خانه / آموزش / کامپیوتر از سیر تا پیاز – قسمت دوم

کامپیوتر از سیر تا پیاز – قسمت دوم

تلاش می شود تا “کامپیوتر” به گونه ای آموزش داده شود تا دیگر هیچ کاربری برای شناخت و کار با کامپیوتر دچار مشکل نشود.
آموزش کامپیوتر – از سیر تا پیاز – قسمت دوم

حذف فایل‌ها
در حین مدیریت روزانه فایل‌ها و پوشه‌های موجود در کامپیوتر، ممکن است با آیتم‌هایی مواجه شوید که دیگر به آن‌ها نیازی ندارید، چنانچه واقعاً به آن‌ فایل نیازی ندارید آن را به Recycle bin منتقل کنید.
Recycle bin که با آیکن یک سطل زباله نشان داده می‌شود در گوشه بالا و سمت چپ Desktop قابل مشاهده است.
اکنون یک فایل با نام to do در Desktop وجود دارد که دیگر به آن نیازی ندارید، برای از بین بردن این فایل بر روی آن کلیک نموده و آن را به درون Recyle bin درگ کنید.
در این حالت آیکن سطل زباله تغییر کرده و به صورت سطلی پر از کاغذهای مچاله در می‌آید. این تغییر آیکن نشانه صوری بسیار مناسبی برای حذف کردن یک فایل می‌باشد.
تازمانی که Recycle bin را خالی نکرده‌اید فایل‌های موجود در آن قابل بازیافت می‌باشد. برای دیدن فایل‌های درون Recycle bin بر روی آن دابل کلیک کنید.
مشاهده می‌کنید که فایل to do در اینجا همچنان سالم باقی مانده است. چنانچه تغییر عقیده داده و تصمیم به بازگرداندن این فایل گرفتید باید آن را با درگ کردن به Desktop برگردانید.
اما فرض کنید قصد دارید فایلی را به طور کامل از بین ببرید، در این صورت ابتدا باید آن را به Recycle bin منتقل کنید، در صورتی که پنجره Recycle bin باز باشد می‌توانید مستقیماً فایل را به درون این پنجره درگ کنید.
اکنون در این پنچره دکمه Empty the Recycle bin را کلیک کنید.
با انجام این کار پیغامی ظاهر شده و سوالی با این مضمون از کاربر می‌پرسد که آیا قصد دارید برای همیشه این فایل را حذف نمایید؟ همانگونه که از این سوال مشخص است پس از تایید فرصتی برای بازگرداندن این فایل وجود نخواهد داشت، در صورتی که قصد دارید واقعاً Recycle bin را تخلیه کنید روی دکمه Yes کلیک کنید.
همانطور که می‌بینید آیکن Recycle bin مجدداً به صورت یک سطل خالی در می‌آید. همچنین در پنجره Recycle bin هیچ فایلی دیده نمی‌شود. به این ترتیب فایل to do واقعاً از کامپیوتر حدف شده است.
همواره به طور بلقوه امکان بازگرداندن فایل‌های حذف شده وجود دارد. البته باید برای انجام این کار از نرم‌افزارهای خاصی استفاده کرد و ما در این درس به این مبحث نخواهیم پرداخت.
راه‌های دیگری برای فرستادن فایل‌ها به Recycle bin و تخلیه Recycle bin وجود دارد که در درس‌های آینده خواهید آموخت. اما اکنون نکات اصلی نحوه کاربرد نظام حذف فایل در کامپیوتر را آموخته‌اید و می‌دانید که چگونه فایل‌های غیر ضروری را حذف نمایید.

راست کلیک
در فرایند حرفه‌ای شدن در استفاده از کامپیوتر یادگیری استفاده از کلیک راست بخش مهمی را به خود اختصاص داده است، واژه کلیک راست به کلیک سمت راست موجود در موس اشاره دارد. در صورتی که راست دست باشید اکثر مواقع کلیک چپ موس را به وسیله انگشت اشاره دست راست می‌فشارید، کلیک سمت چپ کلید اصلی موس محسوب می‌شود. این کلیک برای انتخاب آیتم‌ها، دوبار کلیک بر روی آن‌ها و شلیک اسلحه در بازی‌های کامپیوتری مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در سیستم‌ عامل ویندوز و اکثر برنامه‌های آن هنگامی که بر روی آیتم‌ها کلیک راست کنید راه‌های میانبر و آیتم‌های خاصی ظاهر می‌شود. به عنوان مثال در درس قبل مشاهده کردید که عملیات تخلیه Recycle bin با بازکردن آن و فشردن دکمه Empty the Recycle bin انجام خواهد شد.
برای انجام سریع‌تر این کار بر روی آیکن Recycle bin کلیک راست کرده و گزینه Empty Recycle bin را انتخاب نمایید.
در اینجا پیغامی ظاهر می‌شود که باید آن را تایید نمود.
می‌توانید بر روی فایل‌ها کلیک راست کرده و با انتخاب گزینه Delete آن‌ها را به Recycle bin منتقل نمایید. به عنوان مثال روی این فایل که در Desktop قرار دارد کلیک راست نموده و گزینه Delete را برگزینید.
در این حالت پیغامی ظاهر می‌شود و از کاربر می‌خواهد عمل انتقال فایل به Recycle bin را تایید نماید.
با دوبار کلیک بر روی Recycle bin می‌توانید فایل مذکور را مشاهده کنید. حال مجدداً بر روی Recycle bin کلیک راست نموده و گزنیه Empty Recycle bin را انتخاب کنید.
کلیک راست روی Desktop میانبرهایی را فراهم می‌آورد. به عنوان مثال یکی از میانبرها که در منوی بازشوی Recycle bin قرار دارد پوشه‌ی جدید ایجاد می‌کند.
گزینه‌ دیگری نیز به نام Personalize در اینجا قابل دسترسی می‌باشد که ظاهر Desktop را سفارشی می‌کند. روی Desktop کلیک چپ کنید تا منوی کلیک راست بسته شود.
باید استفاده از کلیک راست را بیاموزید تا بتوانید ابزارهایی را که احتمالاً طراحان نرم‌افزار مخفی نموده‌اند را بیابید.
اغلب می‌توانید میانبرهایی را برای دستورات و عملیات مختلف در منوی کلیک راست پیدا کنید.
در صورت نبود این میانبرها باید چندین منو کادر محاوره‌ای را برای دسترسی به آن‌ها پشت سر گذاشت.
در صورتی که چپ دست می‌باشید و قصد دارید کاربردی کلید چپ و راست موس را عوض کنید، به این روش عمل نمایید:
روی Desktop کلیک راست کرده و گزینه Personalize را برگزینید. حال در ستون سمت چپ روی Change mouse pointer کلیک کنید.
در کادری که باز می‌شود سربرگ buttons را انتخاب نمایید. در این سربرگ گزینه‌ای به نام Switch primary and secondary buttons وجود دارد.
فعال کردن این گزینه عملکرد دکمه چپ و راست موس را با هم تعویض می‌کند. به این ترتیب دکمه سمت راست دکمه اصلی موس خواهد شد و دکمه سمت چپ منوهای خاص را باز می‌کند. حال برای تایید این عملیات در این پنجره دکمه ok را کلیک کنید. در صورتی که می‌خواهید حالت دکمه‌های موس به وضعیت اولیه بافی بماند، تیک گزینه مذکور را برداشته و بر روی دکمه Ok کلیک کنید.
کلیک راست مبحث مهمی است بر این اساس وقتی را اختصاص داده و در برنامه‌های مختلف روی آیکن‌های موجود کلیک راست کنید تا آتیم‌های موجود را مشاهده نمایید.

