خانه / اختراعات و افتخارات / اختراعات ما / نگاهی علمی تخصصی به اختراع درختان بدون خاک و ریشه (قسمت چهارم)

نگاهی علمی تخصصی به اختراع درختان بدون خاک و ریشه (قسمت چهارم)

%d8%b41

فصل چهارم : جمع بندی
نتیجه و بحث:
انجام این پژوهش توانست تا ویژگی‌های حاصل از کشت درختان بدون خاک و ریشه را بارز نماید. در این فصل تلاش می‌شود تا نتایج کسب شده، مورد بحث و جمع بندی قرار گیرد.
با توجه به توانایی‌های موجود در پروژه درختان بدون خاک و ریشه، شرایط ریشه‌دار نمودن شاخه های هرس شده از درخت، با هر سنی ممکن گشته و از آنجا که آب و مواد غذایی درخت، از ریشه مصنوعی تامین می‌گردد، لذا درخت دچار تنش به جهت وجود املاح در اطراف ریشه در حال رشد نخواهد شد و از آنجا که مواد غذایی مورد نیاز ریشه نیز توسط آوند مصنوعی تامین می‌گردد لذا امکان رشد ریشه اصلی، در هر شرایط فیزیکی و شیمیایی خاک ممکن است. بدین ترتیب، امکان کشت درخت در خاک‌های نامتعارف و همچنین ایجاد فضای سبز بصورت گسترده ممکن گشته و نتیجه این روند، اصلاح تدریجی خاک خواهد بود. از آنجا که مصرف آب تحت کنترل و تماما صرف درخت خواهد شد لذا از تلفات عمقی جلوگیری بعمل آمده و راندمان آبیاری بالا می رود. گسترش فضای سبز، ضمن تاثیر مستقیم بر هوای استان خوزستان و رویکرد آن به سمت معتدل شدن، به جهت وجود رطوبت بر سطح برگ‌ها، گرد و غبار موجود در فضای اطراف درخت را جذب و به سمت زمین هدایت می‌کند.
یافته‌های پژوهش:
خلاصه‌ای از یافته های این پژوهش بشرح ذیل می‌باشد:
– از آنجا که ریشه مصنوعی ابداع شده قادر است تا آب و مواد غذایی مورد نیاز را به درخت برساند و آوند مصنوعی نیز نیازهای ضروری جهت فعال سازی مریستم ریشه‌زا و تامین مواد غذایی مورد نیاز ریشه درحال ایجاد را دارد، لذا شرایط کشت درخت در تمام نقاط استان خوزستان فراهم گردیده است. اجرای موفقیت آمیز ۴۴۰ اصله درخت در تابستان ۱۳۸۸ در شمال اهواز، و در دمای میانگین ۴۵ درجه سانتیگراد، دلالت بر اجرایی بودن پروژه درختان بدون خاک و ریشه دارد.
– رشد ریشه نیازمند دسترسی ریشه به آب سالم و مواد غذایی مورد نیاز ریشه است. از آنجا که آوند مصنوعی قادر است این وظیفه را بعهده بگیرد، لذا امکان رشد ریشه در خاک های نامتعارف، حتی خاک های سدیمی بوجود آمده است.
– قطع وابستگی درخت به ریشه، نیازمند وجود وسیله ای است تا بتواند وظیفه اصلی ریشه را بعهده داشته باشد. با ساخت ریشه مصنوعی و آزمایش آن در خاک‌های نامتعارف، زمینه قطع وابستگی درخت به ریشه فراهم شده است.
– از آنجا که هدف اصلی کشت درخت در مناطق دارای خاک های نامتعارف، اصلاح خاک است لذا پروژه درختان بدون خاک و ریشه با ارایه راهکارهای کاربردی توانسته با اعمال کمترین تغییرات، زمینه اصلاح خاک را فراهم نماید. با مصرف کمتر از ۲/۰ مترمکعب خاک برای هر درخت می‌توان سرعت اصلاح خاک را تا ۲ برابر افزایش داد.
– تبدیل هوای کاملا خشک، با دریافت رطوبت و جابجا شدن آن توسط باد، حداکثر تا ۱۵ درجه سانتیگراد کاهش درجه حرارت را بهمراه خواهد داشت. از آنجا که اعمال چنین شرایطی در طبیعت مشکل است لذا مقدار بین ۲ تا ۵ درجه سانتیگراد کاهش درجه حرارت، در منطقه تحت پوشش درختان بدون خاک و ریشه تضمین می‌گردد.
