگIBMنیز محصولات سرویس دهنده یخودرامانندسرورهایوبوشبکهبا سیستم‌عامل لینوکس می‌فروشد.
البته کاربرد لینوکس به سرویس دهنده‌ها ختم نمی‌شود بلکه آن را می‌توان بر روی تقریباً هر ابزاری نصب کرد آخرین مدل‌های گوشی موبایل در بعضی کشور ها به جای سیستم عامل‌های قبل از لینوکس استفاده می‌کند. در هند لینوکس به عنوان سیستم‌عامل کامپیوترهای دستی (Handheld) یاPDAاستفاده می‌شود. در ژاپن شرکت سونی در لوازم صوتی و تصویری خود از لینوکس استفاده می‌کند. خلاصه هر کجا به‌ یک سیستم‌عامل احتیاج است می‌توان از لینوکس استفاده کرد و اگر لینوکس برای آن کار مناسب نباشد جامعه یتوسعهدهنده یلینوکسبرایآنکار توسعه را پیش می گیرند و البته میز کار کاربران معمولی را فراموش کردیم. همان‌طور که در بالا گفتیم با توجه به توزیع‌های متفاوت و محیط‌های گرافیکی بسیار زیاد برای کار با لینوکس امروزه دیگر این سیستم عامل فقط یک سیستم‌عامل حرفه ای نیست بلکه‌یک سیستم عامل حرفه‌ای و خانگی شده است. شما می‌توانید در خانه به شنیدن موسیقی یا تماشای فیلم بپر دازید یا کار‌های خود را مدیریت کنید یا در اینترنت به گشت وگذار بپردازید یا با دوستتان گپ (Chat) اینترنتی بزنید و یا می‌توانید درخواست مرخصی خود را با برنامه‌های لینوکسی تایپ کنید و به مدیر خود بدهید و البته اگر شما یک برنامه‌نویس کنجکاو هستید یا برنامه‌نویس وب،‌ لینوکس بهشت شماست.
از دیگر کاربردهای لینوکس استفاده از آن به عنوان سرور اشتراک فایل به‌جای سیستم عامل گران‌قیمت ویندوزNTمایکروسافت است که این کار را سامبا ( Samba ) که‌یک برنامه یاشتراک‌گذاریفایلاستبرایتانانجاممیدهد. البته می‌توانید به عنوان یک سرورSQLقدرتمند که به وسیله یپایگاه‌هایدادهای باز متنی که همراه لینوکس عرضه می شوند مانندMySQLیاPostgreSQLبه رفع نیاز پایگاه داده خود بپردازید.

مقایسه لینوکس و ویندوز

همه ما برای انجام کارهای روزمره خودمان یک رایانه شخصی ویا یک رایانه همراه داریم که روی آنها یک سیستم عامل و بعضا چند سیستم عامل همزمان نصب داریم و از آنها استفاده می کنیم. گاهی آنها را به روز می کنیم و گاهی آنها را به کل عوض می کنیم . گاهی روحیه ریسک پذیری بیشتری پیدا می کنیم و کلا تصمیم می گیریم که سیستم عامل جدیدی را امتحان کنیم سیستم عامل هایی که امروزه در دسترس ما هستند که قابلیت نصب روی pc را دارند را می توان به صورت زیر نام برد .ویندوز ،لینوکس،مکینتاش و …  

از نظر قیمت
مسلما سیستم عامل ویندوز با قیمت های مختلف ۸۰۰ دلار و ۶۰۰ دلار و … به فروش می رسد و در ایران با کلی برنامه اضافی این سیستم عامل به قیمت ۴ تا ۵ هزار تومان یا کمتر به فروش می رسد اما سیستم عامل لینوکس در جهان به صورت رایگان عرضه می شود و لینک های دانلود آن در اختیار همه قرار دارد. عده ای در ایران نسخه های مختلف آن را دانلود می کنند و به قیمت های ۱۰ هزار تومان به بالا ان را به فروش می رسانند .

از نظر راحت بودن در استفاده
در گذشته استفاده از لینوکس سخت تر از ویندوز بود . اما امروزه با توجه به اینکه نسخه های متنوعی از لینوکس به بازار آمده می توان گفت که نیاز همگان را برطرف کرده است. از نسخه ای مختص به تازه کار ها گرفته تا نسخه ای مربوط به هکر ها و نسخه هایی مربوط به سرور ها که کار کردن با این نسخه ها از نسخه های دیگر سخت تر است .همچنین نسخه هایی که درست شبیه به ویندوز پیاده سازی شده است.

