خانه / اختراعات و افتخارات / اختراعات ما / نگاهی علمی تخصصی به اختراع درختان بدون خاک و ریشه (قسمت اول)

نگاهی علمی تخصصی به اختراع درختان بدون خاک و ریشه (قسمت اول)

%d8%b41

پروژه درختان بدون خاک و ریشه با هدف اصلاح الگوی مصرف آب و بهره‌گیری از خاک‌‌های نامتعارف منطقه، بهره‌برداری از آب نامتعارف موجود جهت گسترش فضای سبز، تولید جنگل، حفظ محیط زیست، ایجاد زیست‌گاه مناسب برای مردم منطقه، مقابله با پدیده آلودگی ناشی از گردوغبار، تعدیل هوای منطقه، ایجاد بازار کار مناسب و پایدار، و بسیاری از اهداف فرعی دیگر طراحی، آزمایش و کاربردی گردید.

EK1
این پژوهش با روش آزمایشگاهی انجام شد و جامعه آماری آن درختان کشت شده در خاک‌های نامتعارف و اراضی لم یزرع شمال شهرستان اهواز بوده است. حجم نمونه مورد بررسی ۴۴۰ اصله درخت اوکالیپتوس، از جامعه آماری یاد شده می‌باشد. روش تحقیق بکارگرفته شده با بررسی ارتباط بین ریشه و تنه درخت آغاز و تمامی متغیرهای مربوط به خاک و آب که تاثیر مستقیم بر رفتار درخت دارند، مورد کنکاش قرار گرفت و نهایتا ریشه و آوند مصنوعی ابداع، و پس از انجام دهها آزمایش پیچیده و ارایه دهها سمینار و کنفرانس در مراکز معتبر علمی، در اداره ثبت مالکیت‌های صنعتی ثبت اختراع گردید.
برخی از یافته های این تحقیق عبارتند از ایجاد زمینه کشت درخت در خاک‌های لم یزرع، تثبیت اراضی شنی و ماسه‌ای بدون استفاده از آلاینده‌های شیمیایی، استفاده از آب نامناسب موجود در منطقه، امکان جذب مواد معلق در هوا، مرطوب شدن هوای منطقه تحت پوشش، ایجاد جنگل و فضای سبز مناسب، ایجاد بازار کار مناسب و پایدار، ایجاد زمینه روند اصلاح خاک منطقه تحت پوشش، کاهش دمای منطقه تحت پوشش از ۲ تا ۵ درجه سانتیگراد، ایجاد زیست‌گاه مناسب برای انسان و سایر موجودات، افزایش رشد درختان ، امکان کشت درخت در دیواره‌های ناپایدار رودخانه‌ها و امکان گسترش شهرها به جهت افزایش مناسب فضای سبز.
جهت کنترل و کسب نتایج، حجم نمونه مورد بررسی، در منطقه شمال اهواز، در خاک آلوده به مواد نفتی و املاح فراوان، در خردادماه ۱۳۸۸ و گرمای بیش از ۴۵درجه سانتیگراد کشت گردید و پس از طی نمودن یک دوره سه‌ماهه، خاک منطقه روند اصلاح را طی نمود، رشد درختان نسبت به درختان شاهد ۱٫۵ برابر افزایش داشت و اکثر سطح خاک منطقه به فضای یکپارچه سبز تبدیل شد. آب درختان تحت پوشش بطور مستقیم از رودخانه کارون که دارای املاح فراوان بود تامین و هیچگونه مشکلی در روند رشد درختان و اصلاح خاک منطقه بوجود نیاورد. امکان کشت درخت در خاک‌های نامتعارف، تثبیت اراضی شنی، اصلاح تدریجی خاک‌های نامتعارف، استفاده بهینه در مصرف آب، امکان کشت درخت در اراضی لم یزرع، کاهش درجه حرارت، حفظ محیط زیست و اصلاح الگوی مصرف آب از نتایج بدست آمده از این پژوهش می‌باشد.