– یکی از محاسن پروژه درختان بدون خاک و ریشه، رساندن رطوبت لازم به سطح برگ است. این پدیده باعث می‌شود تا ذرات معلق در هوا جذب رطوبت موجود بر سطح برگ‌ها شده و رطوبت به همراه ذرات جذب شده، بدلیل نیروی ثقل زمین، به سمت پایین هدایت ‌شود و شرایط برای جذب ذرات دیگر مهیا خواهد شد.
– ریشه مصنوعی؛ آب و مواد غذایی را به درخت و آوند مصنوعی؛ آب و مواد غذایی را به سمت ریشه هدایت می‌کند. از آنجا که تنها دغدغه درخت در خاک‌های ماسه‌ای و ناپایدار، عدم دسترسی به آب کافی است، لذا درصورتی که درخت، تحت پوشش پروژه درختان بدون خاک و ریشه قرار گیرد، زمینه کشت درخت در خاک‌های سست استان فراهم می‌گردد.
– آبیاریهای موجود که عبارتند از سطحی و تحت فشار، نمی‌تواند پاسخگوی کشت درخت در خاک‌های سست باشد زیرا نگهداشت آب برای چنین خاک‌هایی غیر ممکن بوده و آب، از دسترس ریشه خارج می‌شود. لذا آبیاری اختصاصی پروژه درختان بدون خاک و ریشه می‌تواند بهترین گزینه برای شرایط اعلام شده باشد.
– یکی از بزرگترین دلایل نابسامانی‌های روحی و روانی در مناطق گرمسیر، وجود حرارت بالا و کاهش عملکرد نیروی انسانی است و همچنین این گرمای زیاد زمینه توسعه سریعتر بیماری را بهمراه دارد. با کشت درخت در تمام نقاط استان خوزستان و تبدیل تمامی اراضی بیابانی به جنگل، ضمن تعدیل هوای استان، روحیه و سلامتی تمامی ساکنین تضمین و شادابی همیشگی از بهترین نتایج بدست آمده خواهد بود.
– پروژه درختان بدون خاک و ریشه با ارایه یک ابتکار نوین در صنعت علوم آب توانست میزان آسیب‌رسانی آب نامطلوب زیرزمینی به فضای سبز را تا حد صفر کاهش دهد. بدین ترتیب، شرایط رشد طبیعی گیاه در محدوده تحت کنترل ممکن می‌گردد.
– درختان بدون خاک و ریشه، از آنجا که در شرایط بحرانی، مواد غذایی مورد نیازشان را از ریشه مصنوعی تامین می‌نمایند لذا وجود آب‌های نامتعارف در اطراف ریشه نمی‌تواند بر روند رشد درخت آسیب برساند و با توجه به قابلیت آوند مصنوعی، تدریجا شرایط استفاده از آب‌های ناسالم برای درخت نیز فراهم می‌گردد.
– آب موجود در استان خوزستان درحال مصرف شدن است و با این آب، قسمت کوچکی از اراضی استان آبیاری می‌گردد. بسیاری از اراضی استان خوزستان، لم یزرع و غیرقابل کشت است و برخی از زمین‌های کشاورزی موجود نیز به جهت آبیاری غلط، درحال تخریب شدن تدریجی است. کاربرد سیستم‌های ابداع شده که حاصل اجرایی شدن پروژه درختان بدون خاک و ریشه می‌باشد، از آنجا که قادر است با آب موجود، ضمن اصلاح خاک‌های در حال تخریب، تمامی اراضی غیرقابل کشت را به جنگل تبدیل نماید، یک اقدام عملی و ممکن جهت اجرایی شدن اصلاح الگوی مصرف در استان خوزستان است.
– گسترش شهرها همواره به سمت فضای سبز و اراضی مناسب می‌باشد لذا شاهد رشد شهرها، بدون توجه به اشکال خاص هندسی هستیم. این پدیده باعث می‌شود تا مشکلات بزرگی جهت استفاده از فنون مهندسی شهرسازی بوجود آید. با بهره‌گیری از فنون ابداعی این پژوهش، امکان کشت درخت در مناطق بیابانی فراهم شده است از آنجا که بهترین شیوه مقابله با پدیده بیابان‌زایی، ایجاد فضای سبز مناسب است، لذا با کشت درختان بدون خاک و ریشه در مناطق موردنظر، بیابان‌زدایی صورت خواهد گرفت و امکان گسترش شهرها به مناطق تحت پوشش وجود دارد.