از نظر امنیت و ویروس
این قضیه برمی گردد به اینکه نگاه لینوکس به فایل ها متفاوت است.اول اینکه در حالت پیش فرض همه فایل ها در ویندوز مجوز اجرا دارند و این یعنی تقریبا آزادی که هر فایلی را اجرا کنید . در لینوکس اگر یک فایل اجرایی شناخته شود برای اجرا حتما باید مجوز داشته باشد . یعنی اگر یک فایلی به صورت مخفیانه در کامپیوتر شما دانلود شود . خود به خود قابل اجرا نیست . ضمن اینکه در لینوکس شناسایی نوع فایل از روی پسوند نیست. یعنی یک فایل اجرایی همیشه اجرایی است و لینوکس اشتباه نمی کند که شما پسوند jpg به آن داده باشید . بنا براین این فایل آلوده اجرا نخواهد شد چون لینوکس تشخیص می دهد که فایل اجرایی است و باید برای اجرا مجوزش توسط کاربر داده شود

از نظر به روز رسانی
یکی از نقطه قوت های لینوکس به روز رسانی ها مداوم و سریع است که در هر لحظه این اتفاق می افتد و با یک کلیک یا یک دستور شما هم می توانید سیستم خودتان را به روز کنید. در مقابل در ویندوز باید منتظر سرویس پک ماند . و این می تواند یک ضعف نسبتا بزرگ باشد. 

از نظر قابلیت اطمینان
هر دو این قابلیت را دارند اما این اطمینان به لینوکس بیشتر است. مثلا اگر شما به صورت معمولی ۲ سال هم با لینوکس کار کنید و فایل های سیستمی آن رو دست کاری نکنید با همان سرعت روز اول کار خواهد کرد. اما ویندوز رو کلا باید هر چند وقت یک بار عوض کرد.

از نظر تعدد برنامه های کاربردی
در هر دو برنامه های کاربردی زیادی وجود دارد. اما می توان گفت که برنامه های سمت کاربر ویندوز بهتر و قوی تر است و در مقابل برنامه های سمت سرور لینوکس بهتر و قوی تر از ویندوز عمل می کند .

اما چرا برنامه های سمت کاربر ویندوز عملکرد بهتری دارند ؟ به دلیل اینکه این ابزار ها در جهان پولی هستند و به خاطر درآمدی که دارند تیم های توسعه بزرگتری نسبت به برنامه های رایگان دارند و در نتیجه می توانند وقت بیشتری را روی برنامه های خود صرف کنند . مثلا می توانیم بگوییم که فوتوشاپ ابزار بی رقیبی است که البته در لینوکس نمونه مشابهی به نام gimp وجود دارد  اما هنوز نتوانسته رقیب جدی برای فوتوشاپ باشد. یا برنامه انیمیشن سازی بلندر رقیب جدی برای مایا یا مکس باشد . اما از لحاظ برنامه های سیستمی و سرور و شبکه یک سر و گردن از ویندوز بالاتر است.

از نظر درایور های سخت افزاری
برای هر دو درایور های سخت افزاری به صورت پیش فرض نصب هستند . اما در لینوکس یکسری درایور مثل درایور های کارت گرافیک سخت تر به روز می شوند و باید نسخه های مربوط به لینوکس آنها را پیدا کرد که کمی کار را سخت تر می کند . در مقابل به روز کردن درایور ها در ویندوز بسیار راحت تر صورت می گیرد .

از نظر آزاد بودن و تجاری بودن
لینوکس آزاد است شامل تحریم نمیشود . شامل برنامه های خرابو قفل شکسته نمیشود. درست برعکس ویندوزکه هم پولی است. هم متن بسته است. کسی ازسورس آن خبرندارد. اگر یک برنامه جاسوسی در هسته سیستم عامل تعبیه شده باشد کسی نمیفهمد .همه برنامه ه اکرک شده هستند یعنی همه برنامه های آن دست کاری شده هستند.

از نظر به روز رسانی برنامه ها
عملا به روز رسانی خود کار برنامه در ویندوز وجود ندارد و باید نسخه جدید برنامه همراه با کرک جدید برنامه را از اینترنت پیدا کرد . واین در حالی است که در لینوکس اگر نسخه جدید برنامه ای وجود داشته باشد با یک کلیک می توان آن را به روز کرد.

از نظر پشتیبانی
ویندوز در کشور های دیگر پشتیبانی نسبتا قابل قبولی دارد اما در ایران به دلیل تحریم عملا پشتیبانی وجود ندارد چرا که ما اصلا از سیستم عامل اصل استفاده نمی کنیم که توقع پشتیبانی را داشته باشیم. اما لینوکس علاوه بر اینکه از طرف سازندگانش پشتیبانی می شود در خود کشورمان متخصصانی که دانش درک هسته لینوکس را دارند می توانند پشتیبانی مناسبی داشته باشند.

