خانه / آموزش / کامپیوتر از سیر تا پیاز – قسمت چهارم

کامپیوتر از سیر تا پیاز – قسمت چهارم

اتصال به شبکه بی‌سیم

شبکه‌ی بی‌سیم، شبکه‌ای است که کامپیوترهای مجهز به تکنولو‍‍‍ژی بی‌سیم می‌توانند به جای کابل از طریق سیگنال‌های رادیویی به آن متصل شوند. این شبکه‌ها معمولاً شبکه‌های Wifi خوانده می‌شوند. کاربران لپ‌تاپ اکثراً از این روش برای اتصال به شبکه استفاده می‌کنند.

مانند یک شبکه‌ی سیمی معمولی، شبکه‌ی WiFi نیز لزوماً قابلیت دسترسی به اینترنت را فراهم نمی‌کند. البته امروزه اینترنت بی‌سیم و سیگنال‌های WiFi را تقریباً در هر مکانی مانند منازل، اداره‌ها، هتل‌ها و رستوران‌ها می‌توان یافت.

برای اتصال به شبکه‌ی WiFiباید از کامپیوتری استفاده کنید که قابلیت WiFi داشته باشد. تفاوتی ندارد که این قابلیت از طریق اتصال کابل WiFi به کامپیوتر فراهم شده و یا به صورت Biult-in باشد. البته اکثر شبکه‌های بی‌سیم دارای رمز عبور بوده و در هتل‌ها و رستوران‌ها اغلب باید برای دسترسی به شبکه‌ی WiFi مبلغی را بپردازید.

بنابراین علاوه بر دارا بودن سخت‌افزار لازم برای اتصال به یک شبکه‌ی بی‌سیم، ممکن است به علت وجود رمز عبور و یا رایگان نبودن استفاده از آن، نتوانید به شبکه متصل شوید.چنانچه بخواهید به یک شبکه‌ی بی‌سیم که متعلق به خودتان است متصل شوید، قاعدتاً رمز عبور آن را می‌دانید.

برای اتصال به شبکه‌ی WiFi در مدرسه یا اداره نیز، باید رمز عبور در اختیارتان قرار بگیرد. امروزه اکثر کامپیوترهای لپ‌تاپ به صورت Biult-in به قابلیت WiFi مجهزند. بسیاری از مدل‌های دسکتاپ نیز این قابلیت را دارا می‌باشند.چنانچه از یک دسکتاپ استفاده کرده و می‌توانید نحوه‌ی اتصال به اینترنت را انتخاب کنید، بهتر است کابل اترنت را به جای WiFi برگزینید. چرا که اتصال از طریق سیم، پایدارتر و دارای امنیت بیش‌تری است. همچنین از این طریق می‌توان فایل‌ها را که از طریق سیم به یکدیگر متصل هستند،با سرعتی بیشتر از WiFi جابه‌جا نمود. برای اتصال به یک شبکه‌ی بی‌سیم، ابتدا باید کارت WiFi را روشن کنید.در بعضی لپ‌تاپ‌ها یک سوئیچ فیزیکی روی بدنه‌ی لپ‌تاپ برای روشن کردن WiFi تعبیه شده است. چنانچه از وجود چنین سوئیچی مطمئن نیستید، دفترچه‌ی راهنمای لپ‌تاپ را مشاهده کنید.

حال در منوی Start روی Control Panel کلیک کنید. اکنون در بخش Network and internet روی view network status and tasks کلیک کنید.

در این قسمت گزینه‌ی Change adapter settings را در سمت چپ کلیک کنید.

با این کار تمام آداپتورهایی که روی کامپیوتر نصب شده‌اند ظاهر خواهد شد. آداپتور شبکه سخت‌افزاری است که برای اتصال به شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مورد دو گزینه دیده می‌شود.‌Local Area Connection که همان اتصال از طریق کابل اترنت می‌باشد و Wireless Network Connection که اتصال به شبکه‌های WiFi را فراهم می‌کند.

یک بار روی Wireless Network Connection کلیک نموده و سپس در بالای پنجره روی دکمه‌ی Connect To کلیک کنید.

به جای این کار می‌توانید روی Wireless Network Connection دوبار کلیک کنید. با این کار در گوشه‌ی پایین سمت راست کادری باز شده و شبکه‌های بی‌سیم در دسترس را به نمایش می‌گذارد.