مقدمه:
کشورهای جهان با بهره‌گیری سریع از علوم جدید، پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای را کسب نموده و سرعت این تحولات بگونه‌ای است که اگر هر کشور، در جهت بکارگیری علم نوین اقدامی نکند، می‌توان گفت که به ازای هر روز توقف، یک سال از پیشرفت صنعتی عقب خواهد ماند. یکی از آفت‌های مهم موجود در کشور‌های جهان سوم، تاکید بر علوم گذشته و بی اعتمادی و مقابله با علوم نوین است. گاه این مقابله و بدبینی به علم جدید، به درجات بالای علمی یک کشور نفوذ کرده و از آنجا که جامعه علمی، به این قشر دانشگاهی اعتماد دارند، امکان کاربردی شدن علوم جدید تا چندین سال غیرممکن گشته و نگاه دیگران به مبتکران و مخترعین، بدبینانه خواهد شد. کشور ایران سرچشمه بسیاری از علوم اولیه از جمله ریاضی، تجربی، شیمی و فلسفه بوده و اکثریت کشورهای جهان، پیشرفت خود را مدیون علوم تولید شده توسط ایرانیان قدیم هستند. در سالهای اخیر روند تولید علم در ایران افزایش یافته و تقریبا هر روز شاهد یک ابتکار، پدیده و یا اختراع مهم در عرصه‌های مختلف علمی هستیم. در صورتی که یک مرجع قوی و جهانی همانند صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، نسبت به انعکاس کارشناسانه این فعالیت‌های علمی اقدام نکند، این نوآوری‌های روزانه، مسکوت مانده و چه بسا از طریقی دیگر توسط کشورهای بیگانه سرقت شود و به نام آنان ثبت و اعلام جهانی گردد. این مطلب، یک هشدار عادی نیست بلکه یک خطر جدی می‌باشد زیرا اخیرا شاهد سرقت اطلاعات علمی از کشور ایران توسط دیگر کشورهای جهان بوده‌ایم!
کشور ایران جهت دستیابی به خودکفایی تضمینی و پیوسته، نیازمند برنامه‌ریزی مناسب و بلند مدت در زمینه‌های مختلف، خصوصا کشاورزی است. لازمه تداوم کشاورزی دقیق و پیوسته نیز، گسترش عرصه‌های کشاورزی می‌باشد و این هدف والا دست‌یافتنی نیست مگر آنکه با تدابیر نوین و توجه به اصول مهندسی، زمین‌های دارای خاک‌های نامتعارف و لم‌یزرع به زیر کشت روند (هنر،۸۵،ص۱۱۵-۱۱۹). سرزمین خوزستان در سالهایی نه چندان دور، سرزمینی سرسبز و دارای درختانی بسیار بود به گونه‌ای که مورخان اذعان نموده‌اند که در گذشته، برای عبور از بخشی از خاک خوزستان، چندین روز را از مسیر جنگل می‌گذشتند. با افزایش جمعیت، فعالیت‌های کشاورزی و صنعتی افزایش یافت و از آنجا که این توسعه، بدون توجه به شرایط زیست ‌محیطی صورت می‌گرفت، روند تدریجی تخریب آب و خاک منطقه را فراهم ساخت. این نابسامانی ادامه یافت به گونه‌ای که فضای سبز استان را تحت تاثیر قرار داد و با نابودی جنگل‌های موجود، منابع طبیعی استان به مخاطره افتاد. با گسترش کشاورزی غیراصولی، آب زیرزمینی استان، شورتر شد و ثمره آن نیز، هجوم سدیم و تثبیت آن در لایه‌های فوقانی خاک استان خوزستان بود. کمترین صدمات ناشی از تخریب خاک و آب زیرزمینی استان، افزایش درجه حرارت، غیرقابل کشت شدن بیش از ۷۵% اراضی استان، آلودگی‌های طولانی ناشی از گرد و غبار، تهدید محیط زیست، تاثیر منفی روحی و روانی بر ساکنین و کاهش درآمد مردم استان خوزستان است. درصورتی که این روند ادامه یابد، یقینا تا ۵۰ سال آینده، خاک خوزستان به دومین کویر بزرگ ایران تبدیل خواهد شد. نگارنده با تحقیق اصولی بر تمام این وقایع، تلاش نمود تا مناسب‌ترین راه ممکن جهت مقابله با این معضل را بیابد و بهترین راه بازیافت خاک خوزستان، تبدیل تدریجی زمین‌های استان به جنگل، تعیین گردید.
جلگه خوزستان، از آنجا که بنا به شرایط خاص توپوگرافی، پذیرای آب استانهای اطراف خود می‌باشد، قابلیت‌های بسیار گسترده‌ای دارد (موسوی زاده،۸۷، پایان نامه). وجود پتانسیل‌هایی همچون شرایط آب و هوایی خاص، آب فراوان، نفت و همجواری با خلیج فارس، توانسته است این استان را در جایگاه ویژه‌ای قرار دهد. همچنین به جهت وجود منابع نفت و گاز در این استان، فعالیت‌های صنعتی بسیار بزرگی در آن صورت گرفته است. این ویژگی‌های خاص استان باعث شده است تا زمینه کار و زندگی برای مردم بوجود آید. استان خوزستان، دارنده یکی از غنی‌ترین انواع خاک‌ ایران است و همواره مورد توجه جامعه علمی کشور، خصوصا بخش علوم آب و کشاورزی قرار گرفته است. عوامل بسیاری از جمله کشاورزی غیراصولی، آبیاری نامناسب، بالا بودن سطح آب زیرزمینی، طولانی بودن زمان گرما، وجود منابع نفت و گاز و به تبعیت از آن تأسیس مراکز صنعتی مربوطه، بالا بودن شدت تبخیر (نشاط،۸۵، ص ۱۲۲۳-۱۲۳۰)، شیب ناچیز عمومی زمین، نبود سامانه زهکشی اصولی، وجود هزاران کیلومتر لوله‌های انتقال سوخت و چندین عامل مهم دیگر باعث شده است که اکثر خاک حاصل‌خیز استان، به خاک نامتعارف و غیرقابل کشت تبدیل گردد. بعد از پایان جنگ تحمیلی، تلاش‌های فراوانی جهت انتقال آب، افزایش سطح زیر کشت و شیوه‌های مناسب آبیاری (هادی‌زاده،۸۵،ص۲۹۷-۳۰۶) توسط سازمانهای ذی‌ربط صورت گرفته است و این تلاش‌ها با ساخت چندین سد، کانال‌های انتقال آب، احداث زهکشی‌های اصولی و غیره ادامه دارد؛ ولی همچنان شاهد پیشرفت خاک‌های نامتعارف، به سمت اراضی کشاورزی و کاهش سطح زیر کشت هستیم. نیاز است تا ابتکارات و طرح‌های نوین موجود مورد توجه قرار گیرند و نسبت به کاربردی نمودن آن، اقدامات علمی، اساسی و شجاعانه صورت گیرد.
در ابتدای تحقیقات، میزان وابستگی درخت به ریشه، مورد مطالعه و در این راستا، تارهای کشنده ریشه تدریجاً قطع و عکسل العمل درخت مورد بررسی قرار گرفت. (درختان آزمایشی مرحله اول، اوکالیپتوس، برهان و کهور بوده است) روند تحقیقات نشان داد که با قطع تارهای کشنده که وظیفه اصلی‌شان جذب آب و مواد غذایی می‌باشد، تنش شدید به درخت وارد و درصورتیکه تمامی تارهای کشنده قطع گردد، این عمل قطع ریشه محسوب شده و درخت از بین خواهد رفت. تلاش شد تا کلیه آزمایشات در شرایط طبیعی و با خاک‌های معمولی و فضای آزاد انجام شود تا بتوان نتایج نهایی را به وضعیت طبیعی خاک استان تعمیم داد. از مدت ها پیش، اولین گام‌های ساخت ریشه مصنوعی برداشته شد و طی دو سال آزمایش مستمر، ریشه مصنوعی توانست جایگزین تقریبی ریشه درخت شده و درختان قطع ریشه شده را نگهداری نماید. این عمل اثبات یک علم جدید بود و توانمندی‌های ریشه مصنوعی را ثابت کرد. جهت تکمیل این اختراع، آوند مصنوعی طراحی گردید، با این هدف که بتواند درخت قطع ریشه شده و نگهداری شده توسط ریشه مصنوعی را ریشه‌دار نماید. آزمایش‌های مستمر انجام شد و در اوسط سال ۱۳۸۸، کلیه اهداف مدنظر مخترع، بدست آمد. آوند مصنوعی به کمک ریشه مصنوعی ابداع شده می‌تواند مریستم‌های ریشه‌زای غیرفعال موجود در درخت را فعال نموده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن، درخت را مجبور به ریشه‌زنی نماید. تکامل مراحل ساخت ریشه و آوند مصنوعی بسیار طولانی بوده و در حال حاضر برای درختان متفاوت، ریشه مصنوعی متناسب و برای تنوع خاک‌های منطقه نیز، آوندهای مصنوعی متفاوت ساخته شده است. روند تکمیل ساخت ریشه‌ و آوند مصنوعی بسیار پیچیده و دشوار بود به گونه‌ای که در ابتدا، اندازه ریشه مصنوعی حدود ۷۰ سانتیمتر بوده و نیاز بود تا حداقل به مدت بیست روز، ریشه و آوند مصنوعی به درخت متصل باشند. با انجام آزمایشات مکرر و تغییر در مکانیسم ریشه و آوند مصنوعی، ریشه و آوند مصنوعی به مایع تبدیل شده و در حداکثر ۴۸ ساعت جذب کامل درخت گشته و پس از تزریق آن به درخت، هیچگونه آثاری از آن باقی نخواهد ماند.
پروژه درختان بدون خاک و ریشه، دارای یک پیشینه تحقیقاتی و پژوهشی بسیار گسترده و فشرده بوده و در قالب آزمایش‌های مستمر خود، به نتایجی قابل توجه دست یافته است. این پروژه با گذر از دهها مانع علمی و غیرعلمی، بعنوان یک طرح کاربردی و کارشناسانه، ثبت اختراع گردید و ادامه تحقیقات تا سال ۱۳۸۸، منجر به ثبت چندین اختراع دیگر در زمینه‌های آبیاری، زهکشی، کشاورزی و باغبانی شد. نگارنده با ارایه این طرح پژوهشی و اعلام برخی از فواید و دستاوردهای حاصل از کاربرد پروژه درختان بدون خاک و ریشه، زمینه اجرای آن در استان خوزستان را فراهم ساخته و خاک‌های نامتعارف استان را در روند اصلاح تدریجی قرار داده و عرصه تحت پوشش را به جنگلی سرسبز تبدیل نماید.
کشت درختان بدون خاک و ریشه در زمینی به وسعت یک هکتار در شمال اهواز و به تعداد ۴۴۰ اصله درخت در تابستان ۱۳۸۸ در خاک کاملا نامتعارف و آلوده به مواد نفتی، سندی بسیار محکم در خصوص اجرایی و کاربردی بودن این پروژه بوده و رشد بیشتر این درختان، از موفقیت ریشه و آوند مصنوعی جهت دستیابی به اهداف اولیه حکایت دارد. با بهره‌گیری از سیستم مهندسی پروژه درختان بدون خاک و ریشه، می‌توان طی یک دوره حداکثر بیست ساله، روند تخریب ۵۰۰ ساله خاک استان را متوقف و زمینه ایجاد جنگل را فراهم نمود. با بکارگیری تمامی فنون و ابداعات مرتبط با این پروژه، خاک استان خوزستان اصلاح می‌گردد، هوای استان تعدیل می‌یابد، امکان کشت درخت در تمام نقاط استان بوجود می‌آید، آلودگی‌های ناشی از وجود گردوغبار کاهش می‌یابد، بازار کار برای تمامی مردم استان ایجاد می‌شود و چندین نتیجهء موثر و قابل توجه دیگر را به ارمغان خواهد آورد. بیشتر خاک استان خوزستان، خاکی نامتعارف و غیرقابل کشت است و آب‌های جاری موجود نیز قادر به اصلاح و آبشویی اینگونه خاک‌ها نیستند. از آنجا که لازمه ایجاد یک محیط زیست مناسب، وجود فضای سبز گسترده می‌باشد، کاربردی نمودن پروژه درختان بدون خاک و ریشه، ضمن ارایه راهکار جهت چگونگی مصرف آب‌های موجود استان، امکان استفاده بهینه از خاک‌های نامتعارف را نیز فراهم می‌نماید. در اصل، راه صحیح مصرف آب و چگونه استفاده نمودن از خاک‌های لم‌یزرع استان خوزستان، با اجرای پروژه درختان بدون خاک و ریشه، ممکن گشته و این روند، حرکتی محکم و عملی به جهت اجرایی شدن اصلاح الگوی مصرف خواهد بود.
پروژه درختان بدون خاک و ریشه توانست بر صنایعی همچون آبیاری، باغبانی، زهکشی، کشاورزی و همچنین اصلاح و تثبیت خاک اثر مثبت بگذارد و در صورتیکه مشکلات زیست محیطی استان خوزستان که ناشی از عدم وجود فضای سبز می‌باشد، با بهره‌گیری از این پروژه مرتفع گردد، آثار بسیار مثبت اجتماعی و اقتصادی را به همراه خواهد داشت. کاربردی شدن پروژه درختان بدون خاک و ریشه در استان خوزستان می‌تواند نتیجه سرسبزی دایم استان را بهمراه داشته باشد و یقینا این استان، الگوی بارزی برای تمامی نقاط خشک و نیمه خشک دنیا خواهد گشت. از آنجا که اهداف ساخت ریشه و آوند مصنوعی و کشت درخت در خاک‌های لم یزرع، استفاده بهینه از خاک‌های نامتعارف و بهره‌گیری از آب‌های موجود در استان خوزستان می‌باشد، لذا با اجرایی شدن این پروژه، گامی عملی و علمی در راستای اصلاح الگوی مصرف برداشته خواهد شد.