از نظر بازی های ویدیویی
بزرگترین نقطه ضعف لینوکس بخش بازی های ویدیویی است. بازی برای آن ساخته می شود ولی نه به بزرگی بازی هایی مثل فیفا ۱۵٫ لینوکس قادر نیست که بازی های این چنینی را به صورت مستقل اجرا کند. و یکی از دلایلی که بعضی افراد ویندوز را در کنار لینوکس دارند همین است . البته یک نسخه جدیدا مخصوص بازی ساخته شده است . ولی احتمالا توانایی لینوکس برای اجرای بازی های ۲۰۱۱ به بعد رو بتواند اجرا کند. در این یک مورد فعلا حرف اول و آخر را ویندوز می زند.

اما سیستم عامل هایی که متن باز هستند مئام در حال تغییر هستند و احتمالا طولی نخواهد کشید که این مشک هم رفع شود.

البته با بعضی نرم افزار ها می توان برنامه های ویندوز را در محیط لینوکس اجرا کرد.اما چرا کاربران لینوکس در ایران و بسیاری از کشور ها کم هستند آیا اموزش در این زمینه کم است آیا دلایل دیگری وجود دارد. حال به بررسی برخی از این دلایل می پردازیم.

چرا کاربران لینوکس کم اند؟

لینوکس سیستم عاملی است که کم و بیش با آن آشنایی داریم و از نقاط ضعف آن نیز باخبر هستید.معمولا نظرات زیادی در مورد برتری های این سیستم عامل و یا کمبودهای آن مطرح شده است. همانطور که در اکثر مقالات مرتبط با لینوکس خوانده‌ایم امنیت بالا و همچنین پایداری این سیستم عامل یکی از دلایل استفاده ی کاربران از این سیستم عامل عنوان می شود، عده ای از کاربران نیز بنا به این دلیل که لینوکس را به عنوان یک نرم افزار آزاد قبول دارند و از آن استفاده می کنند. 

مدت‌ها قبل وقتی لینوکس در حال شکل گیری بود ویندوز و مک کاربران خاص خود را داشتند، اپل که با فروش سخت افزار و نرم افزار به همراه هم، فروش خود را داشت و مایکروسافت که با سیستم عامل داس و ویندوز ۳٫۱ شروع به تسخیر کامپیوترهای شخصی کرده بود. سپس عده ای از کاربران که علاقه ی زیادی به نرم افزارهای متن باز و آزاد داشتند شروع به استفاده و یادگیری این سیستم عامل بر روی دسکتاپ کردند و با وجود آنکه لینوکس به لطف آپاچی در حال قدرت نمایی در دنیای سرور ها بود، در دنیای دسکتاپ‌ها و کامپیوتر های شخصی وضعیت از لحاظ تعداد کاربران کاملا به نفع مایکروسافت بود.

این وضعیت تا امروز ادامه داشته است و با وجود آنکه توزیع‌های فراوانی برای راحتی کار کاربران کامپیوتر های شخصی عرضه شده اند ولی نتوانسته اند تا کاربران زیادی را همانند آنچه در ویندوز شاهد هستیم به سمت لینوکس بکشانند.

بعد از معرفی iPad توسط استیو جابز عصر جدیدی از دنیای کامپیوتر تحت عنوان عصر پست – پی‌سی‌ها شروع شد. در این عصر از دنیای رایانه‌ها دیگر خبری از Drag and Drop و GUI سنتی نبود و Touch Screen و ساختار منویی سیستم عامل جای ساختار سنتی گذشته را گرفتند. برنامه های کوچک و کاربردی اکثر نیاز های کاربران را برآورده کرده و تبلت‌ها و اسمارت‌فون ها روز به روز جای بیشتری در دنیای مابازکردند.

برخلاف دنیای دسکتاپ‌ها که پیروز مطلق همچنان با ویندوز است،  فرصتمناسبیبرایلینوکسبهعنوانهسته‌ایقابلانعطافو متنبازبهوجودآمد. در این زمان بود که اندروید، موفق ترین پلتفرم مبتنی بر سیستم عامل لینوکسکه توسط گوگل خریداری و عرضه شد  توانست به یکی از سیستم عامل های محبوب دستگاه های قابل حمل تبدیل گردد.

با این حال همانطور که اشاره شد، لینوکس و توزیع‌های گسترده‌ی آن نتوانسته اند تا کاربران زیادی را به این سمت جلب کنند و کاربران آنان عدد ناچیزی را در مقابل کاربران ویندوز و مک تشکیل می دهند. در این بررسی به دلایل عدم تمایل کاربران در استفاده ازلینوکس و نرم‌افزارهای وابسته به آن در دنیای دسکتا‌پ‌ها خواهیم پرداخت.