جستجو در ویندوز
حال با یک ویژگی کارآمد در ویندوز آَشنا می‌شوید. این ویژگی Search یا جستجو نام دارد، با این ویژگی می‌توانید فایل‌های مختلف را در قسمت‌های مختلف ویندوز بیابید.
برای استفاده از این ابزار در منوی Start بر روی Computer کلیک کنید، به این ترتیب پنجره Windows Explorer باز می‌شود. در سمت راست فیلدی قرار گرفته که درآن عبارت Search درج شده است.
با کلیک بر روی این فیلد می‌توانید عبارت مورد نظر برای جستجو را درج کنید. با وارد کردن اولین حرف عملیات جستحو آغاز می‌شود.
توجه داشته باشید که با استفاده از این بخش می‌توانید فیلتر‌هایی برای جستحو ایجاد کنید، با کلیک بر روی Date modified می‌توانید جستجو را بر اساس تاریخ ایجاد فایل انجام دهید.
به این ترتیب کادری باز شده و یک تقویم در آن به نمایش در می‌آید، در این تقویم می‌توانید روز مورد نظر خود را انتخاب نموده و یا از گزینه‌های مربوطه استفاده نمایید.
می‌توانید گزینه‌های A long time ago یا گذشته‌های دور، Earlier this year طی یک سال گذشته، Earlier this month طی یک ماه گذشته، Last week هفته گذشته، Earlier this week طی این هفته، Yesterday دیروز را برگزینید، به عنوان مثال گزینه Yesterday را انتخاب کنید، با این کار جستجو مجدداٌ آغاز می‌شود،
با کلیک بر روی این ضرب‌در می‌توانید جستجو را متوقف کنید.
در صورتی که مجدداً عبارت مورد نظر را وارد نموده و بر روی Size کلیک کنید، می‌توانید با توجه به حجم فایل جستجو را انجام دهید، به عنوان مثال گزینه Tiny را انتخاب کنید، در آن صورت مشاهده خواهید کرد که عملیات جستجو مجدداً آغاز می‌شود،
توجه داشته باشید که همواره عمل جستجو در پوشه‌ای صورت می‌گیرد که در این قسمت مشخص شده باشد، به عنوان مثال در این قسمت جستجو در کامپیوتر صورت می‌گیرد.
در صورت لزوم می‌توانید با پیمایش درون درایوها و پوشه‌ها این جستجو را محدودتر نمایید.
حال به ذکر چند نکته در این مورد می‌پردازیم:
در صورتی که نام فایل را ندانید ولی از فرمت آن اطلاع داشته باشید، می‌توانید در فیلد جستجو عبارت *. و فرمت مورد نظر را وارد نمایید، به عنوان مثال عبارت txt.* را وارد کنید، به این ترتیب تمام فایل‌ها با فرمت txt نمایان می‌شوند.
حال اگر نام و فرمت را ندانید ولی از سایز فایل اطلاع داشته باشید، می‌توانید عبارت *.* را وارد نموده و بر روی سایز کلیک کنید، سپس سایز مورد نظر را برگزینید، به این ترتیب عملیات جستجو برای فایل مورد نظر آغاز می‌گردد، در این بخش به عملگر “*”، Wildcard می‌گویند.

تغییر زبان سیستم
گاهی اوقات ممکن است بخواهید از هر دو زبان انگلیسی و فارسی و یا هر زبان دیگری در برنامه‌ها استفاده نمایید.
برای فعال سازی هر زبان،‌پس از کلیک بر روی دکمه‌ی Start، بر روی Control Panel کلیک کنید.
در بخش Clock,Language, And Region بر روی Change Keyboards or other input methods کلیک کنید.
به این ترتیب کادر Region and Language باز می‌شود، در سربرگ Keyboards and Languages بر روی دکمه Change Keyboards کلیک کنید.
به این ترتیب کادر دیگری باز می‌شود. در این کادر بر روی دکمه Add کلیک نمایید.
به این ترتیب همه‌ی زبان‌های نصب شده، بر روی یک کادر دیگر لیست می شود، با استفاده از این لغزنده، زبان مورد نظر را بیابید، سپس بر روی علامت مثبت آن کلیک نموده و پس از بر روی علامت مثبت Keyboard نیز کلیک کنید.
پس از انتخاب کیبورد مورد نظر بر روی دکمه‌ی Ok کلیک نمایید، در دو کادر بعد نیز بر روی دکمه‌ی Ok کلیک کنید.
به این ترتیب با کلیک بر روی این آیکون در Taskbar، زبان کیبورد را تغییر دهید