برای دستیابی به اطلاعت بیشتر در مورد هر شبکه می‌توانید اشاره‌گر ماوس را روی آن نگه دارید، این اطلاعات شامل قدرت سیگنال نیز بوده و همچنین به می‌گوید که شبکه دارای رمز عبور است یا خیر،

برای نمایان شدن دکمه‌ی اتصال، روی شبکه‌ی مورد نظر کلیک کنید. چنانچه می‌خواهید در آینده کامپیوتر به طور خودکار و بدون تایید مجدد به این شبکه متصل شود، گزینه‌ی Connect Automatically را فعال نگه دارید. فعال بودن این گزینه، به خصوص برای شبکه‌هایی مانند شبکه‌های منزل یا محل کار که همواره از آن‌ها استفاده می‌کنید، به صرفه‌جویی در زمان، کمک خواهد کرد. حال روی Connect کلیک کنید تا به شبکه متصل شوید.

همان‌طور که گفته شد، چنانچه شبکه‌ی انتخاب شده به وسیله‌ی رمز عبور محافظت می‌شود در این مرحله باید رمز عبور را وارد کنید. برای این که کسی نتواند رمز عبور را مشاهده کند، گزینه‌ی Hide Characters را فعال کنید. به این ترتیب، رمز عبور به صورت نقطه نشان داده می‌شود. در پایان روی Ok کلیک کنید.

هرگاه برای اولین بار به شبکه متصل می‌شوید،این پنجره ظاهر خواهد شد. در این جا از کاربر خواسته می‌شود تا نوع شبکه را انتخاب کند.

سه گزینه در این‌جا وجود دارد، Home Network، به معنی شبکه‌ی خانه، Work Network به معنی شبکه‌ی محل کار و Public Network به معنی شبکه‌ی عمومی. این سه گزینه، سه محل رایج برای استفاده از شبکه‌ی WiFi می‌باشد. در حقیقت با انتخاب هر یک ازاین گزینه‌ها تنظیمات امنیتی متفاوتی اعمال خواهد شد. شبکه‌های Home و Work، تقریباً‌ مشابه‌اند.

تنها تفاوتی که با انتخاب Home ایجاد می‌شود، این است که می‌توانید از ویژگی Home Pages که در ویندوز ۷ وجود دارد، استفاده نمایید.

این ویژگی، به اشتراک گذاشتن فایل‌های عکس، فیلم و موسیقی را با کامپیوترهای دیگری که در شبکه‌ موجود‌اند، بسیار ساده می‌کند. با انتخاب شبکه‌ی Work، این ویژگی از دسترس خارج خواهد شد.

انتخاب شبکه‌ی Public یعنی این که می‌خواهید به یک شبکه‌ی WiFi در یک محل عمومی مانند کافی‌شاپ یا هتل متصل شوید. در این حالت ویندوز ترتیبی می‌دهد تا کامپیوتر در شبکه قابل رویت نباشد. در نتیجه کامپیوترهای دیگر و نیز کسانی که احتمالاً‌ در تلاش برای دستیابی به اطلاعات درونی کامپیوتر شما می‌باشند برای یافتن آن دچار مشکل خواهند شد.

Work Network را انتخاب کنید. حالا به راحتی می‌توانید به کامپیوترهای موجود در شبکه و نیز به اینترنت متصل شوید. روی Close کلیک کنید.

برای تغییر پروفایل و انتخاب شبکه‌ی Home، به جای شبکه‌ی Work، مجدداً در منوی Start روی Control Panel کلیک کنید. سپس در بخش Network and internet روی view network status and tasks کلیک کنید،حال در زیر نام شبکه‌ی انتخاب شده روی Work Network کلیک کنید.

اکنون می‌توانید یکی دیگر از گزینه‌ها را انتخاب کنید. سپس روی Cancel کلیک کرده و پنچره‌ی Network and Sharing Center را ببندید.

چنانچه پس از پیمودن این مراحل، هم‌چنان نتوانستید به شبکه متصل شوید، و یا این‌که ظاهراً به شبکه متصل بودید اما نتوانستید به اینترنت متصل شوید، ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که به اندازه‌ی کافی به سیگنال‌های WiFi نزدیک می‌باشید. روی Wireless Network Connection کلیک راست کرده و Status را برگزینید.