– عمق تثبیت خاک روان، به میزان رشد ریشه درخت کشت شده بستگی دارد. از آنجا که رشد ریشه درختان تحت پوشش این تحقیق نسبت به درختان شاهد بیشتر است لذا حداقل عمق خاکی که تثبیت می‌گردد، یک و نیم متر خواهد بود. (یادآور می‌شود حداکثر عمق خاکی که با عملیات مالچ پاشی تثبیت می‌گردد، یک سانتیمتر است)
– کشت ۴۴۰ اصله درخت در تابستان ۱۳۸۸ و در خاک‌های نامتعارف شمال شهر اهواز نشان داد که رشد درختان تحت پوشش نسبت به درختان شاهد، یک و نیم برابر افزایش داشته است.
– درخت و درختچه‌هایی که تاکنون مورد آزمایش قرار گرفته‌اند و رشد مناسبی داشتند عبارتند از اوکالیپتوس، کانوکارپوس، آکاسیا، زیتون، سه‌پستون، کهور، گز، ارغوان و برهان.
– مفهوم مصرف، استفاده نمودن است و بوجود آوردن یک چارچوب صحیح برای چگونگی مصرف، الگوی مصرف خواهد بود. حدود ۸۰ درصد از خاک‌ استان خوزستان، به جهت لم یزرع و نامتعارف بودن مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. بهره‌گیری از این پژوهش باعث خواهد شد تا تمامی اراضی این استان به زیر کشت رفته و این امر نشان دهنده نقش اصلاح الگوی مصرف در مورد استفاده بهینه از خاک نامتعارف است.
نتیجه گیری:
استان خوزستان به جهت داشتن منابع غنی آب، نفت و گاز، دارای مراکز صنعتی بسیار ارزشمند و موثر در اقتصاد کشور ایران است. از سوی دیگر این استان میزان تقریبی یک سوم آب کشور بوده و به جهت شرایط توپوگرافی خاص استان، امکان ذخیره تمامی این آبها وجود نداشته و بیشترین حجم آب سالم، وارد خلیج فارس می‌گردد.
نزدیکی منطقه خوزستان به توده گرمای ویژه بر روی خلیج فارس، انتقال بیماریهای شناخته شده از سوی عراق به استان، هجوم گرد و غبار از سمت کشور عربستان و جنوب عراق به سمت استان خوزستان و همچنین وجود املاح فراوان در آب زیرزمینی، شرایط خاصی را برای این استان بوجود آورده است که برخی از نتایج آن نابودی اراضی کشاورزی، افزایش چشمگیر درجه حرارت و افزایش بیماری‌های مرتبط با آلودگی‌های منطقه می‌باشد. این معضلات، شرایط زندگی و کار مناسب برای مردم در استان را مختل نموده که اثرات آن بر روان مردم تاثیر منفی خواهد گذاشت.
پروژه درختان بدون خاک و ریشه، با یک پشتوانه تحقیقاتی و آزمایشگاهی طولانی موفق شد تا با ابتکارات و اختراعاتی چند در زمینه آبیاری، زهکشی، باغبانی و کشاورزی، زمینه کشت درخت در خاک‌های نامتعارف را فراهم نماید. ریشه و آوند مصنوعی ابداع شده، توانسته است با تامین مناسب آب و مواد غذایی برای درخت و همچنین فعال نمودن مریستم‌های ریشه‌زای شاخه‌های هرس شده، رشد ریشه در خاک‌های نامتعارف را تضمین نماید که این ریشه، به جهت رشد در شرایط بحران، دارای اَشکال متفاوت بوده و با گذشت زمان، پذیرای شرایط نامطلوب محیط اطراف خود خواهد شد. از آنجا که آب، به میزان کافی و به سادگی در اختیار درخت قرار می‌گیرد لذا هدایت آب به سمت برگ‌ها با سرعت انجام شده و سطح برگ‌های درخت همواره مرطوب است. این پدیده ، ضمن تعدیل هوای اطراف منطقه تحت پوشش، گرد و غبار موجود در هوا را را نیز جذب و به سمت پایین هدایت می‌کند. رشد درختان عادی، که بنا به شرایط منطقه، تحت پوشش ریشه و آوند مصنوعی قرار گیرند، ۲/۱ تا ۲ برابر نسبت به درختان شاهد افزایش یافته و در نتیجه سرعت تبدیل اراضی لم‌یزرع خوزستان به جنگل، افزایش می‌یابد.
