خانه / آموزش / چگونه پوست صورت خود را زیبا کنیم؟

چگونه پوست صورت خود را زیبا کنیم؟

اسیدهای میوه کارکردهای بسیاری برای پوست دارند. آنها می توانند همه کاربرای زیبایی پوست انجام دهند؛ از روشن کردن پوست گرفته تا سفت کردن آن و کوچک کردن منافذ پوستی، کم رنگ کردن خطوط و چروک های ظریف و لکه های پیری. مهم این است که با توجه به نیازهای پوست خود نوع مناسبی از کرم های حاوی اسید میوه را شناسایی کنید البته نباید فراموش کنید حتماً باید استفاده از اسید میوه همراه با کرم ضد آفتاب باشد چون اسیدهای میوه پوست را حساس می کنند و این پوست حساس برای محافظت از خودش در مقابل اشعه های فرابنفش خورشید نیاز به فاکتور حفاظتی spf دارد تا دچار لک های ناشی از آفتاب نشود.

بتا هیدروکسی اسید(BHA)
برخلاف AHA که به راحتی در آب حل می شود و در نتیجه می تواند تنها روی لایه سطحی پوست اثر کند، BHA حاوی اسیدسالیسیلیک و مقدار کمی اسید هیپوهیدروکسی است که در چربی حل می شود و در نتیجه می تواند وارد لایه های عمقی پوست شده و در منافذ چرب پوست نفوذ کرده و در حالی که باکتری های عامل آکنه را از بین می برد، چرک ها و سلول های مرده را ریشه کن کند.

(در خصوص خرید صابون، کرم های لایه بر و برخی از شامپو ها به مقدار BHA توجه کنید)

 

از پاک کننده های حاوی اسید سالیسیلیک استفاده کنید تا این اسید بتواند در چربی های پوست نفوذ کرده و آنها را در خود حل و از سطح پوست جدا کند، البته باید یادتان باشد نباید همزمان از محصولات حاوی رتینوئید هم استفاده کنید چون ممکن است پوست را بیش از اندازه تحریک کند.

بعد از یک هفته استفاده از ماسک های حاوی سالیسیلیک اسید می توانید اثرات آن را روی پوست مشاهده کنید، یعنی درخشندگی بیشتری پیدا می کند و منافذ پوست از چرک ها و آلودگی ها کاملاً پاک می شوند.

برای آنکه جوش ها و جای ناشی از آنها را از روی پوست پاک کنید سراغ محصولاتی بروید که هم حاوی AHA هستند و هم حاوی BHA، چرا که ترکیب این دو ماده خیلی سریع تر روی جوش ها و لک های قهوه ای ناشی از آنها عمل می کند.

 

کرم های حاوی ترتینوئین
ترتینوئین رشد کلاژن های پوستی را افزایش می دهد و همین افزایش کلاژن تا حدی چروک های ریز را کم رنگ کرده و سرعت پوسته ریزی را بالا می برد تا سلول های جوان جایگزین سلول های پیر شوند، سلول های پیری که اگر از روی پوست برداشته نشوند، پوست را کدر و درخشندگی آن را کاهش می دهند، همچنین با مسدود کردن منافذ پوستی احتمال جوش زدن را افزایش می دهند. اما این ماده در کنار تمام منافعش عوارضی هم دارد، از جمله این عوارض می توان به خشکی، قرمزی و پوسته شدن شدید پوست به خصوص در ۲ تا ۴ هفته اول استفاده اشاره کرد.

ترتینوئین تنها در کرم های تخصصی و تجویزی پزشکان پیدا می شود، البته ممکن است میزان ضعیف تر آن در کرم های رتینول و رتینا هم پیدا شود. این نوع کرم ها به مرور و اندک اندک در بدن تبدیل به ترتینوئین می شود. این نوع کرم ها به برداشت سلول های مرده کمک می کند، میزان چربی های پوستی را کاهش داده و تولید کلاژن را بالا می برد بنابراین برای شروع کار توصیه می کنیم ابتدا سراغ کرم های ضعیف تر و غیر تجویزی ترتینوئین بروید و بعد از اینکه پوست تان به اندازه کافی به ترکیبات آن عادت کرد، ترکیبات قوی تر را امتحان کنید.