در این کادر، پارامتر Signal Quality، کیفیت دریافت سیگنال‌ها را نشان می‌دهد، در این مورد، ۵ خط به طور کامل پر شده‌اند، یعنی حداکثر کیفیت دریافت سیگنال حاصل شده است.

همواره باید سعی کنید این شاخص بهترین حالت ممکن را نشان بدهد. با کلیک برروی Close، این کادر را ببندید.

فرض کنید در یک محل عمومی مانند هتل یا رستوران به شبکه‌ی WiFi متصل شده‌اید. در این شرایط احتمالاً‌ باید برای اتصال به شبکه، هزینه‌ای پرداخت کنید.در اکثر موارد، پس از اتصال به شبکه باید به وسیله‌‌ی مرورگر وب، یک صفحه‌ی وب را باز کنید. با این کار به طور خودکار، صفحه‌ی دیگری باز شده که باید اطلاعات کارت اعتباری و یا در بعضی از هتل‌ها، شماره‌ی اتاق را در آن وارد کنید. هنگامی که با چنین شرایطی روبه‌رو شدید، طبق دستورالعمل موجود در صفحه عمل نموده تا بتوانید به اینترنت متصل شوید.

البته کار اصلی برای اتصال به یک شبکه‌ی WiFi از طریق کامپیوتر این است که در فهرست شبکه‌های موجود،‌ شبکه‌ی مورد نظر را برگزیده و سپس روی Connect کلیک کنید.

کار در محیط شبکه

اکثر افراد تصور می‌کنند که اتصال کامپیوترشان به شبکه با اتصال به اینترنت مرتبط است، اگرچه دسترسی به اینترنت یکی از موارد مهم و رایح برای شبکه‌های خانگی و اداری می‌باشد، اما هدف مهم دیگری که شبکه دارد برای این‌ است که به کامپیوترهای موجود در شبکه امکان ارتباط و به اشتراک گذاشتن فایل‌ها و منابع را فراهم می‌کند.

در این درس به جز اتصال به اینترنت کارهای رایج دیگری که در شبکه انجام می‌شود را به اختصار معرفی می‌کنیم. این مطالب تنها یک نمای کلی از این موضوع را ارائه خواهد کرد. چرا که تعداد تنظیماتی که ممکن است با آن‌ها مواجه شوید بسیار زیاد است.کارهای رایج دیگری که در شبکه انجام می‌شود را به اختصار معرفی می‌کنیم. این مطالب تنها یک نمای کلی از این موضوع را ارائه خواهند کرد چرا که تعداد تنظیماتی که ممکن است با آن‌ها مواجه شوید بسیار زیاد است. کارهایی که می‌توانید در شبکه انجام دهید اغلب توسط مدیر شبکه کنترل می‌شوند. بنابراین ممکن است نتوانید همه‌ی کارهایی که در این درس به آن‌ها اشاره می‌شود انجام دهید.

کار را با به اشتراک گذاشتن فایل بین کامپیوترهای شبکه آغاز می‌کنیم. این ویژگی می‌تواند بسیار سودمند باشد، چراکه برای انتقال فایل‌ها ابتدا باید آن‌ها را روی دیسک و یا ابزارهای قابل حمل ذخیره‌ی اطلاعات کپی کنید. سپس دیسک و یا ابزار مورد نظر را درون کامپیوتر مقصد گذاشته و فایل‌ها را در آن کپی کنید.

اما در یک شبکه می‌توانید به طور مستقیم،‌ فایل‌ها را از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر انتقال دهید. این مزیت به ویژه هنگامی مفیدتر می‌شود که فایل‌های مورد نظر حجیم بوده و در دیسک‌ها و درایو‌های قابل حمل جا نشود. البته نباید تمام کامپیوتر را بر روی شبکه به اشتراک گذاشت. به احتمال زیاد پوشه‌ها و فایل‌هایی دارید که نمی‌خواهید کسی آن‌ها را ببیند. بنابراین به طور پیش‌فرض، قابلیت دسترسی به کامپیوتر در شبکه، غیر فعال و یا این‌که به شدت محدود می‌باشد. برای این که کسی بتواند فایلی درون کامپیوتر شما کپی کند به اجاز‌ه‌ی شما نیاز خواهد داشت. حال به یک روش انجام این کار خواهیم پرداخت.