از آنجا که آب مورد نیاز درخت توسط آوندهای مصنوعی وارد درخت می‌گردد، لذا کلیه آب وارد شده به سیستم آبرسان، در اختیار درخت قرار گرفته و سطح برگ‌ها، به جهت تعریق دائمی، همواره مرطوب است. وجود این پدیده باعث می‌شود تا ذرات معلق در هوا، جذب سطح برگ‌ها شده و محیطی مناسب جهت زیستن را فراهم سازد. پیوستگی کشت درختان بهره‌گرفته از سیستم ابداعی، رطوبت دائمی اطراف منطقه تحت پوشش را فراهم نموده و با توجه به جریان بادهای مناسب در استان، شاهد کاهش چشمگیر درجه حرارت تا پنج درجه سانتیگراد خواهیم بود. حداقل نتیجهء تبدیل شدن تمامی خاک خوزستان به جنگل، گسترش فعالیت‌های صنعتی، گسترش شهرها، ایجاد محیط زیست مناسب و از همه مهمتر حفظ سلامتی مردم خوزستان و ایجاد بازار کاری بزرگ برای تمام ایرانیان را بهمراه دارد. نهایتا استان خوزستان به یک پایلوت بزرگِ کاربردی برای تمامی مناطق لم‌یزرع کشور و سایر کشور‌های جهان تبدیل خواهد شد که این نتیجه می‌تواند صرفهء اقتصادی این پروژه را تضمین نماید.
یکی از مهمترین نتیجه بهره‌گیری از پروژه درختان بدون خاک و ریشه، استفاده مناسب و کاربردی از آب موجود در رودخانه‌ها و همچنین بهره‌برداری علمی و مهندسی از خاک‌های نامتعارف استان است. با مصرف اصولی آب‌های جاری موجود، می‌توان علاوه بر جلوگیری از شور شدن بیشتر خاک استان، مصرف آن را نیز بسوی بهینه شدن تغییر مسیر داده و این امر، گامی بلند جهت اجرایی شدن اصلاح الگوی مصرف در استان خوزستان می‌باشد. از آنجا که وسعت کاربرد این پروژه بسیار گسترده است لذا بهینه سازی مصرف آب موجود، بکارگیری مناسب خاک‌های نامتعارف موجود جهت ایجاد فضای سبز، سرعت بخشی در رشد درخت و درنتیجه تولید چوب بیشتر، اصلاح اصولی مصرف مواد غذایی مورد نیاز درخت و بسیار از موارد دیگر در قالب اصلاح الگوی مصرف قرار خواهند گرفت.
بطور خلاصه می‌توان نتایج حاصل از اجرایی شدن پروژه درختان بدون خاک و ریشه را در صنایع مختلف بصورت زیر بیان نمود:
تاثیر کشت درختان بدون خاک و ریشه بر محیط زیست:
یکی از معضلات موجود استان خوزستان، وجود گردوغبار هدایت شده از سوی کشورهای کویت، عربستان و عراق است. این ذرات معلق تاکنون مشکلات زیست محیطی فراوان برای مردم استان بوجود آورده است. پس از اجرای گسترده پروژه درختان بدون خاک و ریشه، ذرات معلق توسط رطوبت موجود بر سطح برگ‌ها جذب و پس از مرطوب شدن، در اثر نیروی ثقل، به سمت زمین حرکت نموده و جای خود را به ذره معلق بعدی می‌دهد. بدین ترتیب آلودگی بوجود آمده برطرف می‌گردد.
تاثیر کشت درختان بدون خاک و ریشه بر اراضی لم یزرع:
به جهت کشاورزی غیر اصولی، حدود ۸۰ درصد از اراضی استان خوزستان، غیرقابل کشت شده است. پروژه درختان بدون خاک و ریشه این توانایی را دارد که شرایط کشت درخت در خاک‌های نامتعارف موجود استان را فراهم نموده و در مدت زمانی کوتاه، تمامی اراضی استان را به جنگل و فضای سبز قابل زیست تبدیل نماید.