آشنایی با Application‌‌ ها
Applicationها برنامه‌هایی هستند که در کامپیوتر اجرا می‌شوند و کاربر بیش‌تر وقت خود را به استفاده از آن‌ها می‌گذراند. به طور کلی یک Application یک نرم‌افزاری است که برای انجام یک Task طراحی شده است. این Task می‌تواند خواندن یک مقاله، ساختن موسیقی، چاپ کردن یک عکس دیجیتال، اجرای یک بازی ویدئویی، مرور کردن وب و یا چک کردن ایمیل باشد.
تعداد بی‌شمار نرم‌افزار وجود دارد که برای دستیابی به اهداف بی‌شماری طراحی شده‌اند. بعضی برنامه‌ها همراه با سیستم‌عامل بر روی کامپیوتر نصب می‌شوند.
به عنوان مثال می‌توان از مرورگر Internet Explorer و واژه‌پرداز Wordpad نام برد.
نرم‌افزارهای دیگر را می‌توانید بر روی دیسک‌های نوری از فروشگاه‌ها خریداری کنید و یا به روش مدرن آن‌ها را از وب‌سایت شرکت سازنده، خریداری و یا دانلود نمایید.
پس از خرید کردن نرم‌افزار از فروشگاه و یا دانلود کردن آن از اینترنت، باید برای نصب، طبق دستورالعمل‌های آن عمل کنید. در درس‌های آینده با یک مثال با این کار آشنا خواهید شد.
پس از نصب می‌توانید با کلیک روی دکمه‌ی Start و باز کردن منوی بازشوی All programs، آن برنامه را بیابید.
همان‌گونه که مشاهده می‌کنید روی این کامپیوتر تعدادی نرم‌افزار نصب شده است. که می‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید.
تعدادی از آن‌ها مانند Adobe master collection CS5، به صورت پوشه دیده می‌شوند که با کلیک روی پوشه می‌توانید برنامه‌ها را مشاهده نمایید.
تعداد دیگری نیز در خود منوی AllPrograms در دسترس قرار دارند. برای اجرای یک برنامه کافی‌ است روی آن کلیک نمایید. به عنوان مثال روی مرورگر Internet Explorer کلیک نمایید.
به این ترتیب این برنامه اجرا می‌شود. از آن‌جایی که پنجره‌ی این برنامه را مشاهده می‌نماییم و آیکون آن نیز در قسمت پایین مشاهده می‌شود. می‌دانیم که این برنامه در حال اجرا می‌باشد.
به این نوار پایین صفحه، TaskBar و یا نوار وظیفه می‌گویند. در ویندوز تمام برنامه‌های در حال اجرا در Taskbar دیده می‌شوند.
مجدداً منوی Start را باز کنید، پس از باز شدن منوی بازشوی All Programs روی پوشه‌ی Accessories کلیک کنید، سپس روی Calculator یا ماشین‌حساب کلیک کنید.
مجدداً Accessories را باز کرده و این باز Notepad را باز کنید. مشاهده می‌نمایید که آیکون هرکدام از این برنامه‌ها در Taskbar ظاهر می‌شود.
هنگامی که به طور همزمان چند برنامه در حال اجرا باشد، از برنامه‌ای می‌توانید استفاده کنید که جلوتر از دیگران قرار گرفته و یا به اصطلاح فعال باشد. با کلیک بر روی آیکون یک برنامه در Taskbar، آن برنامه فعال می‌شود.
اما اگر روی آیکون برنامه‌ای که از قبل فعال باشد کلیک کنید، آن برنامه Minimize می‌شود. برنامه‌ای که Minimize می‌شود همچنان در حال اجرا بوده و تنها مخفی شده است، هنگامی که صفحه‌ی نمایش بیش از حد شلوغ باشد، Minimize کردن برنامه‌ها می‌تواند مفید باشد. به عنوان مثال چنانچه بخواهید با Internet Explorer کار کنید، می‌توانید با کلیک روی آیکون‌های Notepad و Caclulator آن‌ها را Minimize کنید. با کلیک مجدد روی آن‌ها، برنامه‌ها ظاهر خواهند شد.
ویندوز ۷ در مدیریت برنامه‌هایی که هم‌زمان در حال اجرا هستند بسیار خوب عمل می‌کنند. جنانچه کار با نرم‌افزار خاصی به پایان رسیده است، می‌توانید آن را ببندید تا دیگر کامپیوتر را به خود مشغول نکند.
تقریباً می‌توانید در تمام برنامه‌ها با کلیک روی علامت ضرب‌در که در گوشه‌ی بالا سمت چپ قرار دارد از آن خارج شوید. چنانچه برنامه چند پنجره دارد باید تمام آنها را ببندید تا برنامه به طور کامل بسته شود.
هنگامی که دیگر آیکون برنامه در Taskbar دیده نمی‌شود، به این معنی است که از برنامه خارج شده‌اید.
چنانچه بعضی از برنامه‌ها کاربرد بیشتری از برنامه‌ها دارند می‌توانید آن برنامه‌ها را به منوی Start یا Taskbar بچسبانید و یا به اصطلاح Pin کنید.
فرض کنید هر روز با استفاده از Internet Explorer صفحات وب را مرور می‌نمایید، برای این که مجبور نباشید هر بار مسیر Start سپس All programs را طی و روی این برنامه کلیک کنید، کافی است پس از یافتن آن در منوی Allprograms روی آن کلیک راست نمایید در این حالت دو گزینه‌ی Pin to taskbar و pin to start menu دیده می‌شود. با کلیک روی گزینه‌ی Pin to start menu آیکون Internet explorer به بالای منوی Start افزوده خواهد شد.
با کلیک روی این آیکون برنامه‌ی مذکور باز خواهد شد. بنابراین اجرای برنامه به دو کلیک محدود شده است. یک کلیک روی دکمه‌ی Start و یک کلیک روی ‌آیکون برنامه.
مجدداً در منوی Start در منوی Allprograms روی Internet explorer کلیک راست نموده و این بار گزینه‌ی Pin to taskbar را برگزینید. با این کار آیکون برنامه در Taskbarهمواره در دسترس و قابل رویت خواهد بود.
در این حالت برای باز کردن آن کافی است یک بار روی آیکون آن کلیک کنید. توصیه می‌شود که این کار را برای برنامه‌هایی انجام دهید که کاربردی‌تر می‌باشد.
برای برداشتن آیکون برنامه از Taskbar، کافی است روی آیکون آن کلیک راست کرده و گزینه‌ی Unpin this program from taskbar را انتخاب کنید. با بستن این برنامه، تغییر را مشاهده می‌نمایید.
همین عمل را نیز روی Internet Explorer که در منوی Start ، pinشده است ، انجام دهید.
به این ترتیب آموختید که برنامه‌ها چه هستند و در کجا قرار دارند. هم‌چنین نکته‌هایی نیز در باره‌ی محل جایگیری آن‌ها آموزش داده شد.

نصب یک برنامه
در بسیاری از برنامه‌ها با قرار دادن CD یا DVD برنامه در DVDROM، فرآیند نصب برنامه به طور خودکار شروع می‌شود. اما همان‌طور که گفته شد، می‌توانید نرم‌افزار را از شرکت سازنده‌ی آن دانلود کنید. بنابراین پس از این کار باید پوشه‌ی مورد نظر را از روی هارد باز کرده و نصب را به طور دستی شروع نمایید. در این درس یک نرم‌افزار پرکاربرد به نام Word2007 که محصول شرکت Microsoft است را بر روی کامپیوتر نصب می‌کنیم.
به این منظور هم می‌توانید از DVD نرم‌افزار و هم از فایل دانلود شده استفاده کنید. توجه داشته باشید که طریقه نصب نرم‌افزارهای دیگر و نسخه‌های دیگر همین نرم‌افزار هم به همین ترتیب است، و شما باید طبق دستورالعمل‌های ارائه شده حین نصب پیش بروید.
ابتدا پوشه‌ی برنامه‌ی مورد نظر را باز کنید، در این مثال این پوشه بر روی دسکتاپ قرار دارد. در این پوشه فایلی به نام Setup.exe قرار گرفته است، در برنامه‌های مختلف این فایل ممکن است به نام Install.exe نیز یافت شود.
با دوبار کلیک روی آن پنجره‌ای باز شده و برنامه شروع به نصب می‌کند. در این قسمت همان‌طور در توضیحات درج شده باید Product Key یا کد محصول که همان شماره‌ی سریال نرم‌افزار می‌باشد، وارد شود.
این کد در پوشه‌ی نرم‌افزار و معمولاً در فایلی به نام Serial.txt قرار گرفته است، از پوشه‌ی اصلی، آن فایل را یافته و آن را باز کنید.
به این ترتیب یک پنجره‌ی Notepad باز شده و سریال مورد نظر در آن دیده می‌شود. می‌توانید این سریال را به طور دستی در فیلد مورد نظر وارد کنید. در برخی نرم‌افزارها امکان کپی کردن سریال وجود دارد. به این ترتیب می‌توانید در فایل Notepad با کلیک و درگ این کد را انتخاب کنید.
سپس روی آن کلیک راست نموده و گزینه‌ی Copy را برگزینید. سپس بر روی آیکون نصب برنامه در Taskbar کلیک کنید.
حال در فیلد مورد نظر کلیک راست نموده و گزینه‌ی Paste را برگزینید. مشاهده می‌کنید که این سریال در این قسمت درج می‌شود.
در صورتی که سریال را اشتباه وارد کنید یک علامت قرمز رنگ مشاهده شده و عبارتی با مضمون اشتباه بودن کد وارد شده در این قسمت مشاهده می‌شود.
با تصحیح کد یک علامت Check Mark سبز رنگ در این قسمت قرار گرفته و دکمه‌ی Continue فعال می‌شود. برای ادامه‌ی نصب بر روی این دکمه کلیک کنید.
در قسمت بعد توافق‌نامه‌ی شرکت سازنده نمایان می‌شود که باید به دقت آن را بررسی کنید. در پایان با فعال کردن این گزینه، تمام توافق‌نامه را بپذیرید. به این ترتیب دکمه‌ی Continue فعال شده و می‌توانید با کلیک بر روی آن به ادامه‌ی نصب بپردازید.
در صفحه‌ی بعد با کلیک بر روی دکمه‌ی Install Now، تمام نرم‌افزارهای بسته‌ی Office نصب می‌شود. اما برای نصب سفارشی می‌توانید بر رو ی دکمه‌ی Customize کلیک کنید.
در کادر بعد و در سربرگ Installation Option، با کلیک بر روی فلش هر کدام از نرم‌افزارها می‌توانید تعیین کنید که همه‌ی Componentها نصب شوند یا خیر. از آنچایی که قصد داریم تنها Word را نصب کنیم، بر روی فلش نرم‌افزاهای دیگر کلیک نموده و گزینه‌ی Not Avilable را برگزینید. این کار را برای تمام برنامه‌ها به جز Word انجام دهید.
در صورت لزوم می‌توانید بر روی علامت + کلیک نموده و بخش‌های مختلف یک نرم‌افزار را فعال و یا غیر فعال کنید. به عنوان مثال بر روی علامت + برنامه‌ی Microsoft Office Word کلیک نموده و سپس با کلیک بر روی فلش Quick Formatting Files گزینه‌ی Not Avilable را برگزینید. مشاهده می‌کنید که رنگ این قسمت تغییر کرده و مشخص می‌شود که بخشی از این برنامه نصب نخواهد شد.
برای نصب همه‌ی بخش‌های این برنامه کافی است روی فلش کلیک نموده و این گزینه را انتخاب کنید.
در انتها روی گزینه‌ی Install Now کلیک کنید تا نصب نرم‌افزار آغاز شود. این کار کمی زمان‌بر است.
در نهایت روی دکمه‌ی Close کلیک کنید تا کادر نصب نرم‌افزار بسته شود.
توجه داشته باشید که در بعضی نرم‌افزارها در این مرحله باید یک بار سیستم را راه‌اندازی مجدد، یعنی ReStart کنید.
اکنون با کلیک بر روی گزینه‌ی Start مشاهده می‌کنید که رنگ منوی All Programs تغییر کرده است. این کار به این معنی است که برنامه‌ای به تازگی روی کامپیوتر نصب شده است.
بر روی آن کلیک کنید. با استفاده از لغزنده به پایین منو حرکت کنید، مشاهده می‌کنید که رنگ پوشه‌ی Microsoft Office تغییر کرده است. با باز کردن آن می‌توانید برنامه‌ی تازه نصب شده‌‌ی Word 2007 را مشاهده کنید. در صورتی که بر روی آن کلیک کنید این برنامه باز می‌شود.
به این ترتیب در این درس با نصب یک نرم‌افزار آشنا شدید.