برای این که بتوانید فایلی را با کامپیوترهای دیگر به اشتراک بگذارید، باید پوشه‌های مشترک یا Shared Folder ایجاد کنید. از قبل تعدادی پوشه‌ی مشترک در کامپیوتر وجود دارد. در منوی Start روی Computer کلیک کنید. در سمت چپ پنجره، در بخش Libraries، میانبرهایی به پوشه‌های Documents، Music، Pictures و Videos وجود دارد. در صورتی که روی فلش هر یک از آن‌ها کلیک کنید در درون هرکدام پوشه‌ای به نام Public مشاهده می‌نمایید.

می‌توانید فایل‌هایی را که می‌خواهید دیگران از طریق شبکه به آن‌ها دسترسی داشته باشند، درون این پوشه‌ها قرار دهید. به عنوان مثال وقتی می‌خواهید عکس‌هایی از تعطیلات را با دیگران به اشتراک بگذارید می‌توایند آن‌ها را در پوشه‌ی Public Pictures کپی کنید. حال چگونگی دسترسی به پوشه‌های Public دیگران را بررسی خواهیم کرد.

به این ترتیب می‌توانید هر پوشه‌ای را روی شبکه به اشتراک بگذارید.

به عنوان مثال روی دسکتاپ کلیک راست کرده و در منوی بازشوی New روی Folder کلیک کنید. با این کار یک پوشه‌ی خالی جدید روی دسکتاپ ایجاد کنید.

نام این پوشه را for sharing یعنی مخصوص به اشتراک گذاشتن تغییر دهید. روی پوشه کلیک راست کنید، در این میان یک گزینه به نام share whith دیده می‌شود. گزینه پیش‌فرض آن Nobody به معنای هیچ کس می‌باشد.

این گزینه پوشه را از به اشتراک گذاشته شدن محافظت می‌کند.

همچنین می‌توانید یکی از گزینه‌های Homegroup را برگزینید، Homegroup یکی از ویژگی‌های مخصوص ویندوز ۷ بوده و امکان به اشتراک گذاشتن فایل‌ها و پوشه‌ها را فراهم می‌سازد. البته باید کامپیوترهای دیگر نیز مجهز به ویندوز ۷ باشند، روی گزینه Specific People کلیک کنید.

در این پنجره می‌توانید تعیین کنید که این پوشه با کدام یک از کاربران به اشتراک گذاشته شود، در واقع تعیین می‌کنید که چه کسانی مجازند که به محتوای پوشه for sharing دسترسی داشته باشند، در این فهرست بازشو نام تمام کاربرانی که در این کامپیوتر حساب کاربری دارند به نمایش درمی‌آید،‌با انتخاب هر کدام از این کاربران وی می‌تواند با استفاده از مشخصات حساب کاربریش و از طریق هر یک از کامپیوترهای درون شبکه به این پوشه دسترسی پیدا کند.

با انتخاب Create a new user می‌توانید از همین قسمت یک کاربر جدید ایجاد کنید، همچنین می‌توانید با انتخاب every one پوشه را در دسترس تمام افراد قرار دهید، البته اخطار می‌شود که این گزینه را انتخاب نکنید مگر اینکه تمام کسانی را که به شبکه دسترسی داشته باشند بشناسید و یا اینکه محتوایات پوشه مورد نظر اهمیت خاصی برایتان نداشته باشد ما در اینجا Producer را انتخاب می‌کنیم، سپس بر روی Add کلیک کنید.

همان‌گونه که مشاهده می‌کنید Producer به لیست کسانی که به این پوشه دسترسی دارند اضافه می‌شود.

حال روی مثلث کنار Read کلیک می‌کنیم.

با انتخاب Read شخص مورد نظر تنها می‌تواند محتوای پوشه را مشاهده نموده و آن‌ها را در کامپیوترش کپی کند، اما مجاز به حدف فایل‌ها یا افزودن به آن‌ها نمی‌باشد.

فعال کردن گزینه Read and write اجازه انجام تغییرات را به کاربر می‌دهد، بنابراین مراقب باشید که اجازه Read and write را به چه کسی می‌دهید.

با کلیک بر روی Remove شخص انتخاب شده از لیست حذف خواهد شد.

می‌توانید با بازکردن منوی بازشو افراد دیگری را به این لیست بیافزایید، در غیر این صورت روی دکمه Share کلیک کنید.