تاثیر کشت درختان بدون خاک و ریشه بر تثبت اراضی:
از مهمترین ویژگی‌های پروژه درختان بدون خاک و ریشه، امکان کشت درخت در اراضی شنی و ماسه‌ای می‌باشد. از آنجا که اینگونه خاک‌ها توانایی نگهداشت‌ آب در خود را ندارند، لذا کشت درخت در شرایط معمولی، در آن غیر ممکن می‌باشد. کشت درختان بدون خاک و ریشه بعلت تامین مواد غذایی خود از سیستم ابداع شده در زمین‌های دارای خاک‌های روان ممکن بوده و رشد ریشه نیز در چنین خا‌ک‌هایی با سرعت انجام می‌شود و درنتیجه عملیات تثبیت خاک‌های روان نیز صورت می‌گیرد.
تاثیر کشت درختان بدون خاک و ریشه بر امنیت روانی جامعه:
نبود فضای سبز مناسب و کافی در استان، وجود گرمای شدید و طولانی و استفاده مکرر از لوازم خنک کننده در استان خوزستان، آسیب‌های روانی سنگینی به مردم منطقه وارد نموده است. شدت و افزایش طول گرما نیز بر روحیه مردم اثرات بسیار مخربی برجا گذاشته است و یقینا شرایط روحی نامتعارفی برای همگان ایجاد می‌نماید. کشت گسترده درختان بدون خاک و ریشه، ضمن ایجاد فضای سبز مناسب، باعث کاهش درجه حرارت منطقه تحت پوشش شده و امنیت روانی را برای مردم بومی منطقه فراهم می‌نماید.
تاثیر کشت درختان بدون خاک و ریشه بر اقتصاد استان:
استان خوزستان دارای بزرگترین منابع آبی کشور است و همچنین صنایع بزرگی همچون نفت، گاز و پتروشیمی در آن متمرکز شده است. این ویژگی‌ها می‌تواند بازار کار بسیار بزرگی برای مردم منطقه فراهم نماید ولی از آنجا که طول گرمای منطقه بسیار طولانی و گاها تا ۹ ماه از سال را در بر می‌گیرد، میل کار برای هر فردی را کاهش داده و خستگی غیرقابل جبرانی را ایجاد می‌نماید. کشت گسترده درختان بدون خاک و ریشه، علاوه بر تعدیل هوای استان، بازار کار مناسب برای همگان و بسیاری از رشته‌های مرتبط بوجود می‌آورد و امکان احداث دهها کارخانه در مناطق مختلف استان را فراهم می‌سازد. مردم منطقه در چنین شرایطی قادرند تا فعالیت شغلی خود را گسترش داده و سرمایه‌گذاران نیز وارد چنین محدوده مناسبی خواهند شد. این روند، بهبود اقتصاد مردم استان را تضمین می‌نماید.
تاثیر کشت درختان بدون خاک و ریشه بر صنعت آب:
آب جاری رودخانه‌های استان، به جهت ورود زه‌آبهای حاصل از عملیات کشاورزی و فاضلاب‌های کارخانه‌جات صنعتی، وضعیت مناسبی نداشته و طبق آمارهای موجود، کیفیت این آبها، همه ساله نامناسب‌تر می‌گردد لذا شرایط بهره برداری از آبهای موجود جهت گسترش فضای سبز دشوار شده است. درختان بدون خاک و ریشه این توانایی را دارند که از آبهای موجود، بدون تصفیه اولیه استفاده نموده و این امر صرفه جویی در مصرف آب را بهمراه خواهد داشت.

جهت بدست آوردن نتایج عملیاتی این پروژه، در تابستان ۱۳۸۸ اقدام به کشت ۴۴۰ اصله درخت در خاک بسیار نامطلوب که حاصل پمپاژ خاک از چاه‌های نفتی مجاور بود نموده و پس از سه ماه نگهداری تخصصی درختان، رشد درختان کشت شده نسبت به درختان شاهد حدود ۱٫۵ برابر افزایش، رشد بوته‌های تثبیت کننده خاک بطور چشمگیری ادامه ، روند اصلاح خاک منطقه با توجه به شرایط بوجود آمده آغاز، فعالیت میکروارگانیسم‌ها در محدوده تحت پوشش شروع، و مصرف آب درختان مستقل شده بطور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافتند. بدین ترتیب یافته های بدست‌ آمده نشان داد که پروژه درختان بدون خاک و ریشه نقش موثری در اصلاح الگوی مصرف دارد.