نبود استاندارد‌های مشخص
یکی از دلایل عدم موفقیت لینوکس در دنیای دسکتاپ‌ها نبود استانداردهایی مشخص است. به عنوان مثال در جلوه‌های بصری و گرافیکی برنامه‌ها، هر یکی از میز کار ها از استاندارد خود تبعیت می کند. به این شکل که هر میز کار Decoration و مدیر پنجره‌های مختص به خود دارد که برنامه باید خود را با آنها تطبیق دهند. به عنوان مثال ما در ویندوز و مک شاهد هستیم مرورگرها از Windows Decoration جهت درج زبانه‌ها و منوی برنامه بهره می جویند با این حال در لینوکس به دلیل تعدد استانداردها این امر محقق نشده است.

همچنین هر میز کار دارای سبک خاصی برای نمایش منو است که ظاهر میز کار را از یکنواختی خارج کرده است. به عنوان مثال Global Menu که در یونیتی استفاده می شود، در برخی از نرم افزارها وجود ندارد و یا این که اکثر نرم افزارها منوها را به سبک دیگری نمایش می دهند که گلوبال منو کارایی لازم را در این برنامه‌ها دارا نمی باشد.

نبود نرم‌افزارهای تجاری و یا حرفه‌ای مورد نیار
یکی از  دلایلی که تاثیر زیادی در  در عدم جذب کاربران به لینوکس دارد، کمبود نرم افزارهای تجاری معروف از جمله گرافیکی، حرفه‌ای، ویرایش متن و مهندسی است که باعث می شود  کاربران حرفه‌ای توانایی استفاده از لینوکس را نداشته باشند به عنوان مثال دانشجویان مهندسی و یا طراحان و گرافیست ها به شدت به نرم افزارهای تجاری وابسته هستند که این نرم افزارها می توانند تاثیر زیادی بر تصمیم کاربر در استفاده از این سیستم عامل داشته باشند.

با وجود آنکه نرم‌افزارهای خوبی همچون LibreOffice و Gimp و برخی دیگر از نرم افزارهای آزاد، قابلیتهای خوبی را در خود جا داده‌اند. هنوز نرم‌افزارهای آزاد با نرم‌افزارهای مشابه تجاری دارای عقب‌ماندگی‌ها و کمبود امکانات هستند. به طوری که در برخی زمینه‌ها یا برنامه‌ای مناسب وجود ندارد یا برنامه‌های موجود جواب گوی نیاز کاربران نیستند.

سختی برنامه نویسی و توسعه برنامه‌ در گنو/لینوکس برای کاربران مبتدی:
اکثر برنامه‌نویسان مبتدی و دانشجویان و دانش‌آموزان رشته‌های مرتبط با کامپیوتر، از برنامه‌ ی ویژوال استودیو برای برنامه نویسی استفاده می کنند که ابزارهای مناسبی را برای کاربران مبتدی فراهم آورده است، همچنین اکثر اساتید دانشگاه نیز از این ابزار برای آموزش زبانهای برنامه نویسی در درسها بهره می برند که دانشجویان را مجبور به استفاده از این ابزار می کند و اکثر دانشجویان رشته‌های کامپیوتر بر خلاف تصور ، دانش استفاده از ابزارهای دیگر را نداشته و کاملا وابسته به مواردی هستند که از موسسات خصوصی و اساتید دانشگاه آموخته اند.

همچنین اکثر آموزشها ی موجود در اینترنت و تقاضای بازار کار مبتنی بر زبان C# بوده و دانشجویان برای وررود به کار معمولا به یادگیری این زبان به همراه SQL Server می پردازند. وضعیت در سیستم عامل مک نیز به این شکل بوده و اکثر کاربران با استفاده از X-code قادر به طراحی برنامه های مک خواهند بود. همچنین برای نوشتن برنامه های کاربردی برای سیستم عامل iOS کاربران به شدت وابسته به سیستم عامل مک و نرم افزار X-Code هستند.

نبود تنظیمات فراگیر سیستمی به صورت گرافیکی
در سیستم عامل ویندوز اکثر تنظیمات پیکربندی سیستم  و شبکه را می توان به راحتی و به صورت گرافیکی انجام داد، که استفاده از آن برای کاربران مبتدی بسیار راحت تر از تنظیمات متنی خواهد بود. با این وجود اکثر این تنظیمات سیستم و شبکه درلینوکس یا معادل گرافیکی ندارند. برخی توزیع‌های لینوکس اقدام به ایجاد ابزارهای گرافیکی برای این تنظیمات گرفته اند که در برخی مواقع یا قدیمی اند و یا کارایی کافی را ندارند. با این حال این نقیصه برای کاربران حرفه‌ای و مخصوصا کاربران سرور،آنچنان تفاوتی را ایجاد نمی کند. اما برای کاربران  عادی دسکتاپ مشکلاتی را  به وجود می آورد.

اما اگرچه دلایل بالا وجود دارد اما به نظر می رسد که عامل اصلی در عدم مهاجرت به دنیای لینوکس عدم آشنایی با نرم افزار های معادل آن است.