حال این امکان فراهم می‌شود که با کلیک بر روی Email پوشه به اشتراک گذاشته را برای کاربران ارسال کنید، و یا می‌توانید با کلیک بر روی Copy لینک پوشه مورد نظر را کپی کرده و به وسیله instand messege ارسال کنید و یا خودتان آن را درون یک ایمیل Paste کنید، حال می‌توانید روی Done کلیک کنید.

برای حصول اطمینان برای دسترسی دیگران به پوشه‌های به اشتراک گذاشته شده باید یک پنجره را باز کنید، به عنوان مثال در منوی Start روی Computer کلیک کنید. حال در ستون سمت چپ روی Network کلیک کنید. آن‌گاه در بالای پنجره، دکمه‌ی Network and Sharing Center را کلیک کنید.

در ستون سمت چپ لینک Change Advanced Sharing Setting را برگیزنید.

در بخش Network Discovery باید گزینه‌ی Turn on network discovery فعال باشد.

در این حالت دیگران قادر خواهند بود کامپیوتر شما را از طریق کامپیوتر خودشان مشاهده کنند. در قسمت بعد باید گزینه‌ی Turn on file and printer sharing فعال باشد تا فایل‌ها و چاپ‌گری که به کامپیوتر شما متصل است نیز برای دیگران قابل رویت باشد.

مزیت این گزینه این است که با داشتن تنها یک چاپ‌گر که به کامپیوتر شما متصل است،‌ دیگر کاربران شبکه می‌توانند از آن چاپ‌گر استفاده نمایند. البته باید چاپ‌گر و کامپیوتر شما روشن باشد.

این گزینه نیز باید فعال باشد تا هر کس که به شبکه دسترسی دارد بتواند به فایل‌های موجود در پوشه‌های Public، دسترسی کامل داشته باشد.

پوشه‌های Public، شامل پوشه‌های Public Documents، Public Pictures و غیره می‌باشد که پیش از این با آن‌ها آشنا شدید.

چنانچه قصد به اشتراک گذاشتن این پوشه‌ها را دارید، این تنظیمات را انجام دهید. در پایان باید روی دکمه‌ی Save Changes کلیک کنید. از آنجا که تغییری ایجاد نکرده‌ایم، این دکمه غیر فعال است.روی Cancel کلیک کنید.

این یکی از راه‌های به اشتراک گذاشتن فایل‌ها در کامپیوتر است. این پنجره را ببندید.

برای دسترسی به کامپیوترهای موجود در شبکه که این‌گونه تنظیم شده‌اند، در منوی Start، روی Computer کلیک کنید. سپس در ستون سمت چپ روی Network کلیک کنید.

چند لحظه بعد تمام کامپیوترهای موجود در شبکه که چیزی به اشتراک گذاشته‌اند در این قسمت به نمایش درمی‌آیند. روی یکی از آن‌ها دوبار کلیک کنید تا به آن‌ها دسترسی یابید.

این که چه پوشه‌هایی را در این قسمت مشاهده کنید و این که آیا می‌توان آن‌ها را باز کرده یا فایل‌هایی را به درونشان کپی کنید یا خیر، بستگی به نوع تنظیمات Sharing دارد. ممکن است فقط اجازه‌ی Read داشته باشید و امکان Read و write برای شما وجود نداشته باشد. در بعضی موارد نیز ممکن است نیاز به وارد کردن رمز عبور و نام کاربری داشته باشید تا بتوانید به پوشه‌ها دسترسی پیدا کنید.

به این ترتیب در این درس مطالب اساسی به اشتراک گذاری فایل در شبکه مورد بررسی قرار گرفت. ممکن است تنظیمات مربوط به شبکه‌ی شما متفاوت باشد.

چنانچه به شبکه‌ی محل کار متصل شده‌اید، ممکن است برای آگاهی از به اشتراک گذاشته شدن داده‌ها مجبور شوید از مدیر شبکه مشورت بخواهید.

آشنایی با امنیت

اولین نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که هرگز نمی‌توانید محیطی صددرصد ایمن داشته باشید. بنابراین نباید تصور کنید که نصب یک نرم‌افزار می‌تواند محیط کاملاً امنی را ایجاد کند. نکته‌ی دیگر این‌که امنیت کامپیوتر شما به سیستم‌عامل نصب شده بر روی آن بستگی ندارد و تفاوتی نمی‌کند که از سیستم‌عامل‌های ویندوز استفاده می‌کنید و یا از مک.