پیشنهادات وراهکارهای کاربردی تحقیق برای رسانه‌ای استانی:
۱- استان خوزستان به جهت گرمای شدید و طولانی، وجود منابع نفتی و پراکندگی خاک‌های نامتعارف و سدیمی، نیازمند یک ویرایش اصولی در صنعت باغبانی و بیابان‌زدایی است. هرچند که پروژه درختان بدون خاک و ریشه توانسته است تا در اجرای یک پایلوت کاملا موفق، راهکاری مناسب برای این موضوع ارایه نماید؛ ولی عدم اطلاع بسیاری از مسئولان مربوطه و همچنین مردم، از نتایج اثربخش این پروژه، کاربردی شدن گسترده آن را با مشکل مواجه نموده است. رسانه‌ای شدن نتایج کسب شده حاصل از آزمایشات پروژه درختان بدون خاک و ریشه توسط صدا و سیما می‌تواند ضمن آگاه نمودن مخاطبین، زمینه گسترش همکاری مسئولان مربوطه جهت کاربردی نمودن این پروژه را تضمین نماید.
۲- استان خوزستان دارای منابع آبی فراوان است. از آنجا که بسیاری از اراضی این استان غیر قابل کشت می‌باشد لذا بهره‌ براداری مهندسی و اصولی از این آبها صورت نمی‌گیرد و این امر موجب تخریب بیبشتر اراضی این استان شده است. پروژه درختان بدون خاک و ریشه توانسته است تا راهکاری مناسب برای بهره‌گیری مهندسی از آبهای موجود ارایه دهد و در آزمایشات انجام شده، ثابت شده است که ضمن صرفه جویی در مصرف آب، امکان استفاده از آن برای به زیر کشت بردن اراضی لم یزرع وجود دارد. آگاه نمودن کشاوران توسط رسانه‌های تصویری کشور می‌تواند زمینه استفاده همگان را از این پروژه فراهم نماید.
۳- پروژه درختان بدون خاک و ریشه از زوایای مختلف خصوصا علمی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، کشاورزی، زیست محیطی، تولید جنگل، مقابله با آلودگی‌های ناشی از وجود ذرات معلق، بیابان زدایی، بهینه سازی مصرف آب و ایجاد بازار مناسب کار، مورد توجه قرار گرفته است. پیشرفت بخش تولید، نیازمند پیوند آن با مراکز تحقیقاتی است و عدم آگاهی بخش تولید از تحقیقات، اثرات زیان‌باری بر هر دو بخش و نهایتا بر پیشرفت علمی کشور خواهد گذاشت. نتایج مستند کسب شده حاصل از انجام این پژوهش، می‌تواند دست مایه برنامه‌های تولیدی و خبری باشد و کمترین تاثیر آن نیز گسترش روحیه محقق پروری و اعتماد بنفس ملی است.
۴- به جهت وجود فرصت‌های شغلی گسترده، شاهد تنوع آداب‌ها، مراسم‌ها و فعالیت‌های مذهبی در استان خوزستان هستیم. مراسم‌های خاصِ گروه‌های مختلف مردمی، ریشه در فرهنگ آنان داشته و تداوم اینگونه آداب‌های معقول، ضامن بقاء فرهنگ‌ها و گروه‌های متنوع اجتماعی می‌باشد. گاها اینگونه مراسم‌ها به جهت آلودگی‌های ناشی از ذرات معلق در هوا و یا گرمای بسیار زیاد انجام نمی‌گیرد و کمترین آسیبی که از این موضوع متوجه جامعه می‌گردد، کمرنگ شدن روابط بین آحاد مردم است. در صورت آگاهی گروه‌های مختلف مردمی از نتایج این تحقیق، خصوصا نتایجی همچون کاهش درجه حرارت و کاهش ذرات معلق در هوا، یک اعتماد ملی جهت سرعت بخشیدن به عملیات کشت درختان بدون خاک و ریشه بوجود آمده و تداوم مراسم‌های اصیل مذهبی و پیوندهای فرهنگی و اجتماعی تضمین خواهد شد.