برای کسانی که می خواهند از ویندوز به لینوکس بیایند همیشه این نگرانی سادگی کار با ویندوز و سختی کار با لینوکس وحود داره . از این رو این افراد معمولا باید با نسخه هایی شروع کنند که هم سادگی در نصب آن و هم سادگی در کار کردن با آن وجود داشته باشد و محیط آن بیشترین سازگاری از نظر ظاهری را با ویندوز داشته باشد

با توجه به اینکه اغلب افرادی که با ویندوز XP و ۷ کار می کنند زمانی که به ویندوز ۸ مهاجرت می کنند این سری ویندوز آنها را به خود جذب نمی کند، بهترین فرصت برای آزمایش کردن لینوکس فرا می رسد. قبل از اینکه برخی نرم افزار های کاربردی معادل لینوکس را معرفی کنیم در اینجا چند نسخه از لینوکس های مختلف که برای شروع به کار مناسب هستند را به شما معرفی می کنیم.

بعضی از نسخه های لینوکس

Zorin OS

این سیستم عامل بهترین گزینه برای افرادی است که از ویندوزXPبرای انجام کار های خودشان استفاده می کنند. کار و کانفیگ این سیستم عامل بسیار راحت و آسان است و یک گزینه بسیار سریع و سبک است . یکی از ایرادات جزیی آن روشنی زیاد تم سفید آن بود که کمی ناراحت کننده به نظر می رسید . و تم مشکی آن هم مشکلات و باگ هایی داشت اما به هر حال می تواند جایگزین شایسته ای برای این نوع ویندوز باشد.

Linux Mint

در اینکه یکی از بهترین ها است و در حال حاضر هم رتبه یک رده بندی نسخه های لینوکسی هست هیچ شکی نیست . اما این سیستم عامل به سبکی سیستم عامل قبلی نیست و برای اجرای آن به سخت اقزار قدرتمند تری نیاز است . این نسخه با بسته های نرم افزاری زیادی که دارد ، در کنار ابزار های عالی درونی اش گزینه ایده آلی برای شروع و برای ادامه به شمار می رود.

Lubuntu

این نسخه برای سیستم های قدیمی مناسب است. ضمن اینکه ازubuntuبسیار سبک تر است و به منابع سخت افزاری پایین تری به نسبت نیازمند است .

elementary OS Luna

از نظر ظاهری خیلی خوب روی آن کار شده است و ظاهری شبیه به MAC OS دارد . در نهایت با وجود همه این نسخه ها ، ویندوز احتمالا دوست همیشگی PC خواهد بود و دوست همیشگی صنعت GAME. پس نمیشود به طور کلی آن را کنار گذاشت. اما برای انجام کارهای روزانه لینوکس بهترین انتخاب ممکن خواهد بود. پس می توان نسخه مورد نظر را انتخاب کرد به لینوکس اطمینان کرد.

نرم افزار های معادل لینوکس

همانطور که در قسمت های قبلی اشاره کردیم می توان گفت دلیل استفاده نکردن از سیستم عامل لینوکس عدم آشنایی با نرم افزار های معادل آن است. همواره یکی از دغدغه‌های کاربرانی که به لینوکس مهاجرت می‌کنند، یافتن نرم‌افزارهایی برای انجام کارهای عمومی و تخصصی روزمره است. علاوه بر کاربران تازه مهاجرت کرده یا تازه‌کار ، برخی از کاربران قدیمی وحرفه‌ای نیز گاهی با مشکل پیدا کردن نرم‌افزار مورد نظرخود درلینوکس مواجه می‌شوند. این کاربران اکثرا می‌دانند چه برنامه‌ای در ویندوز برای کار مورد نظرشان مناسب است ولی درلینوکس نرم‌افزارمعادلی پیدانمی‌کنند یانرم‌افزاری باکیفیت مناسب نمی‌یابند.

برنامه های دسکتاپی هر روز در حال بزرگ تر شدن و البته کاربر پسند تر شدن هستند . در این میان ویندوز و برنامه هایی که برای آن ساخته شده اند همیشه از پیشرفت خوبی در زمینه گرافیکی و رابط کاربر برخوردار بوده اند و هر روز بهتر از دیروز می شوند . شاید یکی از دلایل موفق تر بودن شرکت های نرم افزاری ویندوزی تجاری بودن آنها باشد.

اما این به آن معنا نیست که برای برنامه های ویندوزی معادل نداشته باشیم و ما نتوانیم به خاطر آن برنامه ها از ویندوز به لینوکس مهاجرت نکنیم . در زیر نمونه ای از معروف ترین برنامه های ویندوزی و معادل لینوکسی آنها را ذکر میکنیم.

Browser1.