همچنین توجه داشته باشید که با به کار بردن هر یک از راه‌کارهای امنیتی، می‌توانید امنیت کامپیوتر را بالا ببرید اما هرگز به صددرصد نمی‌رسد. البته این را نیز باید بدانید که در صورتی که در این کار زیاده‌روی کنید، به عنوان مثال تعداد زیادی نرم‌افزار امنیتی به سیستم نصب کنید امنیت سیستم کاهش می‌یابد. همواره به یاد داشته باشید که یک FireWall، یک Anti Virus و یک Anti Spy Sweeper بر روی سیستم خود نصب کنید. همچنین باید یک نسخه‌ی پشتیبان از اطلاعات خود تهیه کرده و در مواقع لزوم از آن استفاده کنید. در نهایت باید توجه داشته باشید که به طور صحیح از اینترنت استفاده کنید. زیرا با اتصال به اینترنت،‌ خطرات زیادی سیستم شما را تهدید می‌کند.

خطراتی که در اینترنت، سیستم شما را تهدید می‌کنند، ویروس‌ها، Worm یا کرم‌ها، Trojanها، Spy wareها و MalWareها می‌باشند. همچنین خطر حمله‌ی هکرها و کرک‌ها نیز وجود دارد. یکی دیگر از خطراتی که در اینترنت وجود دارد، وجود Keylogger می‌باشد، این نرم‌افزارها اطلاعات شما را حین تایپ کردن ثبت و سرقت نموده و سپش از آن‌ها سوء استفاده می‌نمایند. به عنوان مثال زمانی که شما رمز عبور کارت اعتباری خود را روی سیستم خودتان تایپ می‌کنید این اطلاعات در قسمتی ذخیره نموده و آن‌ها را برای شخص دیگری ارسال می‌نمایند.

محافظت در برابر ویروس‌ها

همان‌طور که گفته شد باید با نصب یک آنتی ویروس امنیت سیستم خود را افزایش دهید به این منظور می‌توانید از هر نرم‌افزار آنتی‌ویروس استفاده کنید، به عنوان مثال می‌توانید نرم‌افزار آنتی‌ویروس Microsoft را به صورت رایگان از وب‌سایت این شرکت دانلود و نصب کنید.

در منوی Start بر روی Internet Explorer کلیک کنید، در منوی آدرس عبارت www.microsoft.com را وارد کرده و کلید Enter را فشار دهید.

پس از دانلود صفحه Internet Explorer را ببندید، سپس در محل ذخیره فایل بر روی آن دابل کلیک کنید.

با این کار صفجه ابتدایی نصب نرم‌افزار باز می‌شود. بر روی Next کلیک کنید.

در صفجه بعد توافق‌نامه شرکت سازنده قرار گرفته است، با کلیک بر روی I accept به صفحه بعد منتقل خواهید شد.

در صفجه بعد با کلیک روی گزینه دوم می‌توانید در گروهی از کاربرانی که از این نرم‌افزار استفاده می‌کنند عضو شوید، گزینه دوم را انتخاب نموده و بر روی Next کلیک کنید.

در صفجه بعد با فعال کردن این گزینه در صورت غیر فعال بودن Firewall سیستم این برنامه فعال می‌شود، درباره Firewall در بخش‌های آینده صحبت خواهیم کرد، بر روی Next کلیک کنید.

در صفجه بعد بر روی دکمه Install کلیک کنید. به این ترتیب عملیات نصب آغاز می‌شود، این کار ممکن است کمی زمان‌بر باشد،

در این‌جا با کلیک بر روی گزینه Restart New سیستم دوباره راه‌اندازی شده و عملیات نصب تمام می‌شود.

پس از راه اندازی مجدد سیستم برنامه به صورت خودکار فعال شده و شروع به جستجوی آپدیت نرم‌افزار می‌کند، پس از این کار این آپدیت‌ها را دانلود و نصب می‌کند.

پس از نصب برخی از آپدیت‌ها مشاهده می‌کنید که نوار سبزرنگی در بالای صفحه قرار می‌گیرد.

سپس به صورت خودکار شروع به اسکن قسمت‌های مهم سیستم عامل می‌کند، توجه داشته باشید که این کار کمی زمان‌بر است.

تقریباً تمام نرم‌افزارهای آنتی ویروس به روش مشابهی عمل می‌کنند. نحوه کار آنتی‌ویروس به این گونه است که هفته‌ای یکبار تمام قسمت‌های سیستم عامل را به جستجوی ویروس‌های احتمالی اسکن می‌کند، از آنجایی که همیشه ویروس‌های جدید یافت می‌گردد نرم‌افزار بر اساس بانک اطلاعاتی آنلاین به روز می‌شود.