۵- هر علم نوین و یا ابداعات محققین که بصورت آزمایشگاهی انجام می‌گیرد، نیازمند سه مرحله جهت موفقیت نهایی است. مرحله اول، مطالعات و ارایه یک نظریه قوی و قابل اثبات. مرحله دوم انجام آزمایشات مستمر و ثبت نتایج کسب شده و در نهایت اجرایی نمودن پژوهش در سطح گسترده. مراحل اول و دوم توسط محقق و یا گروه پژوهشگران انجام می‌پذیرد اما جهت محقق شدن مرحله سوم، شناخت مردم، مسئولین، جامعه علمی و سرمایه‌گذاران مربوطه است. مبتکر پروژه درختان بدون خاک و ریشه توانسته است با کشت ۴۴۰ اصله درخت در خاک‌های آلوده به مواد نفتی و کسب کلیه اهداف اولیه، گام‌های مهم و علمی را بردارد. نیاز است تا زمینه آگاهی همگان از فواید این پژوهش توسط رسانه‌های ملی خصوصا صدا و سیما فراهم گردد.
۶- اصلاح الگوی مصرف در زمینه بهره‌برداری اصولی از آب‌های موجود و همچنین استفاده بهینه از خاک نامتعارف استان، از نتایج این پژوهش بشمار می‌آید و آگاهی مردم جهت چگونگی استفاده کاربردی از آب رودخانه‌ها و همچنین جلوگیری از روند تخریب خاک‌های منطقه را بهمراه خواهد داشت. این امر، آموزش فرهنگ اصلاح الگوی مصرف برای همگان خواهد بود. معرفی علمی و عملی پروژه درختان بدون خاک و ریشه، و اعلام نتایج بدست آمده آن برای تمامی اقشار جامعه، ضمن آشنا نمودن مردم نسبت به این پروژه مفید، مشارکت مخترعین و نوآوران را در امر اصلاح الگوی مصرف نشان می‌دهد.
۷- یکی از نیازهای مبرم جامعه، فرهنگ سازی و آموزش است و رسانه ها در این خصوص نقش بسیار حساس و تعیین کننده ای دارند. یافته های این پژوهش توانسته است تا اعتماد جامعه علمی را جهت کاربردی شدن آن جلب نماید و نیاز است تا آحاد مردم از نتایجی که با اجرایی شدن این تحقیق بدست می آید، آگاه گردند. رسانه ها می توانند با انعکاس اهداف پروژه درختان بدون خاک و ریشه، ضمن آموزش تدریجی مخاطبان، فرهنگ سازی مناسب جهت بهره گیری همگان از این پژوهش را فراهم نمایند.

منابع :
• پایگاه ملی داده‌های علوم زمین کشور
• شفاعی بجستان. م، ۱۳۸۵، “اثرات بکارگیری مهندسین مشاور در بخش بهره برداری و نگهداری شبکه‌های آبیاری و زهکشی استان خوزستان”، اولین همایش ملی مدیرت شبکه‌های آبیاری و زهکشی- دانشگاه شهید چمران، دانشکده مهندسی علوم آب، جلد سوم
• قربانی، -زینلی- برگرفته از نشریه زیتون ۱۴۳ -تشکیل خاک‌های شور و سدیمی و اصلاح آنها – (در این پایان نامه اثرات منفی خاک‌های شور و سدیمی و چگونگی تاثیر آن بر خاک و کشاورزی منطقه بررسی شده است)
• کشکولی. ح، ۱۳۸۵ “بررسی تغییرات سطح ایستابی و شوری خاک…” ،” اولین همایش ملی مدیریت شبکه‌های آبیاری و زهکشی”- دانشکده مهندسی آب دانشگاه شهید چمران – جلد دوم
• موسوی زاده. س م، ۱۳۸۷، (پایان نامه)”بررسی الگوی بارش استان خوزستان”، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات اهواز
• مصدق،ا- میر سنجری – جنگل و مرتع, شماره : ۶۱، زمستان ۸۲، – درخت و درختکاری در فرهنگ ایرانی – (در این مقاله فرهنگ و اثرات مثبت درخت کاری در محیط زیست ایران مورد کنکاش قرار گرفته است)