چروک های پنجه کلاغی کنار چشم را می توان با یک کرم ترتینوئین چشم تا حد زیادی کم رنگ کرد، البته باید حواس تان باشد که اصلاً این نوع کرم ها را روی پلک نمالید.

برای اینکه التهابات را کاهش دهید به اندازه یک دانه نخود از کرم رتینول روی تمام صورت بمالید، اگر هم برای دور چشم استفاده می کنید به اندازه یک تخم آفتابگردان دو طرف چشم بزنید، یادتان باشد که ابتدا باید با درصدهای ضعیف این ماده به خصوص در دو هفته اول کارتان را شروع کنید، همچنین در این دو هفته هر دو شب یک بار به پوست استراحت دهید و از کرم استفاده نکنید تا پوست تان به آن عادت کرده و بتوانید هر شب از آن استفاده کنید.

 

کوجیک و اسیدهای آزلایک
برخلاف اسیدهای لایه بردار که آرام آرام با برداشتن سلول های مرده پوست را شفاف و درخشنده می کنند؛ این اسیدها در تولید ملانین پوست به خصوص در لایه های عمیق اختلال به وجود می آورند و در نتیجه لک های کمتری روی پوست به وجود می آید؛ تا جایی که برخی از ترکیبات آنها کاملاً تولید ملانین را متوقف می کنند. از طرف دیگر این دو ماده به درمان آکنه، هم کمک می کنند. البته باید بگوییم هر چند هیچ کدام از این دو ماده خاصیت روشن کنندگی هیدروکینون(یک ماده لکه بر بسیار قوی) را ندارند اما می توانند روی انواع لک ها تاثیر مثبتی داشته باشد.

به دنبال محصولی باشید که همزمان هم حاوی کوجیک و هم حاوی اسید آزلایک باشد و هم در آنها دیگر ترکیبات لکه بر مثل هیدروکینون یا لیکوریس وجود داشته باشد چرا که این نوع مواد همراه هم همانند یک تیم عمل کرده و بهترین اثر را روی پوست شما به جای می گذارند.

با اضافه کردن یک پاک کننده حاوی AHA شما همزمان هم سرعت پوسته ریزی را افزایش می دهید و هم کاری می کنید که مواد رنگدانه ساز پوست مثل ملانین دیگر تولید نشوند. توصیه می کنیم هر روز صبح از پاک کننده استفاده کنید و محصولات حاوی کوجیک و اسید آزلایک را شب ها به کار برید.

همیشه همراه با این محصولات از ضد آفتاب استفاده کنید به خصوص ضد آفتابی که حاوی زینک اکساید باشد، در واقع ضد آفتاب شما باید آنقدر قوی باشد که نگذارد لک های جدیدی روی پوست پدید بیایند. حتی باید در مقابل نورهای مصنوعی مثل نور کامپیوتر یا نور چراغ و مهتابی هم از پوست محافظت کنید چرا که همه این نورها روی پوست لک به وجود می آورند. اجازه دهید کرم های مورد استفاده تان تنها مسئول از بین بردن لک های فعلی باشند نه لک هایی که شاید بعداً به وجود بیایند.

کرم های حاوی آلفا هیدروکسی اسید(AHA)
AHA به عنوان یک اسید میوه پیوندهای چسب مانند میان سلول های پوستی را سست می کند و موجب می شود که سلول های پیر از سلول های جوان جدا شده و روند پوسته ریزی تسریع شود و در نتیجه سلول های جوان به راحتی جایگزین شوند و پوست جوان به نظر برسد، علاوه بر اینها با برداشته شدن سلول های سطحی، لک های روی پوست هم کمرنگ شده و از بین می روند، در واقع واقعی پوسته ریزی آغاز می شود، روند ساخت سلول های جدید هم تسریع می شود، تولید کلاژن بالا می رود و پوست انعطاف پذیری بیشتری می یابد. گلیکولیک و اسید لاکتیک از مواد اثرگذار AHA به سرعت در لایه های عمیق پوست نفوذ کرده و ضمن منافعی که دارند ممکن است حساسیت پذیری پوست را بالا ببرند.

