خانه / آموزش / متغیرهای تابع اکسل

متغیرهای تابع اکسل

انواع متغیرهای تابع اکسل

 

توابع از یک مجموعه پرانتز استفاده می کنند. داده هایی که بین این مجموعه پرانتز

قرار می گیرند متغیرهای تابع هستند. برای اینکه بتوانیم به نحو بهینه از توابع اکسل

استفاده کنیم باید متغیر های آنها را بشناسیم .  توابع درمورد نحوه استفاده از

متغیرها با هم متفاوت هستند. یک تابع ممکن است:

 

•    بدون متغیر باشد.

•    از یک متغیر استفاده کند.

•    از تعداد ثابتی متغیر استفاده کند.

•    از متغیرهای اختیاری استفاده کند.

به طور مثال تابع RAND در اکسل که یک عدد تصادفی بین صفر و یک تولید می کند هیچ متغیری نمی گیرد. حتی اگر یک تابع نیازی به متغیرنداشته نباشد شما باید یک مجموعه پرانتز برای آن وارد کنید. مطابق شکل زیر:

 

=RAND()

 

اگر یک تابع بیش از یک متغیر می گیرد. متغیرها با علامت کاما از هم جدا می شوند.

برای مثال تابع LARGE در اکسل که N امین مقدار بزرگ یک محدوده را بر می گرداند؛ از دو متغیر استفاده می کند. متغیر اول نماینده محدوده و متغیر دوم نماینده مقداری برای N است. فرمول زیر سومین متغیر بزرگ محدوده A1:A100 را بر می گرداند.

 

=LARGE(A1:A100,3)

 

نکته: در برخی از ورژن های غیر انگلیسی اکسل، علامت جداکننده متغیرها چیزی غیر از کاما است . (مثلا کاما نقطه “;” )

اکسل علاوه بر مراجع سلولی و محدوده ای ، انواع متغیر دیگری نیز برای توابع می

پذیرد که در زیر به معرفی انها می پردازیم.

نام ها به عنوان متغیر همانطور که دیدید توابع می توانند از مراجع سلولی و محدوده ای برای متغیر استفاده کنند. اکسل به هنگام محاسبه فرمول از مقدار یا مقادیر جاری سلول یا محدوده مورد نظر برای محاسبات استفاده می کند. تابع SUM اکسل جمع متغیرهایش را بر می گرداند. برای محاسبه جمع مقادیر محدوده A1:A20 می توانید از فرمول زیر استفاده کنید:

 

=SUM(A1:A20)

 

اگر شما یک نام برای محدوده A1:A20 انتخاب کنید (مثلا SALES) می توانید از این نام به جای مرجع محدوده ای استفاده کنید:

 

=SUM(Sales)

 

کل سطر یا کل ستون به عنوان متغیر در برخی مواقع ممکن است شما نیاز داشته باشید از کل یک سطر و یا کل یک ستون به عنوان متغیر استفاده کنید. برای مثال فرمول زیر کلیه مقادیر ستون B را جمع می کند.

 

=SUM(B:B)

 

استفادده از کل سطر یا ستون به عنوان متغیر وقتی مفید خواهد بود که محدوده شما تغییر می کند. مثلا هر روز مقادیر جدید فروش برای محدوده وارد می شود. شاید فکر کنید استفاده از کل سطر یا ستون باعث کند شدن سرعت محاسبات خواهد بود زیرا تعداد سلول های یک سطر یا یک ستون بسیار زیاد است (مثلا یک ستون شامل ۱,۰۴۸,۵۷۶ سلول است)

اما این فکر درست نیست چون اکسل در واقع آخرین سطر یا آخرین ستون استفاده شده را می گیرد و از سلول های فراتر از آن هنگام محاسبه یک فرمول که متغیر آن کل سطر یا ستون است صرف نظر می کند.

 

داده هایی که بین این مجموعه پرانتز قرار می گیرند متغیرهای تابع هستند. سپس توابع را از نظر استفاده از متغیر ها به سه دسته کلی تقسیم کردیم و برای هریک مثالی آورده شد . و در ادامه نیز در مورد نام ها و همچنین کل سطر یا ستون به عنوان متغیر ذکر شد . در این قسمت نیز انواع دیگری از متغیر ها را توضیح خواهیم داد .