• نجفی پور. ف، ۱۳۸۷، “معرفی و کاربرد لایه زه‌کش یکطرفه” – مجله علمی مهر آب – شماره ۵۱
• نجفی پور. ف، ۱۳۸۵، ” استفاده از درختان بدون خاک و ریشه جهت تثبیت جداره رودخانه‌ها” – هفتمین سمینار بین المللی مهندسی رودخانه –دانشگاه شهید چمران
• نجفی پور. ف، ۱۳۸۵، ” استفاده از سیستم جدید آبیاری تحت فشار(نآفع) برای شبکه‌های آبیاری در مقایسه با روش آبیاری قطره‌ای” – همایش ملی مدیریت شبکه‌های آبیاری و زهکشی – دانشگاه شهید چمران اهواز- جلد اول
• نجفی پور. ف، ۱۳۸۵، ” کاربردی نمودن سیستم جدید آبیاری تحت فشار (نآفع) در محیط زیست”- سومین همایش ملی بحران‌های زیست محیطی- واحد علوم و تحقیقات اهواز
• نجفی پور. ف، ۱۳۸۴، “کاربرد درختان بدون خاک و ریشه”- واحد پژوهش دانشگاه شهید چمران اهواز
• نجفی پور. ف، ۱۳۸۶، “معرفی و کاربرد پروژه درختان بدون خاک و ریشه”- هفته پژوهش- دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز
• نجفی پور. ف، ۱۳۸۵، “نقش درختان بدون خاک و ریشه در صنعت باغبانی و تثبیت اراضی” هفته پژوهش- دانشگاه شهید چمران اهواز
• نجفی پور. ف،۱۳۸۶، “بررسی اثرات تخلیه غیر اصولی آبهای زیرزمینی، به هنگام ساخت سازه‌های آبی” – دومین کنفرانس ملی تجربه‌های ساخت کانالهای آبیاری- دانشکده مهندسی علوم آب، دانشگاه تهران
• نجفی پور. ف، ۱۳۸۵، ” ضرورت ایجاد زهکش سراسری جنوب کارون جهت حفظ منابع آب” – اولین همایش منابع آب کارون و زاینده رود – دانشگاه شهر کرد
• نشاط. ع، ۱۳۸۵ “محاسبه تبخیر غیرماندگار . . . .از سطح خاک بدون پوشش گیاهی”،” اولین همایش ملی مدیریت شبکه‌های آبیاری و زهکشی”- دانشکده مهندسی آب دانشگاه شهید چمران – جلد دوم
• هنر. ت، ۱۳۸۵، “مدیریت بهینه آب در سطح مزرعه”، اولین همایش ملی مدیریت شبکه‌های آبیاری و زهکشی”- دانشکده مهندسی آب دانشگاه شهید چمران – جلد اول
• هادی زاده. ع، ۱۳۸۵ “ارایه روشی در گزینش سیستم آبیاری مناسب”، “اولین همایش ملی مدیریت شبکه‌های آبیاری و زهکشی”- دانشکده مهندسی آب دانشگاه شهید چمران – جلد اول

 

در ادامه عکس های پروژه ی اجرا شده تقدیم می گردد

فرزین نجفی پور: مخترع درختان بدون خاک و ریشه

درباره ی فرزین نجفی پور

پژوهشگر برتر کشور در چند سال متوالی - مخترع برتر کشور - ثبت 61 اختراع کاربردی در زمینه های کشاورزی، آبیاری، الکترونیک، رباتیک و هوا فضا - دارای مدرک کارشناسی ارشد - ارایه بیش از 100 مقاله علمی - دریافت دهها تندیس ویژه علمی - دریافت بیش از 150 تقدیر نامه از وزارت خانه ها و مراکز علمی و پژوهشی - برپایی بیش از 150 نمایشگاه تخصصی اختراعات - پیشگام در دفاع سایبری عملی از حریم جمهوری اسلامی ایران

همچنین ببینید

نگاهی علمی تخصصی به اختراع درختان بدون خاک و ریشه (قسمت پنجم)

در ذیل برخی از مراحل آزمایشی و اثبات عملکرد پروژه درختان بدون خاک و ریشه ...