حذف یک برنامه

در مواقعی که دیگر نیازی به برنامه بر روی سیستمتان ندارید، می‌توانید با حذف آن برنامه از کامپیوتر، فضایی را که از هارد اشغال کرده است را آزاد کنید. در این درس می‌خواهیم نرم‌افزار Office Enterprise 2007 را از کامپیوتر حذف کنیم.

به این ترتیب ابتدا بر روی دکمه‌ی Start و سپس روی Control panel کلیک کنید.

در این پنجره می‌توانید تنظیمات بخش‌های مختلف سیستم‌عامل را تغییر دهید. در این پنجره و در قسمت Programs می‌توانید تنظیمات مربوط به برنامه‌های نصب شده را کنترل نمایید. بر روی Uninstall a program کلیک کنید.

به این ترتیب لیست تمامی برنامه‌های نصب شده بر روی کامپیوتر نمایان می‌شود. با استفاده از لغرنده می‌توانید قسمت‌های دیگر لیست را نیز مشاهده کنید.

اکنون برنامه‌ی مورد نظر، یعنی Microsoft Office Enterprise 2007 را یافته و پس از کلیک بر روی آن، بر رو دکمه‌ی Uninstall در بالای کادر کلیک کنید.

به این ترتیب کادری باز شده و از شما می‌پرسد که برای حذف این برنامه مطمئن هستید یا خیر. با کلیک بر روی Yes، مراحل حذف برنامه شروع می‌شود.

در نهایت با کلیک بر روی Close، پنجره‌ی برنامه بسته می‌شود.

البته توجه داشته باشید که در بعضی موارد پس از اتمام این کار، برای تکمیل پروسه‌ی حذف، باید سیستم را Restart نمایید. پیش از هر کاری پنجره‌ی کنترل پنل را ببندید. در نهایت با کلیک بر روی Yes، سیستم مجدداً راه‌اندازی شده و برنامه‌، کامل از روی سیستم‌عامل حذف می‌شود.

بازکردن و ذخیره‌سازی فایل‌ها

تقریباً هرگاه که با یک نرم‌افزار کار کرده و فایلی را ایجاد و یا ویرایش نمایید، نتیجه‌ی کار را باید به صورت یک فایل ذخیره کنید. به عنوان مثال هنگامی که در یک برنامه‌ی واژه‌پرداز، گزارشی را تایپ می‌کنید، گزارش به صورت فایلی مجزا ذخیره می‌شود. پس از ذخیره کردن هرگاه تمایل داشته باشید می‌توانید برنامه را باز نموده و کار گزارش را ادامه دهید. همچنین اگر در حال ویرایش یک فیلم می‌باشید، می‌توانید این پروژه را نیز به صورت یک فایل ذخیره کنید. بنابراین درک مفاهیم باز کردن و ذخیره کردن فایل‌ها بسیار اهمیت دارد.

برای مثال نرم‌افزار Notepad را که به همراه سیستم‌عامل نصب می‌شود، بررسی خواهیم کرد. منوی Start را باز کرده و سپس روی منوی All Programs کلیک کنید، پس از باز کردن پوشه‌ی Accessories روی Notepad کلیک نمایید.

با این کار یک سند خالی، آماده‌ی تایپ می‌شود. در بعضی برنامه‌ها برای ایجاد یک سند و یا یک فایل پروژه باید در منوی File،‌‌ گزینه‌ی New را انتخاب کنید،

اما در این مورد از قبل یک فایل باز شده است. عبارتی را در این فایل تایپ کنید. هرگاه به طور مداوم و فعال روی یک پروژه کار می‌کنید، بهتر است به صورت دوره‌ای، فایل پروژه را ذخیره کنید. در این صورت با قطع شدن برق، زحماتتان به هدر نخواهد رفت.

برای ذخیره این فایل از منوی File روی گزینه‌ی Save کلیک کنید.

از آنجایی که این فایل به تازگی ایجاد شده است، این کادر باز شده و از کاربر می‌خواهد که نام و محل ذخیره‌ی فایل را تعیین نماید.

در فیلد File Name با کلیک در یک نقطه‌ی خالی، عبارت txt. را از هایلایت خارج نموده و با کلیک و درگ، علامت ستاره را هایلایت کنید، سپس نام مورد نظر را تایپ کنید. به عنوان محل ذخیره‌ی فایل نیز در ستون سمت چپ بر روی Desktop کلیک نمایید.

همان‌طور که توجه نمودید، عبارت txt. را در پایان فایل حذف نکردیم. Txt؛ نوعی File Extension یا پسوند فایل است و هدف از قرار دادن پسوند فایل در نام فایل آن است که به راحتی بتوان نوع فایل را تشخیص داد. در این صورت چنانچه شخص دیگری بخواهد این فایل را باز کند، کامپیوتر او راحت‌تر می‌تواند برنامه‌ی مناسب برای باز کردن آن را بیابد.

پس از این که با انواع پسوند فایل‌ها آشنا شدید، حتی اگر کامپیوتر نتواند برنامه‌ی مناسب را برای باز کردن یک فایل تشخیص دهد، خود شما می‌توانید این کار را انجام دهید. به عنوان مثال، txt، پسوند فایل‌های متنی ساده است، فایل‌های مربوط به برنامه‌ی Microsoft Word، پسوند Doc دارند. و فایل‌های فتوشاپ با پسوند Psd مشخص می‌شود.

هر نوع برنامه پسوند فایل ‌مخصوصی دارد. در اکثر موارد حتی اگر پسوند مخفی باشد و یا وجود نداشته باشد، PC می‌تواند فایل را به وسیله‌ی برنامه‌ی مناسب باز کند. اما چنانچه فایل را با کسانی به اشتراک بگذارید که از کامپیوتر Mac استفاده می‌کنند، کامپیوتر آن‌ها احتمالاً نمی‌تواند برنامه‌ی مناسب را برای باز کردن این فایل تشخیص دهد. بنابراین بهتر است همواره پسوند فایل را به عنوان جزئی از نام فایل در نظر بگیرید. روی دکمه‌ی Save کلیک نمایید.