در نتیجه توانایی شناسایی جدیدترین ویروس‌های موجود در اینترنت را خواهد داشت، پس از نصب آنتی‌ویروس نیاز به انجام کار خاصی نخواهد بود. تنها باید تعیین نمایید که چه زمانی و هر چند وقت یک بار کامپیوتر را اسکن نماید.

برای این کار بر روی سربرگ Setting کلیک کنید،می‌توانید در سمت چپ گزینه‌هایی را انتخاب و تنظیمات مربوطه را در سمت راست انجام دهید.

‌به عنوان مثال روی Scheduled Scan یا اسکن برنامه‌ریزی شده کلیک کنید. تنظیمات پیش‌فرض به گونه‌ای که کامپیوتر یکشنبه‌ها ساعت ۲ بامداد اسکن می‌شود، چنانچه در آن زمان در حال استفاده از کامپیوتر هستید می‌توانید زمانی را انتخاب کنید که از کامپیوتر استفاده‌ای ندارید.

علت این کار این نیست که برنامه اسکن نتواند هم‌زمان با برنامه‌ای دیگر کار انجام دهد، بلکه شاید علاقه‌ای نداشته باشید که در حین کار برنامه دیگری نیز فعال باشد.

در سربرگ History گزارشاتی از اسکن‌های قبلی، ویروس‌های شناسایی شده و عملیات انجام شده در مورد آن‌ها ثبت می‌شود.

در سربرگ Update تاریخ آخرین به روزرسانی ثبت شده است.می‌توانید با کلیک بر روی دکمه update به طور دستی آنتی‌‌ویروس را به روزرسانی نمایید.

در سربرگ Home با کلیک بر روی دکمه Scan now می‌توانید به طور دستی کامپیوتر را اسکن کنید. برای این کار سه حالت Quick، Full و Custom را برگزینید.

در اسکن Quick تنها مکان‌هایی اسکن می‌شوند که احتمال مخفی شدن ویروس در آن‌ها وجود دارد.

درحالت Full تمام فایل‌ها و پوشه‌های داخل کامپیوتر اسکن خواهند شد، بسته به حجم هارد دیسک و میزان فایل‌های ذخیره شده بر روی آن این عملیات ممکن است تا چندین ساعت نیز به طول بیانجامد.

با انتخاب Custom می‌توانید پوشه‌های خاصی را برای اسکن کردن انتخاب کنید، به عنوان مثال اگر کسی فایلی را از طریق ضمیمه کردن در ایمیل ارسال کند می‌توانید از این راه قبل از باز کردن آن‌را اسکن کنید.

از این مطلب به نکته دیگری برای محافظت از کامپیوتر می‌رسیم، در امر محافظت باید نقش فعالی داشته و تنها نرم‌افزار آنتی‌ویروس اکتفا نکنید.

نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس سعی دارند که ویروس‌های و برنامه‌های مخرب را پس از ورود به کامپیوتر شناسایی کرده و از بین ببرند، با هوشیاری می‌توانید از همان ابتدا از ورود ویروس‌ها و برنامه‌های مخرب به کامپیوتر جلوگیری نمایید .

قبل از هر چیز روی لینک‌های موجود در ایمیل‌های ناشناس کلیک نکنید، فایل‌های ضمیمه شدن به اینگونه ایمیل‌هارا نیز باز ننمایید، اکثر مواقع این کار باعث رفتن به وب‌سایت‌های مخربی می‌شود که ممکن است سیستم شما را آلوده کند. چنانچه نسبت به ایمیلی مشکوک هستید آن را برای دیگران ارسال ننمایید، مخصوصاً برای افرادی که نمی‌دانند که چگونه در برابر برنامه‌های مخرب از کامپیوتر خود محافظت کنند، با ارسال این ایمیل‌ها دقیقاً کاری را می‌کنید که سازندگان این ایمیل‌ها دارند، یعنی گسترش ویروس!

در هنگام مرور اینترنت بر روی لینک‌های تبلیغاتی که به صورت Popup باز می‌شوند کلیک نکنید، این کار نیز می‌تواند باعث آلوده شدن کامپیوتر شود.