بیان مسئله:
استان خوزستان در چند صد سال پیش، یکی از مناطق پر درخت جنوبی ایران بوده و فضای سبز آن توسط بسیاری از جهانگردان دوران گذشته، به نگارش درآمده است. بازرگانان برای عبور از استان خوزستان و خارج شدن از آن، چندین روز می‌بایست مسیر جنگلی استان را می‌پیمودند. این سرسبزی و کشت انبوه، با پیشرفت صنعت و گسترش شهرها و عملکرد نادرست کشاورزان جهت آبرسانی و آبیاری اراضی، به تدریج به تخریب کشیده شد بگونه‌ای که بیشترین خاک استان خوزستان در حال حاضر غیرقابل کشت گردید. از عواقب آبرسانی و آبیاری غیر اصولی کشاوران، شستشوی بی‌رویه خاک منطقه و درنتیجه بالا آمدن سطح آب زیرزمینی بوده و از آنجا که زه‌آبهای تولید شده دارای کیفیت بسیار نامطلوب بوده‌است لذا امکان کشت گیاهانی که نیاز به لایه خاک عمیق مناسب دارند، غیر ممکن گردید. کاهش پوشش سبز باعث تبخیر آب سطحی و افزایش املاح در سطح خاک گردید و با هر آبیاری غیراصولی، نمک‌ها به سمت لایه‌های پایین‌تر خاک نفوذ نموده و سدیم، که عامل اصلی تخریب خاک در استان خوزستان است را در سطح خاک و لایه‌های بالایی افزایش داده به گونه‌ای که بیشترین سطح خاک جنوبی استان، بصورت قهوه‌ای تیره دیده می‌شود و تصور همگان برآن است که سطح زمین آغشته به مواد نفتی است. تخریب خاک منطقه، باعث عریان شدن سطح زمین از پوشش گیاهان سبز شده که حداقل نتیجه‌ آن تاکنون گسترش خاک‌های روان و تثبیت نشده به میزان ۲۸۰۰۰۰ هکتار، غیرقابل کشت شدن اکثر خاک استان (طبق آمارهای متفاوت بین ۷۰ تا ۸۰ درصد)، افزایش شدید درجه حرارت (حدود ۲ درجه سانتیگراد در طی ۴۰ سال گذشته)، افزایش فعالیت میکروب‌های گرما زیست، وجود ذرات معلق در هوا در اکثر ماه‌های سال به میزان ۲۰ برابر نسبت به ده سال گذشته، فشار روحی و روانی به مردم منطقه و کاهش بازار کار مناسب برای بومیان استان خوزستان گردیده است.
علیرغم هزاران هکتار زمین مناسب در استان، به جهت مشکلاتی متعدد از جمله بالا بودن سطح آب نامرغوب زیرزمینی، وجود خاک‌های نامتعارف، داشتن طول گرمای بیشتر در سال، عدم وجود هدایت‌گر زه‌آبها به منطقه غیرقابل بازگشت (نجفی پور،۸۵، ص۲۳)، نبود سیستم آبرسان فراگیر و بهره‌گیری از کشت سنتی، امکان کشت درخت و ایجاد فضای سبز بطور گسترده در خاک استان وجود ندارد. تداوم گرمای شدید و در نتیجه تبخیر آب از سطح خاک باعث شده است تا کیفیت اکثر خاک استان نامطلوب و از نظر کشاورزی غیرقابل کشت گردد (نشاط،۸۵، ص ۱۲۲۳-۱۲۳۰). این معضل، با پیشروی املاح خاک‌های نامتعارف به سوی خاک‌های مناسب کشاورزی همراه است و طولی نخواهد کشید که یافتن یک هکتار زمین در استان جهت ایجاد جنگل، غیرممکن گردد. معضل عدم وجود فضای سبز، به هنگام هجوم ذرات معلق به سمت استان مشهودتر بوده و کمترین آثار این پدیده شوم، ایجاد اختلال در روند فعالیت‌های اجتماعی و صنعتی، به مخاطره افتادن سلامتی مردم و ایجاد تنش روحی و روانی در مردم استان خوزستان است. وجود سدیم فراوان در اکثر خاک‌های استان باعث شده است تا امکان تعویض خاک نیز میسر نشود و طول عمر درختان کشت شده در خاک‌های تعویض شده نیز بسیار کوتاه گشته و رشد ناچیزی داشته باشند (نجفی پور،۸۴، همایش‌اهواز). همچنین جهت ایجاد شرایط کشت درخت در خاک‌های نامتعارف، عمل مداوم زهکشی صورت گرفته و زه‌آبهای خارج شده در نقطه‌ای دیگر اقدام به تخریب بیشتر خاک خواهد نمود (نجفی پور،۸۶،ص۵۹۱-۵۹۸). معضلات یاد شده که قسمت کوچکی از مشکلات حاصل از عدم وجود فضای سبز در استان خوزستان می‌باشد، نگارنده را برآن داشت تا چاره‌ای اندیشیده و یک راهکار عملی و کاربردی در این خصوص ارایه دهد. بدین‌ منظور مطالعاتی وسیع در خصوص شناخت خاک، ریشه، تبخیر و تعرق، زه‌آب و سیستم‌های آبرسانی و همچنین چگونگی تاثیر این پارامترها بر یکدیگر صورت گرفت و نهایتا پس از چندین سال تلاش شبانه روزی و انجام دهها آزمایش عملی، در اواسط سال ۱۳۸۸ شرایط کشت درخت با بهره‌گیری از ریشه و آوند مصنوعی ساخته شده و همچنین شیوه‌های ابداعی کشت، در استان خوزستان فراهم گردید. توانایی سیستم ابداع شده بگونه‌ای است که می‌تواند رشد ریشه را در خاک‌های نامتعارف تضمین کند بدون آنکه ریشه درخت اقدام به جذب املاح نماید. این پدیده باعث رشد طبیعی درخت گشته و زمینه فعالیت مناسب میکروارگانیسم‌ها در خاک اطراف ریشه به جهت بازگشت شیره پرورده به سمت خاک را مهیا می‌نماید. درختان رشد نموده، سایه اندازی کرده و شرایط زندگی حیوانات مفید زیرزمینی را فراهم می‌کند. این پیوستگی رشد درخت و فعالیت میکرو ارگانسیم‌ها، زمینه تدریجی اصلاح خاک را فراهم ساخته و یک محیط مناسب جهت زیست، ایجاد می‌نماید. پیوستگی کشت درخت با این سیستم ابداعی، رشد ریشه را، با شرایط فیزیکی خاک اطراف ریشه متناسب نموده بگونه‌ای که پس از یک زمان قابل محاسبه، شرایط جذب آب زیرزمینی توسط ریشه فراهم می‌گردد و نتیجه این فعالیت، پایین رفتن سطح آب زیرزمینی خواهد بود. با پایین رفتن سطح آب زیرزمینی، رشد مناسب عرضی و عمقی ریشه درخت افزایش یافته و در صورتی که کشت درختان تحت پوشش، با فواصل مهندسی صورت گرفته باشد، ریشه‌های درختان، به‌یکدیگر برخورد کرده و این امر باعث گره خوردن خاک منطقه و نهایتا منجر به پدیده تثبیت می‌گردد. این پیوستگی ریشه‌ها به یکدیگر، تثبیت خاک‌های شنی و روانِ سطحی را بهمراه داشته و حرکت شیره پرورده به سمت ریشه‌ها، شرایط چسبناک شدن خاک اطراف ریشه و همچنین تثبیت بیشتر خاک منطقه را بدنبال دارد.
این تحقیق به دنبال پاسخ به این سوال است که آیا با اعمال اصلاح الگوی مصرف در خصوص چگونگی مصرف آب و خاک موجود استان و کاربردی نمودن پروژه درختان بدون خاک و ریشه، امکان تبدیل خاک‌های نامتعارف استان خوزستان به جنگل وجود دارد و آیا نتایج بدست‌ آمده در این تحقیق می‌تواند پاسخگوی مشکلات مطرح شده در این خصوص باشد؟