در زمینه مرورگر در ویندوز ما شاهد مرورگر ضعیف internet explorerهستیم که مرورگر های خوب و کارآمدی مثل Firefox و chrome هم در ویندوز و هم در لینوکس قابل استفاده هستند . در اکثر نسخه های لینوکسی مرورگر فایرفاکس مرورگر پیش فرض است .

البته در لینوکس مرورگر های دیگری را هم داریم که شاید نامشان را کمتر شنیده باشید . یکی از این مرورگر ها Midori است که یک مرورگر سبک و خوب است . مرورگر هایی هم برای KDE وجود دارند مثل rekonq و kconqueror

Email client2.

اگر شما از برنامه outlook در ویندوز استفاده می کنید .در لینوکس برنامه محبوب و قدرتمند شرکت موزیلا به نام Thunderbirdوجود دارد که همان ویژگی ها را برای شما به ارمغان می آورد . که البته شرکت موزیلا برای هر سه سیستم عامل ویندوز و لینوکس و مکینتاش نسخه در نظر گرفته است .

اما اگر بخواهید فقط کار ارسال ایمیل را انجام دهید Kmail گزینه مناسبی برای محیط KDE خواهد بود.

Office3.

در زمینه آفیس در ویندوز ما microsoft office را داریم که برای کار های مختلف برنامه ای را در نظر گرفته مثل word و excelو در لینوکس ما LibreOffice را داریم که همان برنامه های ویندوز مثل ورد و اکسلو پاورپوینت و … را دارد.

این نرم افزار که در حقیقت بخشی از KOffice هست، نرم افزاری آزاد برای ویرایش عکس‌های bitmapمی‌باشد. این نرم‌افزار دارای قابلیت‌های زیادی در زمینه‌ی ویرایش عکس بوده که آن را  همبرایکارهایسادهوهمحرفه‌ایبهگزینه‌ای مناسبتبدیلکردهاست.

ImageEditor4.

بی شک برنامه های adobe در زمینه گرافیک بی نظیر هستند . اما این شرکت برای ساخت برنامه هایش در محیط لینوکس اقدام خاصی را انجام نمی دهد . اما معادل فوتوشاپ در لینوکس برنامه Gimp است که به سرعت در حال رشد و بهتر شدن است .

اما از حق نباید گذشت که به پای فوتوشاپ نمی رسد . اگر بخواهیم با تصاویر وکتور کار کنیم inkscape می تواند گزینه مناسبی باشد

Soundeditor5.

اگر به دنبال برنامه ای هستید که در حد و اندازه های adobe audition باشد و بتوان با آن کار های میکس و افکت گذاری را انجام دهید Ardour GTK بسیار کارآمد خواهد بود .

برنامه audacity هم هست که برای کار های ضبط و ویرایش صدا و همچنین افکت گذاری مناسب است . این برنامه هم برای ویندوز نسخه دارد و هم برای لینوکس.

اما افرادی که در زمینه آهنگ سازی فعالیت می کنند . حتما نام برنامه قدرتمند FL Studio را شنیده اندو با آن کار کرده اند . معادل این برنامه در لینوکس برنامه Linux Multimedia Studio است و می تواند نیاز و مشکل شما را حل کند .

۳d software 6.

اگر شما یک طراح سه بعدی هستید و با برنامه مایا در ویندوز کار کرده اید معادل این برنامه در لینوکس برنامه واقعا قدرتمند Blender است که انصافا از نظر برنامه های گرافیکی لینوکس واقعا عالی و پیشرفته و به روز عمل می کند . شاهد این امر چندین فیلم سینمایی است که با این برنامه طراحی شده است .

البته معادل برنامه همه کاره windows media player برنامه vlc media playerاست که می تواند جایگزین مناسبی باشد.

مدیریت دانلود ها در لینوکس
از آنجا که کاربرانی زیاد از اینترنت دانلود می کنند شاید این سوال مطرح باشد که آیا برنامه ای برای افزایش سرعت دانلود وجود دارد.

یکی از بهترین برنامه های مدیریت دانلود فایل که دارای ویژگی های multi-threadedو multi-segmentبرای دریافت هرچه سریعتر فایل ها می باشد برنامهflareGetاست . این برنامه برای هر سه نسخه ویندوز و لینوکس و مکینتاش نسخه هایی دارد و دارای addon هایی برای یکپارچه سازی بیشتر با مرورگر ها است .