می‌توانید سند ذخیره شده را در دسکتاپ مشاهده نمایید. چنانچه روی آیکون این فایل کلیک کنید، پسوند فایل را در آنجا نخواهید دید. می‌توانید با کلیک و درگ Notepad را جا‌به‌جا کنید، این پسوند جزئی از نام فایل است اما در این مورد، تنظیمات ویندوز باعث شده است که پسوند، مخفی شود.

پنجره‌ی Notepad را ببندید. برای باز کردن مجدد این فایل، سریع‌ترین راه، دوبار کلیک کردن روی آیکون آن می‌باشد.

فرض کنید که Notepad باز باشد و کاربر بخواهد سندی را که قبلاً روی آن کار کرده است را باز نماید. در این صورت در منوی File گزینه‌ی Open را انتخاب کنید،

در این پنجره می‌توانید فایل مورد نظر را در کامپیوتر بیابید. فرضا این فایل در پوشه‌ی Document و از آن جا در پوشه‌ی Work Files قرار گرفته باشد، به این ترتیب با کلیک بر روی فایل مورد نظر و کلیک بر روی Open، آن را باز کنید.

بسیاری از برنامه‌ها در منوی File، گزینه‌ای به نام Open Recent دارند. این گزینه فهرستی از فایل‌هایی را که اخیراً روی آن‌‌ها کار کرده‌اید را به نمایش می‌گذارد. بنابراین از طریق این گزینه می‌توانید به سرعت به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

از آنجایی که برنامه‌ی Notepad، یک ویرایش‌گر متن ساده است، چنین گزینه‌ای ندارد. این برنامه را ببندید.

در ویندوز یک برنامه‌ی واژه‌پرداز قدرتمند‌تر به نام Wordpad وجود دارد، برای باز کردن ‌آن، از منوی Start، منوی All Programs را باز کنید، سپس در پوشه‌ی Accessories روی Wordpad کلیک کنید.

در این برنامه منوی سنتی File وجود ندارد. اما می‌توانید با کلیک بر روی این سربرگ آبی رنگ، به گزینه‌هایی که معمولاً در منوی File وجود دارند، دسترسی پیدا کنید.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، گزینه‌هایی همچون New، Open، Save و سایر موارد در این‌جا وجود دارند.

در ستون سمت راست این قسمت، بخشی به نام Recent Document وجود دارد. می‌توانید فهرستی از فایل‌هایی را که اخیراً روی آن‌ها کار شده است را مشاهده نمایید. در این مورد دو فایل در این فهرست وجود دارد. با کلیک روی هریک، فایل مربوطه باز خواهد شد. در اغلب برنامه‌ها، گزینه‌ای برای باز کردن فایل‌هایی که اخیراً استفاده شده‌اند، وجود دارد. Wordpad را ببندید.

در این درس نکات اصلی مربوط به باز کردن و ذخیره نمودن فایل‌ها بررسی شدند.

برنامه‌هایی وجود دارند که فایل‌ها و داده‌ها را به طور خودکار ذخیره می‌نمایند و حتی گزینه‌ای به نام Save، برای انجام این عمل به طور دستی در آن‌ها وجود ندارد. البته این گونه برنامه‌ها بسیار اندک‌اند. بنابراین بهتر است در حین کار، فایل‌ها را به طور مداوم ذخیره نمایید.

استفاده از ابزار مناسب

پس از آشنایی با نحوه‌ی نصب و حذف برنامه‌ها باید بتوانید به سرعت تشخیص دهید که برای یک کار خاص از چه برنامه‌ای باید استفاده شود. رایج‌ترین نرم‌افزارها شامل نرم‌افزارهای واژه‌پرداز، ویرایش‌گر عکس، طراحی گرافیک، صفحه‌بندی، صفحه گسترده و احتمالاً برنامه‌های ویرایش‌گر صوت و تصویر می‌باشد. اما نکته‌ای وجود دارد که ممکن است بدیهی به نظر بیاید، نهایت تلاش خود را انجام دهید که فایل‌های خود را توسط مناسب‌ترین نرم‌افزارها ایجاد نمایید.

به عنوان مثال اکنون برنامه‌ی Adobe Photoshop در حال اجرا می‌باشد. این برنامه یک ویرایش‌گر تصویر می‌باشد. می‌توانید یک سندخالی فتوشاپ، مانند این سند را ایجاد کنید.

سپس ابزار Text را انتخاب نموده و پس از کلیک روی صفحه، عبارت مورد نظر را تایپ کنید. اما توجه داشته باشید که فتوشاپ برای کار با متون حجیم، طراحی نشده است. در این برنامه می‌توان از متون، در ترکیب با تصاویر استفاده کرد. اما در واقع فتوشاپ یک برنامه‌ی ویرایش‌گر تصویر است و باید برای همین کار مورد استفاده قرار بگیرد.

برای نگارش مقالات یا نامه‌ها می‌توانید از یک نرم‌افزار واژه‌پرداز، مانند Microsoft Word استفاده نمایید. واژه‌پردازها اصولاً برای کار روی متن طراحی شده‌اند. در این برنامه‌ می‌توانید از ابزارها و کنترل‌های بیش‌تری نسبت به فتوشاپ برای کار با متن، به خصوص متن‌های چند صفحه‌ای استفاده نمایید.

چنانچه قصد دارید که یک سند طولانی که هم متن و هم تصویر در خود داشته باشد، ایجاد کنید، می‌توانید از واژه‌پردازها استفاده نمایید.

در هر صورت می‌توانید از برنامه‌های تخصصی این کار مانند Adobe InDesign نیز استفاده نمایید.

این برنامه مخصوص صفحه‌بندی است و ابزارهای قدرت‌مند زیادی را برای ایجا بروشورها، کتاب‌های تبلیغاتی و مانند آن‌ها، در اختیار قرار می‌دهد. هنگامی که با برنامه‌های صفحه‌بندی کار می‌کنید به احتمال زیاد، کار فقط به این نرم‌افزارها محدود نخواهد شد. از آن‌جایی که بروشور یا کتاب مذکور دارای عکس‌هایی نیز می‌باشد، باید از نرم‌افزارهای ویرایش‌گر عکس مانند فتوشاپ نیز استفاده نمایید. جرا که عکس قبل از قرار گیری در یک کتاب باید به دقت تنظیم و کادر بندی شده باشد.

واژه‌پردازهایی مانند Word، تا حدودی قابلیت ویرایش عکس را نیز دارا می‌باشند. اما در مقابل نرم‌افزاهایی مانند فتوشاپ که کاملاً به این امر اختصاص یافته‌اند، بسیار محدود‌اند. بحث اصلی ما یافتن ابزار مناسب برای انجام هر کار است.

چنانچه قصد طراحی اشکال گرافیکی یا یک لوگو را دارید، باید از Adobe Illustrator یا In Design استفاده نمایید.

هنگامی که مجموعه‌ای از نرم‌افزارها را در اختیار داشته باشید باید بدانید که برای هر هدف خاص از کدام نرم‌افزار استفاده کنید. بخشی از این دانش از طریق مطالعه درباره‌ی برنامه‌هایی به دست می‌آید که روی کامپیوتر نصب کرده‌اید و یا قصد خرید آن‌ها را دارید. همچنین در وبسایت‌های تولیدکننگان می‌توانید اطلاعاتی در باره‌ی محصولات آن‌ها به دست آورید.

به عنوان مثال، مرورگر ویندوز یعنی Internet Explorer را باز کنید، در نوار آدرس، عبارت Microsoft.com را تایپ نمایید، به این ترتیب، پس از فشردن کلید Enter به سایت شرکت مایکروسافت، هدایت می‌شوید. دراین وب‌سایت می‌توانید اطلاعاتی درباره‌ی تمام محصولات این شرکت به دست آورید.