اهمیت و ضرورت تحقیق برای صدا و سیما
تثبیت اراضی شنی و گسترش فضای سبز، از برنامه‌های ویژه جهانی در قرن ۲۱ اعلام شده است. این بدان معناست که خطر خشکسالی؛ سلامت و زندگی مردم جهان را تهدید می‌کند. کاشت درختان بدون خاک و ریشه در خاک آلوده به مواد نفتی و ایجاد زمینه اصلاح تدریجی خاک، توانسته است توجه جامعه علمی، خصوصا بخش علوم آب، کشاورزی و محیط زیست را به خود جلب نماید. بدست آمدن نتایجی همچون به زیر کشت بردن اراضی لم یزرع، کاهش درجه حرارت منطقه تحت پوشش، جذب گردوغبار معلق توسط درختان کشت شده، ایجاد بازار کار برای بومیان منطقه خصوصا کارشناسان علوم آبیاری و کشاورزی، اصلاح الگوی مصرف آب و حفظ محیط زیست، باعث شده است تا این پژوهش از اهمیت ویژه‌ای برخوردار گردد.
پیشرفت بخش صنعت، نیازمند پیوند آن با مراکز تحقیقاتی است و عدم آگاهی بخش تولید از تحقیقات، اثرات زیان‌باری بر هر دو بخش و نهایتا بر پیشرفت علمی کشور خواهد گذاشت. نتایج مستند کسب شده حاصل از انجام این پژوهش، می‌تواند دست مایه برنامه‌های تولیدی و خبری باشد و کمترین تاثیر آن نیز گسترش روحیه محقق پروری و اعتماد بنفس ملی است.
اهمیت این پژوهش در بخش‌های مختلف، تاثیرگذار خواهد بود که در ذیل به برخی از آن اشاره شده است.
۱- جوامع علمی کشور خصوصا دانشگاه‌ها، پذیرای تحقیقات مستند و معتبر می‌باشند. به تصویر کشیدن عملیات کشت درخت در خاک‌های آلوده به مواد نفتی، اعتماد جوامع علمی کشور جلب نموده و به آمارهای استخراج شده از عملیات اجرایی، توجه خواهند نمود.
۲- کشاورزی، یکی از نیازهای مبرم هر جامعه می‌باشد لذا می‌بایست زمینه پیوند بین پژوهش و نیاز جامعه ایجاد گردد و این مهم نیازمند اطلاع رسانی دقیق است.
۳- آگاهی همگان از چشم‌انداز یافته‌های حاصل از انجام پژوهش، مشارکت عمومی را فراهم خواهد نمود و همگام شدن مردم، جهت تسریع در امر اجرایی شدن این پژوهش، فرهنگِ پیوند بین علم و جامعه را تحکیم خواهد نمود.
۴- گسترش نوآوری و ابداع در تحقیقات، جهت پیشرفت علمی هر جامعه ضروری می‌باشد و آگاهی مردم از این پیشرفت‌ها، افزایش غرور ملی را بهمراه دارد.
۵- آگاهی از نتایج بدست آمده این تحقیق، خصوصا کاهش درجه حرارت و گسترش فضای سبز، اطمینان همگان برای سرمایه گذاری در تمامی نقاط استان را بوجود خواهد آورد.
۶- نتایج این تحقیق می‌تواند از طریق برنامه سازی و خبر رسانی مستمر، نقش موثری در آموزش و فرهنگ سازی داشته باشد. آحاد مردم، به خبرها و گزارشات پخش شده از صدا و سیما اعتماد داشته و مستندات علمی و پژوهشی مطرح شده توسط رسانه تصویری را پیگیری می‌نمایند. در این راستا، استفاده بهینه از آب موجود و همچنین چگونگی استفاده از خاک های نامتعارف و تبدیل آن به فضای سبز مناسب، مورد آموزش همگان قرار گرفته و نتیجه آن نیز مشارکت مردم در روند اصلاح الگوی مصرف خواهد بود.