این برنامه از طریق بخش بندی یک فایل به ما کمک می کند که هر چه سریعتر فایل را دانلود کنیم . این برنامه یک فایل را می تواند برای دریافت به ۳۲ بخش تقسیم کند . این کار کمک می کند که یک فایل را تا شش برابر سریع تر دریافت کنیم . زمانی که دریافت یک بخش تمام می شود به صورت خودکار بخش بعدی شروع به دریافت شدن می کند . از دیگر ویژگی های این برنامه پشتیبانی از پروتکل های مختلف HTTP و HTTPS و FTP است . همچنین از طریق این برنامه می توانید فایل های فلشی که در سطح وب می بینید را دریافت نمایید . قابلیت Resume رو هم که دیگر هر برنامه مدیریت دانلودی باید داشته باشد و این برنامه هم از این قاعده جدا نیست.

۸٫نرم افزار معادل فتوشاپ

نرم‌افزارفتوشاپ برای اکثر کاربران آشناست. قوی‌ترین و پرکاربردترین نرم‌افزار موجود برای ویرایش تصاویر. این نرم‌افزار چه برای کارهای ساده و چه کارهای پیچیده همواره مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توان معادل‌های آزاد زیر را برای این نرم افزار معرفی کرد.

Gimp معادل آن  است. این نرم افزار، محبوب‌ترین و قدیمی‌ترین نرم افزار کدباز در زمینه‌ی ویرایش حرفه‌ای عکس می‌باشد. این برنامه‌ که آغاز پروژه آن به سال ۱۹۹۵ برمی‌گردد هنوز هم در حال گسترش و پیشرفت است. گیمپ حدودا تمام قابلیت‌های یک برنامه حرفه‌ای ویرایش تصویر را داراست. قابلیت پذیرفتن Plugins و نیز Scriptنویسی از نکات قابل ذکر آن است. گیمپ همچنین قادر است با فایل های PSD , SVG کار کند.

Gimpshop9.

اگر شما با ظاهر Photoshop راحت‌تر هستید و کار با ظاهر Gimp برایتان مشکل است پس این نرم‌افزار بیشتر مناسب شماست. این پروژه در حقیقت ظاهر Photoshop را بااستفادهاز Gimp به دنیای آزاد آورده است. تمام منوها، پنجره‌ها و…بهگونه‌ایتغییریافته‌اندکههرچهبیشتربه Photoshop نزدیک باشند. اگر چه دقت به این نکته ضروری است که بهایندلیلکه Gimpshop بر پایه ی Gimp است، تمام قابلیت هایPhotoshop را ندارد و طبیعی است که در برخی از قسمت‌ها تفاوت‌هایی را مشاهده کنید.

طراحی وب در لینوکس

در سیستم عامل لینوکس نرم افزار های قوی در زمینه طراحی وب  وجود دارد . بعضی از آن ها را معرفی می کنیم.

نرم افزار معادل دریم ویور
این نرم افزار برای طراحان وب به اندازه کافی آشنا هست. نرم افزاری معروف برای نوشتن انواع کدهای مربوط به وب، مانند PHP یا HTML یا CSS یا … . با داشتن ویژگی‌هایی مانند کامل کننده‌ی خودکار کدها، اتصال مستقیم به وب سایت و ویرایش فایل‌های آن، داشتن ویرایشگر WYSIWYG و بسیاری ویژگی‌های دیگر، این برنامه یکی از کامل‌ترین برنامه‌های موجود برای کدنویسی وب‌سایت خواهد بود. برنامه‌های کدباز زیر می‌توانند جایگزینی برای این برنامه باشند

Bluefish2.

برنامه‌ای قدرتمند برای ویرایش حرفه‌ای کدها. این برنامه بیشترین تمرکز خود را روی سایت‌های تعاملی و پویا از طریق کدهایی مانند PHPوASP گذاشته است. و محیطی را برای کاربری آسانتر این دسته از کاربران فراهم کرده است. از ویژگی‌های این برنامه می‌توان به کامل کننده‌ی خودکار کد ها، پشتیبانی از بسیاری از زبان ها مانند C , C++‌ ,Python ,Perlاشاره کرد. همچنین این برنامه قابلیت اجرا در اکثر سیستم عامل‌ها مانند MacOSX, Windows, Linux, FreeBSD  و …. را داراست.

Geany3.

این برنامه یک IDE سبک و کوچک برای طراحان وب است. هدف از ایجاد این برنامه، تولید یک IDE سبک و سریع برای کاربران بود که در عین حال وابستگی های کمی داشته باشد. همچنین هدف دیگر این بود که این برنامه تا جایی که ممکن است به دسکتاپ خاصی وابسته نباشد Geany برای اجرا فقط به GTK2 نیاز دارد.

از ویژگی های Geany می‌توان به تکمیل خودکار کدها، پشتیبانی از بسیاری از زبان ها، بستن خودکار تگ های XML ,HTML و داشتن ابزار انتخاب رنگ اشاره کرد.

Screem4.