برای مثال روی لینک Products سپس All Office Products کلیک کنید، با استفاده از نوار لغزنده به پایین صفحه بروید، در قسمت Learning Resources و Help by product می‌توانید به انواع راهنمایی درباره محصولات Office دسترسی داشته باشید.

برای مثال در قسمت Offoce2010 با کلیک بر روی Try it for free، به صفحه بعد هدایت می‌شوید.

در این صفحه با کلیک روی Try Now می‌توانید یک نسخه‌ی آزمایشی ۶۰ روزه از این محصول را دانلود و نصب نمایید. بسیاری از شرکت‌های تولید کننده نرم‌افزار، نسخه‌های مجانی یا آزمایشی از محصولاتشان را در وب‌سایت قرار می‌دهند.

هنگامی که با نرم‌افزاهای موجود در بازار آشنایی پیدا کنید، می‌توانید به دقت بیشتری تصمیم بگیرید که چه کاری را توسط چه نرم‌افزاری انجام دهید. چنانچه برای اهداف شخصی کار می‌کنید، هیچ اجباری نیست که به عنوان مثال، برای ایجاد فایل‌های متنی، از فتوشاپ استفاده نمایید. در این حالت تنها نتیجه‌ی نتهایی برای شما اهمیت دارد و استفاده از فتوشاپ برای کار با متن برای شما راحت‌تر است. از نظر فنی مانعی برای این کار وجود ندارد. اما در صورتی که با افراد دیگری نیز همکاری می‌کنید، استفاده از نرم‌افزار مناسب برای هر کار اهمیت زیادی دارد.

به عنوان مثال نباید با استفاده از فتوشاپ برای دیگران فایل متنی ایجاد کرد. چرا که ابزارهای ویرایش متن در فتوشاپ، قابل مقایسه با Microsoft Word نمی‌باشد. همچینن هنگامی که با دیگران همکاری می‌کنید، آن‌ها باید توانایی باز نمودن و ویرایش کردن فایل‌های ارسالی شما را داشته باشند. چنانچه یک سند Word برای همکارانتان ارسال می‌کنید، باید روی کامپیوتر آن‌ها نیز، نرم‌افزار Word و یا نرم‌افزار سازگار با Word، نصب شده باشد.

در درس‌های آینده به بررسی روش‌هایی برای تبدیل کردن اسناد به PDF خواهیم پرداخت، از این طریق، همه می‌توانند فایل‌های مورد نظر را باز کرده و بخوانند. البته برای به اشتراک گذاشتن فایل، همچنان بهترین راه‌حل آن است که هر دو طرف از نرم‌افزار یکسان استفاده نمایند. بنابراین زمانی را برای آشنا شدن با نرم‌افزارهای نصب شده بر روی کامپیوترتان اختصاص دهید.

چنانچه از کارکرد یک نرم‌افزار اطلاعی نداشتید، می‌توانید از طریق وب‌سایت شرکت سازنده، اطلاعاتی کسب کنید و یا از منوی Help که در خود نرم‌افزار موجود است، استفاده نمایید.

به عنوان مثال، در برنامه‌ی Word با کلیک روی سربرگ File و سپس کلیک روی Help، می‌توانید به گزینه‌های Help این نرم‌افزار دسترسی پیدا کنید.

با کلیک روی Microsoft office help، Help نرم‌افزار باز می‌شود. حال می‌توانید متن دستورالعمل را مشاهده نمایید.

چنانچه نرم‌افزار مورد نیاز را در اختیار ندارید، از همکاران و یا همکلاسی‌هایتان بخواهید، نرم‌افزار مناسبی به شما پیشنهاد نمایند. احتمالا ً نرم‌افزاهای مورد نیاز شما روی کامپیوتر همکارانتان موجود است. بنابراین می‌توانید از آن‌ها در باره‌‌ی نرم‌افزار مناسب، راهنمایی بخواهید.

آموختن کار با نرم‌افزارهای مختلف

یکی از نکاتی که باید در روند فراگیری استفاده از برنامه‌ها به آن توجه کنید، این است که بدون ترس و دلهره همه قسمت‌های برنامه‌ها را جستجو کرده و روی قسمت‌های مختلف کلیک نمایید.

بسیاری از کسانی که تصور می‌کنند استعداد یادگیری کامپیوتر را ندارند، اغلب از جستجو در قسمت‌های مختلف برنامه‌ها خوداری می‌نمایند چرا که نگرانند، به بخشی از سیستم آسیب برسانند، باید بدانید که هنگام کار با یک برنامه امکان ندارد تغییری غیر قابل بازگشت در آن ایجاد کنید، البته ممکن است به فایل با سندی که روی آن کار می‌کنید آسیب بزنید، برای حل این مشکل نیز راه‌حلی سریع وجود دارد،

تقریباً در همه برنامه‌ها در منوی File گزینه‌ای به نام Save as قرار دارد، با کلیک روی این گزینه می‌توانید یک کپی از فایل اصلی تهیه نمایید تا دیگر نگران آسیب دیدن آن نباشید.

در این کادر در انتهای نام فایل عبارت copy_ را اضافه می‌کنیم، حال بر روی Save و سپس در کادر بعدی بر روی Ok کلیک نمایید.

اکنون روی یک نسخه کپی از عکس اصلی کار می‌کنید، در این حالت می‌توانید بدون واهمه از خراب شدن فایل اصلی هر کاری که خواستید روی این عکس انجام دهید بنابراین راه اصلی برای یادگیری استفاده از یک نرم‌افزار این است که منوهای مختلف آن نرم‌افزار رفته و به عبارتی با آن بازی کنید، در این مورد با نرم‌افزار فتوشاپ کار می‌‌کنیم، اما این نکته درباره تمام نرم‌افزارها صادق است.

ابتدا روی منوهای موجود در نوارمنو کلیک کنید، تقریباً در تمام نرم‌افزارها منوهایی با نام File و Edit وجود دارد، در درس‌های بعد به این منوها نیزخواهیم پرداخت، منوهای دیگر معمولاً مختص همان نرم‌افزار می‌باشند، حال کمی وفت را به بررسی و مشاهده این منوها اختصاص دهید، معمولاً می‌توانید بر اساس دستورات موجود در نوار منو به توانایی‌های نرم‌افزار پی ببرید.

به عنوان مثال در منویImage مشاهده می‌نمایید که اکثر دستوارت، به تغییر دادن ظاهر عکس اختصاص دارد، گزینه‌هایی که یک فلش کوچک در کنار آن‌هادیده می‌شود نشان‌دهنده یک منوی دیگر به نام Submenue می‌باشد، همچنین گزینه‌هایی که در پایان نامشان سه نقطه وجود دارد، نشان‌دهنده این است که با انتخاب آن‌ها کادر دیگری باز خواهد شد که می‌توان گزینه‌های دیگری را نیز در آن انتخاب کرد.

به عنوان مثال در منوی image گزینه Adjustment گزینه Hue/Saturation را انتخاب کنید، حال در کادر باز شده به دلخواه لغزنده‌های موجود در این قسمت را درگ کنید.

توجه داشته باشید که همیشه یک دکمه به نام Cancel در این گونه کادرها وجود دارد، کلیک بر روی این دکمه بدون توجه به تمام گزینه هایی که روی این کادر ایجاد نموده‌اید تصویر را به حالت قبل بازمی‌گرداند.

بسیاری از نرم‌افزارها نوارهای ابزار و پنل‌های زیادی دارند، با کلیک بر روی این سربرگ‌ها می‌توانید پنل‌های مختلف را مشاهده کنید.