اهداف تحقیق:
هدف اصلی :
بررسی ویژگی‌های پروژه درختان بدون خاک و ریشه و نقش آن در اصلاح الگوی مصرف آب و بهینه سازی خاک موجود استان خوزستان از اهداف اصلی این تحقیق بوده است.

اهداف فرعی:
اهداف فرعی ذکر شده در ذیل بیانگر ویژگی‌های بارز این پروژه می‌باشد:
۱٫ ایجاد شرایط کشت درخت در استان خوزستان، به واسطه توانایی‌های ریشه و آوند مصنوعی ساخته شده
۲٫ فراهم نمودن زمینه رشد ریشه در خاک‌های نامتعارف استان خوزستان
۳٫ بهره‌گیری از آوند مصنوعی، جهت قطع وابستگی درخت به ریشه
۴٫ ایجاد زمینه اصلاح خاک‌های نامتعارف استان خوزستان به واسطه کشت درختان بدون خاک و ریشه
۵٫ بدست آوردن یک مدل کاملا علمی جهت محاسبه میزان تعدیل دمای هوای استان خوزستان، پس از اجرای پروژه
۶٫ مرطوب نگاه داشتن دائمی سطح برگ درخت و درنتیجه جذب ذرات معلق در هوا
۷٫ تبدیل زمین‌هایی که توانایی نگهداشت آب را ندارند، به جنگل
۸٫ دستیابی به یک روش آبرسانی موثر و کاربردی به درختانی که در خاک‌های سست و نامتعارف کشت می‌شوند
۹٫ بررسی تاثیر ایجاد جنگل در استان خوزستان بر روحیه و سلامتی مردم استان
۱۰٫ ارایه راهکاری مناسب جهت کاهش صدمات وارده به ریشه درخت، ناشی از اثرات منفی آب زیرزمینی
۱۱٫ استفاده بهینه از آب‌های موجود رودخانه‌ها جهت گسترش فضای سبز و بررسی تاثیر اصلاح الگوی مصرف بر ساماندهی مصرف آب
۱۲٫ اصلاح خاک‌های آلوده به مواد نفتی و سدیم، در یک بازه قابل محاسبه
سوالات تحقیق :
سوال اصلی :
آیا ویژگی‌ها و نتایج حاصل از کشت درختان بدون خاک و ریشه در خاک‌های نامتعارف، زمینه اصلاح الگوی مصرف آب و بهینه سازی خاک موجود استان خوزستان را ایجاد خواهد نمود؟