تنها نرم‌افزارهایی را نصب کنید که منبع آن شناخته شده و قابل اعتماد باشد، نرم‌افزارهای فراوانی وجود دارد اما این نرم‌افزارها ممکن است حاوی کدهای مخربی باشد، سعی کنید به غیر از وب‌سایتی که نرم‌افزار را از آن دانلود می‌کنید اطلاعاتی درباره آن به دست آورید، همان‌طور که در زندگی در صورتی که چیزی به نظر به شدت خوب برسد نباید به آن اعتماد کرد مبالغ هنگفت برای تخفیف یک کالا یا جایزه اغلب به آلوده شدن کامپیوتر منتهی می‌شود.

این موارد را برای محافظت از کامپیوتر و اطلاعات موجود بر روی آن همواره به یاد داشته باشید.

چنانچه به شبکه مدرسه یا محل کار متصل هستید می‌توایند با مدیر شبکه تماس گرفته و از اقدامات امنیتی انجام شده آگاه شوید، هنچنین می‌توانید درباره چگونگی انجام تنظیمات لازم در کامپیوتر از آن‌ها مشورت بگیرید.

فعال کردن فایروال

در این بخش نحوه‌ی فعال کردن FireWall ویندوز را خواهید آموخت، ابتدا از منوی Start بر روی Control Panel کلیک کنید. سپس روی System and security کلیک کنید. با کلیک روی Windows FireWall می‌توانید به تنظیمات FireWall دسترسی پیدا کنید.

در صورتی که فایروال ویندوز فعال باشد در کنار هریک از این شبکه‌ها علامت سبز رنگی را مشاهده خواهید کرد. اما در صورتی که این علامت قرمز رنگ دیده شود به این معنی است که فایروال برای این شبکه فعال نمی‌باشد.

مشاهده می‌کنید که در این قسمت پیغام هشداری نمایش داده شده که اعلام می‌کند که تنظیمات فایروال به درستی تعیین نشده‌اند. در صورتی که روی دکمه‌ی Use Recommended Settings کلیک کنید، به طور خودکار همه‌ی تنظیمات پیش‌فرض شرکت مایکروسافت تعیین می‌شود.

اما برای تغییر تنظیمات به طور دستی بر روی لینک Turne Windows Firewall On or Of در سمت چپ کلیک کنید. مشاهده می‌نمایید در این قسمت،‌ تنظیمات برای دو نوع شبکه وجود دارد. شبکه‌ی خانگی یا محل کار و شبکه‌ی عمومی. برای روشن کردن فایروال باید گزینه‌ی Turn on Windows Firewallرا برای هر دو شبکه فعال کنید.

مشاهده می‌نمایید که با این کار دو گزینه‌ی دیگر نیز قابلیت فعال شدن پیدا می‌کنند. با فعال کردن اولین گزینه همه‌ی برنامه‌ها از جمله برنامه‌هایی که خودتان به آن‌ها اجازه‌ی دسترسی داده‌اید، مسدود می‌شوند.

با فعال بودن گزینه‌ی دوم، هربار که فایروال ویندوز برنامه‌ای را مسدود می‌کند، یک پیغام در صفحه، نمایش داده می‌شود. در نهایت بر روی دکمه‌ی Ok کلیک کنید.

با مشاهده‌ی این علامت سبز رنگ متوجه خواهید شد که فایروال ویندوز فعال شده است.

فرزین نجفی پور: مدیرعامل شرکت دانش پژوهان طلیعه ایرانیان

درباره ی فرزین نجفی پور

پژوهشگر برتر کشور در چند سال متوالی - مخترع برتر کشور - ثبت 61 اختراع کاربردی در زمینه های کشاورزی، آبیاری، الکترونیک، رباتیک و هوا فضا - دارای مدرک کارشناسی ارشد - ارایه بیش از 100 مقاله علمی - دریافت دهها تندیس ویژه علمی - دریافت بیش از 150 تقدیر نامه از وزارت خانه ها و مراکز علمی و پژوهشی - برپایی بیش از 150 نمایشگاه تخصصی اختراعات - پیشگام در دفاع سایبری عملی از حریم جمهوری اسلامی ایران

همچنین ببینید

چگونه پوست صورت خود را زیبا کنیم؟

اسیدهای میوه کارکردهای بسیاری برای پوست دارند. آنها می توانند همه کاربرای زیبایی پوست انجام دهند؛ ...