این برنامه نیز یکی دیگر از برنامه‌های موجود برای طراحی وب است. تفاوت این برنامه با دیگر برنامه‌ها در این است که سازندگان به وجود ویرایشگر WYSIWYG اعتقادی نداشته‌اند و این برنامه از آن بهره نمی‌برد. متن از سایت سازنده:

 به طور کلی، ویرایشگر های WYSIWYG کدهای HTML مرتب و درستی تولید نمی‌کنند و اگر عنصر خاصی را پشتیبانی نکنند می‌توانند باعث کندی کار شما شوند. با استفاده از سیستم ویرایشگر متنی، شما می‌توانید از هر عنصری که می‌خواهید استفاده کنید، به جای اینکه از عناصر خاص برنامه‌ای استفاده کنید، وهمچنین یک نوار ابزار برای دسترسی سریع به عناصر پرکاربرد ایجاد کنید.

از ویژگی های Screem می‌توان موارد زیر را نام برد:

داشتن ابزار برای چک کردن خودکار لینک‌ها و فایل‌ها
داشتن قابلیتCopy/Paste پیشرفته از مرورگرها
پشتیبانی ازCVS
توانایی برقراری ارتباط با برنامه‌های خارجی
تکمیل خودکار کدها
قابلیت پیش‌نمایش صفحات در مرورگرها و همچنین خود برنامه
قابلیت استفاده ازTemplate هایDreamweaver
قابلیت کار کردن با فایل‌های راه دور از طریق پروتکل‌های مختلف
یکی دیگر از نرم افزار های طراحی وب KompoZer  استKompoZer .یک محیط کامل برای ایجاد صفحات وب است. با داشتن قابلیت‌هایی مانند کارکردن با فایل‌ها از راه دور، داشتن ویرایشگر WYSIWYG و محیطی ساده و آسان این برنامه برای افرادی که سررشته‌ی زیادی از طراحی وب ندارند مناسب است. این برنامه می‌تواند صفحات بسیار زیبایی را، حتی بدون دانستن HTMLیا هرگونه اطلاعات دیگری در زمینه‌ی طراحی وب، برای شما ایجاد کند. از دیگر ویژگی‌های این برنامه می‌توان به قابلیت ویرایش مستقیم CSS, HTML ، ابزار انتخاب رنگ، طراحی آسان فرم‌ها و چک کردن درستی کدها به صورت مستقیم از طریق سایت W3C اشاره کرد.

البته نرم افزار هایی هم وجود دارد که ما با استفاده از آن می توانیم سیستم عامل های مختلف را مجازی سازی کنیم. مثل virtual bax:

نرم افزاری که به ما کمک میکند سیستم عاملهای مختلف رو مجازیسازی کنیم به اینصورت که ما داخل لینوکس این نرم افزار را اجرامیکنیم  وازطریق این نرم افزار شروع به نصب و یا اجرای ویندوز میکنیم  پارتیشنو چیزدیگری هم لازم نیست . چون به عنوان یک برنامه اجرا میشه نه سیستم عامل.

در سیستم عامل لینوکس ابزار های برنامه نویسی قوی نیز وجود دارد از این ابزار ها می توان به مطلب ،Eclips اشاره کرد.

نتیجه گیری

دیدیم که در سیستم عامل لینوکس چه ابزار های مفید و متعددی وجود دارد که هرکدام میتواند جایگزین خوبی برای معادل های آن در سیستم عامل ویندوز باشد. پس می توان گفت اگر کاربری از ابزار های این سیستم عامل آگاهی داشته باشد مطمئنن به آن اطمینان می کند و کارهای روزانه اش را با آن انجام خواهد داد.

پیشنهاد

برای افزایش نفوذ سیستم عامل لینوکس باید راه آموزش این سیستم عامل و توزیع های آن را پیش گرفت .اگر ابزار های مختلف این سیستم عامل معرفی شوند مطمئننا  آینده لینوکس بسیار روشن خواهد بود.

نویسندگان: پارسا نجفی پور & علیرضا خیاط پور

درباره ی فرزین نجفی پور

پژوهشگر برتر کشور در چند سال متوالی - مخترع برتر کشور - ثبت 61 اختراع کاربردی در زمینه های کشاورزی، آبیاری، الکترونیک، رباتیک و هوا فضا - دارای مدرک کارشناسی ارشد - ارایه بیش از 100 مقاله علمی - دریافت دهها تندیس ویژه علمی - دریافت بیش از 150 تقدیر نامه از وزارت خانه ها و مراکز علمی و پژوهشی - برپایی بیش از 150 نمایشگاه تخصصی اختراعات - پیشگام در دفاع سایبری عملی از حریم جمهوری اسلامی ایران

همچنین ببینید

چگونه پوست صورت خود را زیبا کنیم؟

اسیدهای میوه کارکردهای بسیاری برای پوست دارند. آنها می توانند همه کاربرای زیبایی پوست انجام دهند؛ ...