سوالات فرعی :
۱٫ آیا با توجه به مشکلات موجود خاک و نامناسب بودن آب در دسترس، امکان کشت درخت در استان خوزستان، بدون استفاده از ریشه اصلی آن وجود دارد؟
۲٫ آیا با توجه به وجود سدیم و املاح فراوان در خاک و همچنین آب آبیاری، امکان رشد ریشه در خاک‌های نامتعارف استان وجود دارد؟
۳٫ با توجه به اثبات وابستگی درخت به ریشه، آیا ممکن است وسیله‌ای ساخته شود تا این وابستگی را حذف و رشد درخت را تضمین نماید ؟
۴٫ عمق خاک‌های نامتعارف و آلوده به املاح در استان خوزستان بسیار زیاد و تعویض خاک جهت ایجاد فضای سبز غیر ممکن می‌باشد. چگونه می‌توان با ایجاد کمترین تغییر در خاک استان خوزستان، نسبت به اصلاح آن اقدام کرد؟
۵٫ طولانی شدن دوره گرمای شدید در استان، کمک بیشتری به خشک‌تر شدن خاک منطقه و نابودی باقیمانده فضای سبز موجود خواهد نمود. تعدیل (دمای) هوای استان خوزستان که تبدیل به جنگل شده باشد، تا چه میزان است؟
۶٫ یکی از معضلات اخیر کشور خصوصا استان خوزستان، وجود طولانی ذرات معلق در هواست. آیا امکان جذب این مواد معلق توسط درختان تحت پوشش وجود دارد؟
۷٫ آیا امکان کشت درخت در خاک‌های شنی و ماسه‌ای استان خوزستان که قدرت نگهداشت آب را نداشته و با بادهای موسمی دائما درحال جابجایی می‌باشند، وجود دارد؟
۸٫ در خاک‌های سست و نامتعارف استان خوزستان، روش‌های موجود آبیاری‌ پاسخ نداده و قادر به مقابله با املاح موجود خاک نیست. به‌منظور مقابله با این معضل، بهترین روش آبرسانی چیست؟
۹٫ آیا درصورتی که شرایط تبدیل بیابان به جنگل مهیا گردد، تغییری در روحیه و سلامتی مردم استان ایجاد می‌کند؟
۱۰٫ چگونه می‌توان خسارات وارده به فضای سبز، حاصل از آب‌های زیرزمینی و دیگر عوامل ناشی از آبرسانی و آبیاری نامناسب اراضی کشاورزی را به حداقل رساند؟
۱۱٫ با توجه به ورود زه‌آبهای منطقه به رودخانه‌های جاری استان که باعث آلوده شدن تدریجی آن گردیده است، آیا زمینه استفاده بهینه از این آبها وجود دارد؟
۱۲٫ آیا با ارایه راهکار عملی جهت اصلاح تدریجی خاک‌های نامتعارف استان و همچنین استفاده بهینه از آب‌‌های موجود، زمینه اصلاح الگوی مصرف فراهم خواهد شد؟
۱۳٫ نقش این پژوهش در بیابان زدایی چیست و آیا ارتباطی بین جلوگیری از بیابان‌زایی و توسعه مناسب شهرها وجود دارد؟
۱۴٫ درصورت کاربردی شدن این پژوهش، تا چه عمقی از خاک‌های روان تثبیت خواهد شد؟
۱۵٫ آیا درختان تحت پوشش این پژوهش، از رشد مناسبی برخوردار خواهند بود؟
۱۶٫ چه درختانی را می‌توان در این پژوهش بکار گرفت؟
۱۷٫ آیا ایجاد زمینه کشت در خاک های نامتعاف، اصلاح الگوی مصرف محسوب می شود؟
روش تحقیق:
این پژوهش با روش آزمایشگاهی انجام شد و جامعه آماری آن درختان کشت شده در خاک‌های نامتعارف و اراضی لم یزرع شمال شهرستان اهواز بوده است. حجم نمونه مورد بررسی ۴۴۰ اصله درخت اوکالیپتوس، از جامعه آماری یاد شده می‌باشد.
روش گردآوری اطلاعات، براساس روند رشد درختان کشت شده و بررسی چگونگی مقاومت‌شان در برابر عوامل نامتعارف موجود در خاک بوده است و در این پژوهش، نتایج بدست آمده، از طریق نمونه‌های حاصل شده از آزمایشات، جمع‌ آوری گردید.
در این تحقیق، علاوه بر متغیرهای مربوط به شرایط ویژه خاک، سن درخت و آب دارای املاح، متغیرهای آب و هوا نیز مورد استفاده قرار گرفت. این متغیرها با استفاده از اطلاعات زیر سنجیده شدند:
۱- تغییرات شدید درجه حرارت نسبت به فصول گرم و سرد
۲- یکسان بودن و وجود حرارت شدید در طول شبانه روز و در فصول گرم سال
۳- سرعت باد (جابجایی سریعتر مواد معلق)
۴- تغییرات آلودگی‌های محدوده تحت آزمایش، ناشی از استمرار گرما و گردوغبار
در این تحقیق، درختان تحت آزمایش در دو شرایطِ با ریشه و بدون ریشه مورد بررسی قرار گرفتند. تارهای کشنده ریشه درختان ریشه دار، توسط محلول ابداع شده عقیم، و ریشه مصنوعی به درخت تزریق گردید. ریشه مصنوعی، مواد غذایی مورد نیاز درخت را تامین و تارهای کشنده درخت را مطابق شرایط فیزیکی خاک اطراف ریشه، فعال نمود. توانایی جذب مجدد مواد غذایی توسط تارهای کشنده درخت، به میزان آلودگی خاک اطراف ریشه بستگی دارد و درصورتی که آلودگی‌های موجود در خاک، برای مصرف درخت مضر باشد، مواد غذایی مورد نیاز درخت توسط ریشه مصنوعی تامین می‌گردد.
به درختان بدون ریشه (شاخه‌ها)، ریشه مصنوعی جهت تامین مواد غذایی آن تزریق گردید و سپس محلول فعال کننده مریستم‌‌های درخت در اختیار شاخه تحت آزمایش قرار گرفت. این محلول باعث می‌شود تا مریستم‌های ریشه زای درخت آماده تولید ریشه برای شاخه شود. سپس آوند مصنوعی جهت انجام عملیات ریشه زنی به درخت تزریق گردید.
ابزار سنجش در این پژوهش، قُطر، میزان رشد تنه و ریشه، و شادابی برگ‌های درختان تحت آزمایش و همچنین مقاومت نمونه‌های کشت شده در برابر خاک‌های نامتعارف بوده است. در این آزمایش، ۱۷ نمونه خاک با املاح متفاوت تهیه گردید و درختان تحت آزمایش نیز در خاک‌های متفاوت قرار داده شدند. خاک‌های تهیه شده بگونه‌ای طبقه بندی گردید که خاک شماره یک دارای کمترین املاح و خاک شماره ۱۷ کاملا به مواد نفتی و املاح فراوان آغشته گردید. درختان آزمایشی در نمونه خاک‌های تهیه شده قرار گرفته و تمامی آزمایشات ذکر شده انجام گردید.