در بسیاری از برنامه‌ها هنگامی که اشاره‌گر موس را روی گزینه‌های مختلف نگه‌دارید در کادرهای کوچکی به نام Toltips اطلاعاتی درباره آن گزینه نمایش داده می‌شود، این روش نیز می‌تواند راهی سریع برای آشنایی با قابلیت‌های یک برنامه باشد.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید با نگه‌داشتن موس بر روی ابزارهای سمت چپ تصویر علاوه بر نام ابزار کلید میانبر آن نیز نمایش داده می‌شود. به عنوان مثال این ابزار Crop نام داشته و با فشردن کلید C انتخاب می‌شود.

هرگز از امتحان بخش‌ها و ابزارهای مختلف ترسی نداشته باشید.

به عنوان مثال در منوی Filter گزینه Brush strokes را باز کرده و گزینه Dark Srtokes را برگزینید.

با این کار پنجره‌ای دیگر باز می‌شود در قسمت سمت چپ پیش نمایش تصویر را مشاهده می‌کنید.

با کلیک بر روی این علامت می‌توانید بزرگ‌نمایی پیش نمایش را کاهش دهید.

در قسمت سمت چپ و در کادر مربوط به Brush strokes می‌توانید با انتخاب گزینه‌های مختلف تغییر را در تصویر مشاهده کنید، پس از انتخاب گزینه مناسب بر روی Ok کلیک کنید.

یکی از ویژگی هایی که در درس‌های بعد بیشتر به آن خواهیم پرداخت، ویژگی Undo نام دارد این ویژگی که به معنای خنثی کردن تغییرات است در بین بسیاری از برنامه‌ها مشترک می‌باشد، Undo همواره در منوی Edit قرار دارد، این دستور آخرین تغییری را که در پروژه ایجاد نموده‌اید خنثی می‌نماید، با کلیک روی این گزینه مشاهده خواهید کرد که تغییرات انجام شده بر روی تصویر از بین می‌رود.

با توجه به وجود چنین گزینه‌ای باید اشتیاق بیشتری برای استفاده از منوها و گزینه‌های مختلف داشته باشید چرا که هر تغییری قابل برگشت است، در حالی که منوها و ابزارهای برنامه را به دقت بررسی می‌کنید، با زبان برنامه نیز آشنا می‌شوید، زبان در اینجا به چگونگی عملکرد و سازماندهی برنامه به علاوه قابلیت‌ها و محدودیت‌های آن می‌باشد،

هدف این نیست که تمامی منوهای برنامه‌ها را به یاد داشته باشید، بلکه می خواهیم با کارهای ممکن در برنامه‌ها و نیز نام منوها و دکمه آشنا شوید، در این شرایط هنگامی که نوبت به استفاده واقعی از برنامه می‌رسد، احتمالاً نام و مکان دکمه‌ها و منوها با توجه به هدف کاری برای شما تداعی خواهد شد، بنابراین به آسانی آن‌ها را خواهید یافت.

در اکثر برنامه‌ها یک منو به نام Help وجود دارد، در این منو می‌توانید دستورالعمل‌هایی را برای ویژگی‌های پرکاربرد و یا کارهایی که معمولاٌ انجام می‌شوند بیابید.

روی گزینه Phptoshop help کلیک می‌کنیم.

با این کار پنجره help باز شده و کاربر قادر به مطالعه دستورالعمل خواهد بود.

در این درس را‌ه‌های کلی آشنایی با هر برنامه بررسی شد، البته در این مبحث از اصطلاحاتی بسیار کلی استفاده شد، برای یادگیری عمیق هر کدام از برنامه‌ها زمان زیادی باید صرف کنید، هر چند این نکات ابتدایی پیش زمینه‌ای در کاربر ایجاد می‌نماید به این ترتیب احساس بیگانگی با نرم‌افزا را تا حدی از بین می‌برد و باعث می‌شود هنگام انجام کارهای واقعی و اصلی با نرم‌افزار آشنایی بیشتری داشته باشید.

۵ مورد یکسان در برنامه‌های مختلف

استفاده و درک بعضی از نرم‌افزارها آسان‌تر از بعضی دیگر می‌باشد، هر چه در کار با کامپیوتر و نرم‌افزارهای مختلف باتجربه‌تر شوید متوجه خواهید شد که تمام برنامه‌ها دارای ویژگی‌ها و ابزارهای مشترکی می‌باشند، چنانچه اکنون کاربری مبتدی باشید احتمالاً کسانی را دیده‌اید که بدون اینکه قبلاً حتی نرم‌افزاری را دیده باشند می‌توانند با آن کار کنند، مطمئناً این امر شما را متعجب ساخته است، استعداد و علاقه به کامپیوتر در این زمنیه می‌تواند بسیار مفید باشد، اما این کاربران با تجربه بخش‌های مختلف بین نرم‌افزارها را می‌شناسند، و می‌دانند برای پیدا کردن دستور مورد نظرشان چه قسمت‌هایی را جستجو نمایند.

در این درس پنج ویژگی مشترک بین برنامه‌ها را بررسی می‌کنیم. این پنج ویژگی تفریباً در تمام برنامه‌ها جایگاه و عملکرد یکسانی دارد،

اولین ویژگی مشترک منوی فایل می‌باشد، دراین تصویر می‌توانید منوی فایل را در چندین برنامه مشاهده نمایید، این منو معمولاً دستوراتی مثل New، Open، Save، Close و Print را در خود دارد.

دستور New بسته به نوع برنامه برای ایجاد یک سند، تصویر، و با پروژه جدید اختصاص دارد.

Open فایل‌ها یا پروژه‌هایی که قبلاٌ ایجاد یا روی آن‌ها کار کرده‌اید را باز می‌نماید،

گزینه Save فایلی را که بر روی آن در حال کار هستید را ذخیره می‌کند.

Close فایل را می‌بندد اما برنامه در حال اجرا باقی می‌ماند.

چنانچه برنامه قابلیت Print داشته باشد گزینه Print در منوی فایل موجود است.

برنامه‌هایی مانند واژه‌پردازها، برنامه‌های صفحه‌‌گسترده و یا برنامه‌های ویرایش‌گر تصاویر این اینگونه‌اند.

ویژگی مشترک بعدی گروهی از دستورات یعنی Cut، Copy، Paste را شامل می‌شود، تمام این دستورات در منوی Edit قرار دارند، این سه دستور به عنوان یک ویژگی مشترک در نظر گرفته می‌شوند، چرا که بسیار به یکدیگر وابسته‌اند. این دستورات معمولاً بیش‌‌تر در برنامه‌هایی استفاده می‌شوند که عمل تابپ در آن‌ها انجام می‌گیرد.

پس از تابپ یک متن در صورت تمایل به کپی کردن و یا انتقال دادن آن به یک مکان یا یک فایل دیگر بایداز این دستورات استفاده نمایید.

در درس واژه پرداز به طور مفصل به این دستوارت پرداخته شده است، اما اینجا نیز نگاه کوتاهی به آن‌ها خواهیم داشت.

گزینه Cut در مواردی استفاده می‌شود که قصد دارید متن را جابه‌جا کنید، به عنوان مثال در برنامه Microsoft Word می‌خواهیم جمله‌ای از این پارگراف را انتخاب کرده و به ابتدای آن انتقال دهیم.

ابتدا با فشردن کلیک چپ و درگ کردن از ابتدای جمله یا انتهای آن‌ را هایلایت نمایید.

در ظاهر پیش‌فرض Word2010 که در تصویر دیده می‌شود منوهای سنتی File، Edit و غیره وجود ندارد؛ برای دسترسی به گزینه‌هایی که معمولاً در منوی فایل قرار دارند، روی سربرگ File در گوشه بالا سمت چپ کلیک کنید، حال می‌توانیدگزینه‌های Save، Open، New و غیره را مشاهده کنید.