اگر می خواهید برای اولین بار از کرم های حاوی AHA استفاده کنید به هیچ وجه سراغ درصدهای بالاتر از ۱۵ درصد نروید، مثلاً ۱۰ درصد برای هفته های اول انتخاب بهتری است. همچنین برای ماه های اول استفاده بهتر است از کرم هایی استفاده کنید که علاوه بر اسید میوه حاوی مواد خنثی کننده هم باشند یعنی موادی که PH نزدیک به پوست دارند و نمی گذارند پوست زیاد ملتهب شود. روی برچسب و در میان مواد تشکیل دهنده این نوع کرم ها می توان به پتاسیم هیدروکساید و آمونیوم هیدروکساید اشاره کرد.

اگر از کرم ۱۰ درصد استفاده می کنید بعد از ۴ هفته استفاده لایه برداری مختصری روی پوست شما اتفاق می افتد و در نتیجه خودتان متوجه درخشنده تر شدن و باز شدن رنگ پوست تان خواهید شد.

کرم های حاوی AHA را روی پوست خشک استفاده کنید چون آب به راحتی اثر این ماده را خنثی می کند.

 

هیالورونیک اسید و اسیدهای چرب
هیالورونیک اسید از آن دست موادی است که آب را در خود نگه می دارد و در نتیجه می تواند کاری کند که پوست شاداب تر و پر طراوت تر به نظر برسد، البته کار اصلی و طبیعی این ماده تولید کلاژن است و در نتیجه وقتی میزان آن در پوست کافی نباشد، چروک ها و حلقه های سیاه و سایر نشانه های پیری در پوست نمود پیدا می کند. از طرف دیگر اسیدهای چرب که در برچسب های محصولات آرایشی بهداشتی با عنوان linoleic درج می شوند به عنوان یک محافظ پوستی شناخته می شوند که در غیاب آنها پوست خشک و رنگ پریده می شود.

توصیه می شود از یک سرم حاوی اسید هیالورونیک شروع کنید به خصوص اگر پوستی خشک دارید چرا که می تواند آب را در پوست شما نگه دارد و اجازه ندهد که خشک و بدون آب و پر از چروک به نظر برسد.

اگر پوستی طبیعی دارید توصیه می شود از محصولاتی استفاده کنید که هم حاوی اسید هیالورونیک باشند و هم رتینول.

 

برای اینکه اثر استفاده از چنین محصولاتی را چند برابر کنید باید در کرم مورد استفاده تان هم اسید هیالورونیک وجود داشته باشد و هم اسیدهای چرب اما اگر پوستی بسیار حساس دارید بیشتر سراغ محصولات حاوی اسیدهای چرب بروید.

در صورتی که از ماسک و یا برخی از میوه های ترکیبی برای صورت خود استفاده میکنید حتما بخاطر داشته باشید که مدت زمانش بر روی صورتتان نباید بیشتر از نیم ساعت باشد و اگر هر زمان (حتی دقایق اول) صورتتان دچار سوزش شد، سریعا ماسک را پاک کنید و از آن دیگر استفاده نکنید.

همچنین از ماسک‌های حاوی اسید سالیسیلیک و لاکتیک و  اسید گلیکولیک برای دور چشمتان استفاده نکنید.

آموزش های تکمیلی در بخش سلامت و بهداشت در کلاس ها ارایه خواهد شد

فرزین نجفی پور: مسئول سایت ماکزیمم تکنیک

درباره ی فرزین نجفی پور

پژوهشگر برتر کشور در چند سال متوالی - مخترع برتر کشور - ثبت 61 اختراع کاربردی در زمینه های کشاورزی، آبیاری، الکترونیک، رباتیک و هوا فضا - دارای مدرک کارشناسی ارشد - ارایه بیش از 100 مقاله علمی - دریافت دهها تندیس ویژه علمی - دریافت بیش از 150 تقدیر نامه از وزارت خانه ها و مراکز علمی و پژوهشی - برپایی بیش از 150 نمایشگاه تخصصی اختراعات - پیشگام در دفاع سایبری عملی از حریم جمهوری اسلامی ایران

همچنین ببینید

حفاظت شده: انرژی صفر، عامل تولید ماده و ضد ماده

هیچ چکیده‌ای موجود نیست زیرا‌این یک نوشته حفاظت شده است.