جهت ثبت دقیق روند آزمایشات، کلیه خاک‌ها در گلدان‌های شیشه‌ای قرار گرفتند تا میزان رشد ریشه تولیدی قابل مشاهده باشند. درختانی که در خاک نمونه شماره یک قرار داشتند، پس از ۴۵ روز ریشه دار شدند و درختان قرار داشته در نمونه خاک شماره ۱۷، پس از ۱۲۷ روز ریشه زده و برگ‌های تمامی درختان کاملا سالم بوده و کلیه اقدامات طبیعی درخت از جمله تعرق و فتوسنتز بطور طبیعی انجام گرفت. درختان قرار گرفته بین نمونه خاک یک تا ۱۷، در حدفاصل ۴۵ تا ۱۲۷ روز، ریشه دار شدند.
کلیه این فعالیت‌ها، با درختان شاهد که در وضعیت طبیعی نگهداری می‌گردیدند، بصورت روزانه مقایسه و مورد سنجش قرار ‌گرفتند.
کنترل متغیرها: جهت کنترل متغیرها، اندازه‌گیری رشد درخت، میزان گسترش پوشش فضای سبز، کنترل میزان مصرف آب، بررسی تغییرات آلودگی هوا و میزان اصلاح خاک منطقه تحت پوشش مورد ارزیابی قرار گرفت و مهمترین ابزار سنجش، بر اساس کنترل آزمایشگاهی، مشاهده و مقایسه آزمایش‌ها انجام شد. در طول آزمایشات، پارامترهایی همچون میزان تعرق درخت، میزان مصرف آب، مقاومت درخت در برابر خاک‌های نامتعارف و چگونگی رشد ریشه در خاک‌های مسئله‌دار و سبک، بررسی و مستندات بدست‌ آمده جهت کسب نتایج نهایی ثبت گردید.
ابزار پژوهش: جهت انجام آزمایشات مربوط به تحقیق، امکانات آزمایشگاهی و ابزارهای مورد نیاز ذیل تهیه و یا ساخته شد:
خاک آلوده به املاح فراوان و مواد نفتی در زمینی به مساحت یک هکتار – تعداد ۱۰ اصله درخت شاهد جهت مقایسه عملکرد پژوهش – تعداد ۴۴۰ اصله درخت اوکالیپتوس – مواد غذایی مورد نیاز درخت – شبکه آبرسان (تحت فشار) – ریشه و آوند مصنوعی – منبع هوایی آب
روند عملیات تحقیقاتی: در ابتدای تحقیقات، میزان وابستگی درخت به ریشه، مورد مطالعه و در این راستا، تارهای کشنده ریشه تدریجاً قطع و عکس‌العمل درخت مورد بررسی قرار گرفت. (درختان آزمایشی مرحله اول، اوکالیپتوس، برهان و کهور بوده است) نتیجه نشان داد که با قطع تارهای کشنده که وظیفه اصلی‌شان، جذب آب و مواد غذایی می‌باشد، تنش شدید به درخت وارد و در صورتی که تمامی تارهای کشنده قطع گردد، این عمل قطع ریشه محسوب شده و درخت از بین خواهد رفت. تلاش شد تا کلیه آزمایش‌ها در شرایط طبیعی و با خاک‌های معمولی و در فضای باز انجام شود تا بتوان نتایج نهایی را به وضعیت طبیعی خاک استان تعمیم داد. پس از شناخت وابستگی درخت به ریشه، طراحی ساخت ریشه مصنوعی آغاز و پس از مدتها تلاش و کسب دهها شکست و موفقیت در طول آزمایش، نهایتا ریشه مصنوعی اولیه ساخته شد. ریشه ساخته شده قادر بود تا درخت قطع ریشه شده را به مدت ۱۰ روز نگهداری نماید و این اولین موفقیت کسب شده بود. با تکرار آزمایش‌ها و شناخت بیشتر نیازهای درخت، ریشه مصنوعی سیر تکامل خود را طی نمود و در آخرین آزمایش‌ها توانست درخت را به مدت ۱۲۷ روز و بدون نیاز به ریشه اصلی، نگهداری نماید. اثبات این علم، هرچند در نوع خود و در جهان بی‌سابقه بوده ولی هیچگونه کاربردی در صنایع کشاورزی نداشته است. لذا مرحله دوم طرح تحقیقاتی آغاز گردید. در این مرحله، چگونگی عملیات ریشه‌زنی مجدد درخت مورد تحقیق قرار گرفت. قلمه‌زنی، یکی از فعالیت‌های عملی جهت تکثیر یک درخت است ولی برای آنکه یک قلمه بتواند ریشه‌زنی نماید، باید حداقل سه موضوع مدنظر قرار گیرد: اول اینکه درخت آزمایشی قابلیت قلمه‌زنی داشته باشد، دوم: شاخه انتخاب شده، مساعد قلمه‌زنی باشد و سوم اینکه خاکی که میزبان قلمه مورد نظر است، خاکی سبک و عاری از املاح مضر باشد. این بدان معناست که یک شاخه هرس شده قادر به ریشه‌زنی در خاک رسی یا خاک دارای املاح نمی‌باشد. جهت دستیابی به هدف اصلی پروژه، مراحل ساخت آوند مصنوعی با هدف وادار نمودن درخت قطع ریشه شده به ریشه‌زنی، آغاز و پس از انجام چندین مرحله آزمایش پیچیده و مستمر، آوند مصنوعی ساخته شد. آوند مصنوعی به کمک ریشه مصنوعی ابداع شده می‌تواند، مریستم‌های ریشه‌زای غیرفعال موجود در درخت را فعال نموده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن، درخت را مجبور به ریشه‌زنی نماید. تکامل مراحل ساخت ریشه و آوند مصنوعی بسیار طولانی بوده و برای درختان متفاوت، آوندهای مصنوعی متناسب و برای تنوع خاک‌های منطقه نیز، ریشه‌های مصنوعی متفاوت ساخته می‌شوند. علیرغم تکمیل این ابتکار، جهت تسریع در عملیات اصلاح خاک‌های نامتعارف استان، روند تحقیقات ادامه یافت و این تلاش‌های شبانه روزی، منجر به ثبت چندین اختراع دیگر گردید که کاربرد مشترک این علوم جدید می‌تواند نتایج بسیار چشمگیری را بهمراه داشته باشد.