اما دستورات Cut، Copy و Paste در سربرگ Home قرار دارند، روی Cut کلیک کنید،

این عمل جمله انتخاب شده را موقتاً از سند حذف می‌کند؛ همان‌طور که گفته شد در دیگر برنامه‌ها دستور Cut در منوی Edit قرار دارد.

اکنون نشان‌گر موس را در محلی قرار دهید که می‌خواهید متن حذف شده در آنجا قرار گیرد. حال دکمه Paste را کلیک کنید تامتن Cut شده مجدداً مشاهده شود. در برنامه‌های دیگر Paste نیز در منوی Edit قرار گرفته است.

دستور Copy متن انتخاب شده را به همان صورت رها کرده و تنها یک کپی از آن در Clipboard ایجاد می‌کند. Clipboard بخش ویژه‌ای از حافظه است که کامپیوتر از آن برای ذخیره کردن موقت اطلاعاتی استفاده می‌کند که Copy یا Cut شده ‌اند.

فرض کنید می‌خواهیم یک سنددیگر ایجاد نموده‌ و می‌خواهیم اطلاعات موجود در بالای این سند را در ابتدای آن سند نیز تکرار نماییم. بنابراین با کلیک رو درگ اطلاعات مذکور را انتخاب می‌نماییم.سپس روی Copy کلیک کنید.

ظاهراٌ اتفاقی نمی‌افتد چراکه عمل کپی کردن در سند هیچ گونه تغییری ایجاد نمی‌نماید. تنها یک کپی از متن انتخاب شده به طور موقت در حافظه ذخیره می‌شود.

حال کافی است نشان‌گر موس را در جای دیگر یا در سنددیگر قرار داده و دکمه Paste را کلیک کنید.

به عنوان مثال پس از کلیک بر روی سربرگ File گزینه New را انتخاب کنید. حال بر روی BlankDocument دو بار کلیک کنید.

اکنون کافی است دکمه Paste را کلیک نمایید. با این کار یک کپی از متن انتخاب شده به این سند افزوده می‌شود.

مشاهده نمودید که این سه دستور که در اکثر برنامه‌ها وجود دارند، چگونه عمل می‌کنند.

گزینه‌های Cut، Copy و Paste در برنامه‌های ویرایش‌گر تصویر نیز وجوددارد. در آن‌جا می‌توانید عکس، و دیگر آیتم‌های گرافیگی را Copy یا Cut کرده و در فایل‌های دیگر Paste نمایید.

ویژگی سوم شامل مجموعه‌ای از دستورات شامل Undo، Redo یا Repeat می‌شود. این دستورات نیز در منوی Edit قرار دارند. هرگاه در عکس یا متن تغییری ایجاد می‌کنید که می‌خواهید این تغییر بازگردانی شود از دستور Undo استفاده خواهید کرد. تقریباً درتمام برنامه‌ها دستور Undo وجود دارد. این دستور آخرین تغییری را در متن ایجاد شده است بازگردانی می‌کند.

در بسیاری از برنامه‌ها حتی چندین سطح برای Undo وجود دارد در نتیجه می‌توانید چند تغییر ایجاد شده در فایل را بازگردانی کنید؛ با وجود این دستور می‌توانید هر تغییری که در بر روی فایل ایجاد نموده و اطمینان داشته باشید که این تغییر همیشگی نخواهد بود.

به عنوان مثال برای مشاهد تاثیر افکت‌های مختلف بر روی می‌توانید بعد از اجرای هر افکت یک بار دستور Undo را اجرا کنید.

دستور Redo به اندازه ‌Undo کاربرد ندارد، در بعضی از برنامه‌ها این دستور با نام Repeat دیده می‌شود. در مقابل دستور Undo که تقریباً درتمام برنامه‌ها وجود دارد دستور Redo کم‌تر دیده می‌شود.البته ابن می‌تواند یک نقطه ضعف محسوب شود. چرا که می‌توان از Redo به عنوان بک دستور مفید که استفاده از آن صرفه‌جویی در زمان نیز می شود استفاده کرد.

Redo دو مزیت اصلی دارد، اولین اینکه اگر Undo را انتخاب کرده و سپس تغییر عقیده دادید می‌توانید از Redo استفاده نمایید. این عمل فایل را به وضعیت قبل از Undo باز می‌گرداند، مزیت دوم این است که در بعضی برنامه‌ها پس از ایجاد تغییر در یک آیتم می‌توانید از Redo استفاده کرده و همان تغییرات را در آیتم‌ها دیگر نیز اعمال نمایید.

به عنوان مثال در Word2010 آیکن‌های Repeat و Undo در بالای صفحه و در نوار Quick Access قرار دارد، هنگامی که پس از انتخاب بخشی از سند فونت آن را تغییر دهید، می‌توانیدبا انتخاب قسمت‌های دیگر و کلیک روی آیکن Repeat فونت آن‌ها را نیز تغییر دهید.

ویژگی چهارم بخش مربوط به Prefrences یا تنظیمات می‌باشد.

تقریباً در تمام برنامه‌ها در آن بخشی وجود دارد که می‌توانید نحوه‌ی عملکرد برنامه را تنظیم کنید. چنانچه از یک برنامه ویرایشگر عکس استفاده می‌نمایید و می‌خواهید فرمت پیش‌فرضی که فایل‌ها به آن صورت ذخیره می‌شوند را تغییر دهید و یا اگر از یک برنامه‌ی صفحه‌بندی استفاده می‌کنید و تمایل دارید که نحوه‌ی نمایش راهنمای صفحات را تعویض کنید، می‌توانید در بخش تنظیمات یا Preferences این کارها را انجام دهید. می‌توان در Preferences تغییراتی ایجاد کرد. مکان Preferences به نوع برنامه بستگی دارد. در برخی برنامه‌ها با نام Options نیز مشاهده می‌شود. همچنین می‌توان آن را در منوی Edit یا منوی Tools مشاهده کرد. گاهی نیز در منویی قرار می‌گیرد که علامت آن منو شبیه یک چرخ‌دنده است. در نتیجه برای یافتن Preferences در برنامه‌ها ممکن است کمی سردرگم شوید. اما عموماً در یکی از همین قسمت‌ها می‌توانید آن را بیابید.

پنجمین ویژگی مشترک در بین تمام نرم‌افزارها، منوی Help می‌باشد.

در این منو آیتم‌های بسیار مفیدی یافت می‌شود. به عنوان مثال می‌توانید دستورالعمل‌های Built-in و یا آنلاین درباره‌ی برنامه‌ی در حال استفاده را در این بخش بیابید. همچنین دراین منو، لینک‌هایی برای دسترسی به فیلم‌های آموزشی و یا دیگر منابع مفید وجود دارد که نحوه‌ی صحیح استفاده از برنامه را آموزش می‌دهد. چنانچه نرم‌افزار ویژگی‌هایی دارد که اطلاعاتی درباره‌ی آن‌ها ندارید و یا این‌که قصد دارید درباره‌ی نرم‌افزار، چیزهای بیش‌تری بیاموزید، منوی Help می‌تواند به شما کمک کند. همان‌طور که گفته شد، در اکثر نرم‌افزارها، این منو وجود دارد.

این پنج ویژگی که به آن‌ها پرداختیم، تقریباً در تمام برنامه‌ها مشترک‌اند. آشنایی با این ویژگی‌ها می‌تواند، ترس استفاده از نرم‌افزارهای جدید را کاهش دهد، چراکه حداقل را روش استفاده از این دستورات آشنا هستید.

درباره ی

همچنین ببینید

چگونه پوست صورت خود را زیبا کنیم؟

اسیدهای میوه کارکردهای بسیاری برای پوست دارند. آنها می توانند همه کاربرای زیبایی پوست انجام دهند؛ ...