 

مقادیر ثابت به عنوان متغیر مقادیر ثابت یک عدد یا رشته متنی است که شما به صورت مستقیم وارد می کنید. برای مثال تابع SQRT که ریشه دوم یک عدد را می محاسبه می کند؛ یک متغیر را می گیرد. در مثال زیر فرمول از یک مقدار ثابت به عنوان متغیر تابع استفاده می کند:

 

=SQRT(225)

 

استفاده از مقدار ثابت برای تابع ساده ای مانند این ممکن است با هدف استفاده از

فرمول متناقض باشد. این فرمول همیشه یک مقدار یکسان را برمی گرداند بنابراین شما به راحتی می توانید آن را با مقدار ۱۵ جایگزین کنید. مگر اینکه بخواهید شفافیت ایجاد کنید و به صورت واضح بگویید که دارید ریشه دوم ۲۲۵ را می گیرید.

استفاده از مقادیر ثابت در فرمول ها ی با بیش از یک متغیر رایج تر است. به طور مثال

تابع LEFT (که دو متغیر می گیرد) کاراکترهای سمت چژ متغیر اول را بر می گرداند.

متغیر دوم نشان دهنده تعداد کاراکترهایی است که می خواهیم. فرض کنید کلمه Budget را در سلول A1 داریم؛ فرمول زیر اولین کاراکتر سمت چپ یعنی “B” را برمی گرداند:

 

=LEFT(A1,1)

 

عبارات به عنوان متغیر اکسل همچنین شما را قادر می سازد تا از عبارات به عنوان متغیر استفاده کنید . فکر کنید عبارت؛  یک فرمول درون فرمول دیگری است (البته بدون علامت مساوی قبل از آن) هنگامی که اکسل با یک عبارت به عنوان متغیر یک فرمول مواجه می شود؛ ابتدا عبارت را محاسبه کرده و از نتیجه محاسبه به عنوان متغیر فرمول استفاده می کند. یک مثال:

 

=SQRT((A1^2)+(A2^2))

 

این فرمول از تابع SQRT استفاده کرده و تنها متغیر آن عبارت زیر است:

(A1^2)+(A2^2) وقتی اکسل با این فرمول مواجه می شود ابتدا مقدار عبارت بالا را به دست آورده و سپس ریشه دوم آن را محاسبه می کند.

استفاده از توابع دیگر به عنوان متغیر چون اکسل می تواند از عبارات به عنوان متغیر استفاده کند. پس تعجب نخواهید کرد که این عبارات می توانند شامل توابع دیگر نیز باشند. مثال زیر نمونه ای از یک تابع تودرتو را نشان می دهد:

 

=SIN(RADIANS(B9))

 

تابع RADIANS درجه را به رادیان تبدیل می کند. (لازم به ذکر است واحد زاویه در

توابع مثلثاتی اکسل رادیان است.) اگر سلول B9 شامل یک زاویه با واحد درجه باشد تابع RADIANS آن را به رادیان تبدیل کرده و تابع SIN مقدار سینوس آن را محاسبه می کند.

یک فرمول می تواند حداکثر شامل ۶۴ تابع تودرتو باشد.

استفاده از آرایه ها به عنوان متغیر یک تابع همچنین می تواند از یک آرایه به عنوان متغیر استفاده کند. یک آرایه یک سری از مقادیر است که توسط کاما از هم جدا شده و درون یک مجموعه آکلاد قرار گرفته اند.

در فرمول زیر تابع OR از یک آرایه به عنوان متغیر استفاده می کند. اگر سلول A1 شامل یکی از اعداد ۱؛ ۳ یا ۵ باشد فرمول مقدار TRUE را برمی گرداند.

 

=OR(A1={1,3,5})

 

اغلب استفاده از آرایه ها می تواند به ساده کردن فرمول شما کمک کند. برای مثال به جای فرمول بالا می توانستید از فرمول تودرتوی زیر استفاده کنید:

 

=IF(A1=1,TRUE,IF(A1=3,TRUE,IF(A1=5,TRUE,FALSE)))

آموزش ها ادامه دارد

فرزین نجفی پور: مسئول بخش آموزش شرکت دانش پژوهان طلیعه ایرانیان

درباره ی فرزین نجفی پور

پژوهشگر برتر کشور در چند سال متوالی - مخترع برتر کشور - ثبت 61 اختراع کاربردی در زمینه های کشاورزی، آبیاری، الکترونیک، رباتیک و هوا فضا - دارای مدرک کارشناسی ارشد - ارایه بیش از 100 مقاله علمی - دریافت دهها تندیس ویژه علمی - دریافت بیش از 150 تقدیر نامه از وزارت خانه ها و مراکز علمی و پژوهشی - برپایی بیش از 150 نمایشگاه تخصصی اختراعات - پیشگام در دفاع سایبری عملی از حریم جمهوری اسلامی ایران

همچنین ببینید

چگونه پوست صورت خود را زیبا کنیم؟

اسیدهای میوه کارکردهای بسیاری برای پوست دارند. آنها می توانند همه کاربرای زیبایی پوست انجام دهند؛ ...