چگونگی کسب نتایج: جهت تکمیل پژوهش، در خرداد ماه سال ۱۳۸۸، عملیات کشت ۴۴۰ اصله درخت در خاک کاملا آلوده به مواد نفتی در شمال شهر اهواز آغاز گردید. خاک موجود در منطقه تحت پوشش، مشابه خاک نمونه شماره ۱۴ در عملیات آزمایشگاهی بود و به هنگام کشت درختان، حرارت اعلام شده منطقه توسط سازمان هواشناسی کشور، ۴۸ درجه سانتیگراد بوده است. کلیه درختان آزمایشی مطابق روند اعلام شده، نگهداری شدند. در طول دوره نگهداری، منطقه آزمایشی تحت بادهای شدید و تا ۸۵ کیلومتر در ساعت قرار گرفت و ذرات گردو غبار نیز آلودگی‌های فراوانی برای هوای اطراف درختان بوجود آورد. دوره نگهداری درختان تحت پوشش یکصد روز بطول انجامید و میانگین حرارت اعلام شده منطقه، ۴۵ درجه سانتیگراد گزارش گردید.
رشد درختان تحت آزمایش و ریشه تولید شده، نسبت به درختان شاهد کشت شده در منطقه مقایسه گردید. از آنجا که امکان کشت درخت در خاک‌ منطقه آزمایشی وجود نداشت، لذا پس از تهیه خاک مناسب، تعداد ۱۰ اصله درخت در خاک‌های تهیه شده کشت گردید و تلاش شد تا شرایط مساعد فیزیکی برای درختان شاهد فراهم گردد.
تعریف مفاهیم
تعاریف عملیاتی:
ریشه مصنوعی:
این وسیله ابداعی، جایگزین موقت برای ریشه درخت شده و وظیفه آن رساندن آب و مواد غذایی تجزیه شده به درخت است. ریشه مصنوعی، طی آخرین تغییرات اعمال شده بصورت مایع ساخته شده و عملکرد آن محدود و نهایتا ۱۲۷ روز می باشد. (آزمایشات تجربی)
آوند مصنوعی:
این وسیله ابداعی می‌تواند مریستم‌های ریشه‌زای درخت را مجبور به ریشه‌زنی نموده و وظیفه دوم آن رساندن آب و مواد غذایی تجزیه شده به ریشه می باشد. همچنین آوند مصنوعی قادر است تا تارهای کشنده درختان تحت پوشش قرار گرفته را عقیم و ریشه درخت را به ایجاد تارهای کشنده متناسب با شرایط خاک موجود، وادار نماید. آوند مصنوعی طی آخرین تغییرات اعمال شده بصورت مایع ساخته شد.
قطع ریشه:
قطع ریشه درخت، در شرایط محیطی مختلف، معنای متفاوتی دارد. برای مثال در شمال ایران که محیط مناسب زیست برای گیاهان وجود دارد، گاها مشاهده می‌شود که یک شاخه قطع شده، به راحتی در خاک ریشه میزند و به زندگی ادامه می‌دهد در صورتی که همان درخت در مناطق خشک و نیمه خشک، حتی در شرایط مساعد نیز قادر به ریشه زنی نیست.
از آنجا که کلیه آزمایشات این پروژه فضای باز و در مناطق مختلف استان خوزستان انجام گرفته است، لذا قطع تمام تارهای کشنده درخت، قطع ریشه محسوب خواهد شد.
تعاریف اصطلاحات علمی- نظری:
اصلاح الگوی مصرف:
مصرف صحیح و متناسب با شرایط فرهنگی و اجتماعی هر منطقه، یکی از عوامل مهم در هدایت جامعه بسوی اقتصاد سالم و چشم‌انداز تعیین شده هر کشور می‌باشد. یقینا هر منطقه و هر کشوری، برای چگونگی مصرف خود در تمام زمینه‌های مورد نیاز جامعه، دارای یک الگوی خاص مصرف می‌باشند. در صورتی که این الگوی مصرف، تحت یک اصلاح اصولی و فرهنگ پسند قرار گیرد، سرعت حرکت آن جامعه به سوی اهداف تعیین شده، جهت دستیابی به چشم‌اندازها افزایش خواهد یافت. به روند ساماندهی مصرف در هر جامعه، اصلاح الگوی مصرف می‌گویند.
خاک‌های نامتعارف:
خاک‌های دارای املاح فراوان که درخت و یا گیاهان مناسبِ فضای سبز، قابلیت رشد در آن را نخواهد داشت.
اصلاح خاک:
فعالیت‌های مهندسی مورد نیاز جهت استفاده بهینه از خاک‌های نامتعارف و ایجاد روند تسریع در تبدیل نمودن خاک نامتعارف به خاک مناسب زراعی.
زه‌آب:
آب حاصل از زهکشی آبهای زیرزمینی است که مقدار املاح آن از حد مجاز بیشتر است.
میکروارگانیسم:
موجودات ریزی که در شرایط ایجاد رطوبت مناسب در خاک‌های مرغوب، زندگی نموده و ادامه حیاتشان، به روند اصلاح خاک، و کنترل حرکت آب کمک می‌نماید.
مبانی نظری:
از دیرباز، کشت درخت در شرایط مناسب و با اعمال فعالیت‌های مهندسی مشخص، انجام می‌پذیرفت و ایده‌های جدید در این خصوص، فقط در شیوه آبرسانی، زهکشی، قلمه‌زنی و نحوه کشت ارایه می‌گردید. جدا سازی رشد ریشه از درخت، بعنوان اولین نظریه این پروژه بوجود آمد و نهایتا به نظریه نگهداشت درخت، بدون استفاده از خاک و ریشه منتهی شد.
به دلیل نداشتن الگوی علمی مناسب برای اثبات این نظریه، از سوی جامعه علمی استقبال کمی از انجام هرگونه فعالیت در این زمینه صورت گرفت و اکثرا بر این باور بودند که نگهداشت درخت، بدون استفاده از خاک و ریشه غیرممکن بوده و فعالیت‌های پژوهشی در این زمینه بی‌نتیجه خواهد ماند.
با توجه به عدم وجود علوم لازم جهت اثبات این نظریه، نیاز بود تا یک فعالیت عملی طولانی در این خصوص صورت گیرد، لذا زمینه اثبات آن با طرح یک عملیات تحقیقاتی طولانی ایجاد و نهایتا در تابستان ۱۳۸۸ و با کشت ۴۴۰ اصله درخت در پایلوت یک هکتاری شمال اهواز، به موفقیت کامل دست یافت.

ادامه دارد

فرزین نجفی پور: مخترع درختان بدون خاک و ریشه

درباره ی فرزین نجفی پور

پژوهشگر برتر کشور در چند سال متوالی - مخترع برتر کشور - ثبت 61 اختراع کاربردی در زمینه های کشاورزی، آبیاری، الکترونیک، رباتیک و هوا فضا - دارای مدرک کارشناسی ارشد - ارایه بیش از 100 مقاله علمی - دریافت دهها تندیس ویژه علمی - دریافت بیش از 150 تقدیر نامه از وزارت خانه ها و مراکز علمی و پژوهشی - برپایی بیش از 150 نمایشگاه تخصصی اختراعات - پیشگام در دفاع سایبری عملی از حریم جمهوری اسلامی ایران

همچنین ببینید

نگاهی علمی تخصصی به اختراع درختان بدون خاک و ریشه (قسمت پنجم)

در ذیل برخی از مراحل آزمایشی و اثبات عملکرد پروژه درختان بدون خاک و ریشه ...